CZK/€ 24.670 +0,08%

CZK/$ 23.067 -0,29%

CZK/£ 29.002 +0,34%

CZK/CHF 23.990 -0,06%

Text: Olga Medlíková

20. 05. 2015

0 komentářů

Tipy pro manažery: Outplacement pomůže i v „malém“, jak na to?

 


 

Český ekvivalent pro outplacement není a význam odpovídá péči a podpoře zaměstnancům, kteří se v důsledku organizačních změn stávají nadbytečnými. Setkáváme se s ním na českém trhu již několik let, spíše však ve velkých nadnárodních firmách. Tyto firmy obvykle realizují outplacement prostřednictvím externích dodavatelů.

Pokud jsou tito dodavatelé propojeni na personální agentury nebo jsou přímo agenturami, určitě mají svou přidanou hodnotu v tom, že mohou některým účastníkům nabídnout kromě zpracování životopisu, případně motivačního dopisu i volné pracovní pozice. Tento systém však většinou funguje ve velkých městech, nikoliv v regionech s vysokou nezaměstnaností.

Existuje však i outplacement tak trochu jinak. Tento druh outplacementu má jednu velkou výhodu. Mohou jej dělat sami personalisté. Stačí jen zajít na seminář, posbírat potřebné informace, a potom už mohou začít dělat „něco navíc“. Stojí to sice čas i energii, ale určitě to ocení nejen propouštění zaměstnanci, ale i ti, kteří ve firmě zůstávají.

Ověřeno praxí je i to, že ve firmě, která poskytuje outplacement, dochází ke snížení negativních emocí. Zajisté to ocení i vedení firmy a vy můžete najednou zjistit, jak vypadá HR marketing v praxi. Změna ve vnímání personalistiky je v rukou personalistů.

Poskytněte zaměstnancům podporu i informace

Co lidé v těžké životní situaci, kdy se najednou stanou nadbytečnými, především potřebují? Potřebují především podporu a informace. Potřebují člověka, který jim bude naslouchat a rozumět jejich situaci. U propouštěných lidí dochází především k naprosté ztrátě životních jistot. Jak to hezky popsala jedna z mých absolventek: „Do teď jsem měla svou kancelář, kolegyně, stůl, kytku v květináči, hrnek na kafe a zítra nic z toho mít nebudu.“

REKLAMA

Propouštění lidé vstupují ze situace, která je jim důvěrně známá, na naprosto neznámou půdu. Nejen že nevědí jak napsat životopis nebo motivační dopis (už 10 až 20 let pracují u jednoho zaměstnavatele), ale nevědí, co bude zítra a co mají dělat, až se ráno probudí.

Řekněte lidem, co je skutečně čeká na Úřadu práce

Je nezbytné poskytnout těmto lidem informace o tom, na co mají právo v souvislosti s ukončením pracovního poměru, co je čeká na Úřadu práce a jak je důležité tam jít. V lidech totiž i dnes přežívá dojem, že „být na pracáku“ je ostuda a jsou tam jen ti, kteří pracovat nechtějí.

Absolventi outplacementu by měli získat informace o dokladech potřebných k registraci i pravidlech registrace na Úřadu práce. Dozvědět se, co jim Úřad práce může poskytnout včetně principu výpočtu podpory v nezaměstnanosti, pravidlech pro přivýdělek i možnosti rekvalifikace. Seznámí se s tím, jak práci hledat a na koho se obrátit. Absolventi si obvykle uvědomí, že hledání práce je bude stát stejnou energii jako práce samotná. Uvědomí si, že se v současné době musí obrnit trpělivostí a neklesat na duchu.

Příprava na pohovor v nové práci

V další části mají možnost seznámit se s obecnými pravidly současných výběrových řízení tak, aby nebyli překvapeni realitou. Zároveň proběhne příprava na pohovor (chování, oblečení, společenská pravidla).

REKLAMA

Součástí může být i seznámení s klasickými otázkami, které se při výběrových řízeních objevují ale i takové, které jen málokdo očekává. V závěru je vhodné probrat pracovněprávní náležitosti při vzniku nového pracovního poměru, což v absolventech zanechává příjemný pocit.

Tento typ outplacementu lze doplnit klasickou přípravou na pohovory. Lektor dostává účastníky do reálných situací a připravuje je nejen na příjemný a přátelský typ pohovoru, ale i na pohovor nepříjemný, při kterém se manažer nebo personalista snaží uchazeče dostat „pod tlak“. Součástí jsou i interaktivní workshopy.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Manažerské nástroje, které se budou hodit

Rok 2017 je z pohledu finančního poradenství rokem usazování loňských legislativních změn. Jde o především o životní pojištění a spotřebitelské úvěry včetně hypoték. Jak se vyrovnat se změnami v pozici manažera?

Text: Petr Koštěl

11. 01. 2017

Ruce - dětská ruka drží prst

Manažerský mentoring: Móda, nebo užitek?

V současné době je po manažerském mentoringu poptávka, ale jenom některé firmy či organizace ho opravdu umí využít. A jenom někde jsou k dispozici mentoři hodní toho jména – lidé, kteří svým příkladem mohou pozitivně ovlivnit pracovní návyky, chování, dovednosti a hodnotový systém nových kolegů.

Text: Olga Medlíková

15. 08. 2016


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.