Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Spor o nevyplacené milionové provize konkurzem nekončí

Právo - justice - spravedlnost - přísedící

Spor slovenské společnosti Slovdan s finančně-poradenskou společností AFS SK (později Salve Group) o nevyplacené provize se táhne již deset let. Pokusy o mimosoudní vyrovnání ztroskotaly a spor skončil u soudu. Poslední instance slovenského soudnictví se sice postavila na stranu Salve, přesto kauza nekončí.

Poradenskou polečnost AFS SK založil v roce 1996 Peter Krištofovič, který s finančním poradenstvím začínal ve společnosti OVB. Společnost AFS SK v roce 2008 spojil se společností FinCo&Partners ve skupině Salve Group, která působí  i v České republice, Rumunsku či na Ukrajině.

Příležitost jménem pojišťovna Union

Spolupráce AFS SK a společnosti Slovdan začala v roce 2006, kdy na slovenský pojišťovací trh vstoupila holandská pojišťovna Union. Společnost AFS SK se podílela na vytváření startovacího pojistného kmene Union zdravotní pojišťovny. Pojišťovně Union se podařilo získat téměř 462,5 tisíc pojištěnců a získat si na trhu podíl 8,7 procenta.

S AFS SK spolupracovaly desítky makléřských společností a stovky finančních zprostředkovatelů. Prešovská společnost Slovdan jako smluvní makléř AFS SK přepojistila během sedmi měsíců zhruba 35 tisíc klientů. Za což Slovdanu měla náležet provize v celkové výši 2,6 milionů eur (více než 70 milionů korun).  

Okresní soud přiznal nárok Slovdanu

Po několikaletém dohadování skončil obchodní spor obou společností u Okresního soudu v Bratislavě, který v dubnu 2014 přiznal společnosti Slovdan nárok na nevyplacené provize ve výši téměř 982 tisíc euro plus úroky z prodlení ve výši 1,3 milionu eur. Společnost Salve Finance, na kterou se v té době AFS SK přejmenovala, se však nevzdala a odvolala se ke Krajskému soudu.

Krajský soud v Bratislavě potvrdil v dubnu 2015 rozsudek Okresního soudu a nařídil Salve Finance provize společnosti Slovdan zaplatit. Salve Finance se ovšem rozhodla hledat útočiště u Nejvyššího soudu. Nejvyšší soud ale v březnu 2016 dovolání společnosti Festin, která patří do skupiny Salve Group, také zamítl.

Slovdan nemarnil čas a část své pohledávky se mu podařilo vymoci přes rozběhnuté exekuce. Poté, co skončily nezdarem i poslední pokusy o mimosoudní vyrovnání v létě loňského roku, se společnost Festin rozhodla podat ústavní stížnost. Ústavní soud v Košicích stížnost přijal v září 2016, což mělo za následek okamžité zastavení probíhajících exekucí ze strany Slovdanu. O dva měsíce později se Ústavní soud postavil na stranu společnosti Festina.

Desetiletý spor nekončí

Ústavní soud shledal odůvodnění rozsudku Krajského soudu nedostatečným. Rozsudek Krajského soudu v Bratislavě a usnesení Nejvyššího soudu zrušil a kauzu v listopadu loňského roku vrátil zpět bratislavskému Krajskému soudu. Usnesení Okresního soudu v Bratislavě, které přiznalo Slovdanu nárok na nevyplacené provize ve výši 2,3 milionu eur, ale zrušeno nebylo.

Na konci loňského roku se proto společnost Slovdan rozhodla proti společnosti Festin přitvrdit a poslat ji do konkurzu. Soud podle usnesení, které bylo publikováno 4. ledna 2017, započal konkurzní řízení proti dlužníkovi.

Festin se ovšem stále nevzdává a podal návrh na jeho zrušení s tím, že „Slovdan svou pohledávku v návrhu na prohlášení konkurzu odůvodňuje jen existencí pohledávek, které byly nálezem Ústavního soudu zrušeny, a tudíž nemohou být relevantním podkladem na prohlášení konkurzu“.

Slovdanu se zatím podařilo vyinkasovat provize ve výši jednoho milionu eur a o zbytek hodlá bojovat až do konce. Společnost Festin však stále považuje pohledávku Slovdanu za neoprávněnou. Návrh na konkurz je podle ní účelová hra, která má za cíl poškodit dobré jméno, pověst a podnikatelské aktivity milionáře Petra Krištofoviče.

5 komentářů: “Spor o nevyplacené milionové provize konkurzem nekončí”

 1. Český poradce napsal:

  Tak braťja už taky kradnů.

  • napsal:

   Nedivte se, snadno a rychle nabyté provize za sjednání životního pojištění jsou lákavé i u našich sousedů.

   • Soňa napsal:

    FP Consulting přebouchává životky jako by se storno neprodloužilo.U nás na severní Moravě, osobní zkušenost, prostě po nás potopa.Je mi z nich špatně.

    • insider napsal:

     No vidíte a to bylo strachu, že se po zavedení pětiletého storna nebudou životky sjednávat…

 2. Zloději z východu napsal:

  Salve, FP Consulting a ostatní slovenské firmy slouží jen k rychlému okrádání. Jak na ně narazíte, utíkejte!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.