CZK/€ 24.755 +0,06%

CZK/$ 23.747 -0,31%

CZK/£ 28.570 -0,91%

CZK/CHF 24.693 -0,60%

Text: Petr Fejtek

24. 01. 2008

14 komentářů

Růst nejistot brzdí i fondy

 


 

Zejména závěr minulého týdne jistě prohloubil nejednu vrásku na čele nejen těch investorů, kteří se rozhodli v minulých týdnech nakupovat. V pátek totiž nejen evropské trhy, ale večer i ty americké propadly o téměř 2 % a přiblížily se tak znovu více svým minimům ze začátku srpna než červencovým maximům.

Už jsme téměř přivykli tomu, že peníze odcházejí nejen z dluhopisových, ale i fondů peněžního trhu. Na jednu stranu jde o běžný sezónní výkyv, částečně inkasované peníze někteří investoři převáděli do dynamičtějších fondů. Naopak z dluhopisových fondů tentokrát odešlo pouze necelých 50 milionů korun, což je zase v porovnání s předchozím obdobím dost málo, ale tentokrát odliv snížilo 70 milionů korun, které si připsal agresivnější ISČS Trendbond.

I smíšené fondy brzdí, protože necelých 160 milionů korun jistě nesignalizuje nijak optimistické hodnocení situace investory. Jde sice jen o zlomek předchozích týdenních prodejů, ovšem tentokrát si přes 60 milionů vyzvedly nadace, takže bez nich retail nakoupil za 220 milionů korun, což stále ještě naznačuje oblibu na vysoké úrovni.

Stále ještě překvapuje poměrně nízký zájem o zajištěné fondy – tyto naše jarní favority a vítěze, protože necelých 160 milionů korun je dost málo. Uvidíme, zda současné vlny korekcí a nárůst nejistoty opět nezmění investorský apetit a nevrátí zajišťákům jejich jarní žezlo. Dochází navíc ke značnému rozšiřování jejich nabídky včetně "přepřahání" jak u ČSOB, tak u České spořitelny. K zajišťákům snad jen perličku nakonec: KBC Asset Managment spolu s jednou čínskou firmou uvedl na tamní trh první zajištěný fond – a ten byl upsán během tří dnů!

Akciové fondy ještě stále vítězí – zatím
U nás se zatím akciové fondy nechtějí nechat sesadit z pozice "letního krále". Přestože příliv celkových 370 milionů korun je stále úžasná suma, musely fondy již první zářijový týden ze svých srpnových výšin hodně slevit. Zejména dvě ikony a dominanty našeho trhu – ING Český akciový a ISČS Sporotrend – se musely již spokojit se sumami "jen" něco málo přes 100 milionů korun.

REKLAMA

O přízeň našich investorů svádějí neuvěřitelně vyrovnanou bitvu, přestože jejich investiční strategie je už značně rozdílná. Zejména ISČS Sporotrend se již z 60 % obrátil na východ – ovšem včetně Turecka, které zejména občas přinese překvapení (oběma směry).

Připomeňme ještě pěkných víc než 50 milionů korun do ČS-REICO a zejména to, že fond už konečně koupil první nemovitost v Brně, takže se pomalu z peněžáku už stává nemovitostním fondem.

Také ostatní akciové fondy se ještě pěkně snažily a opět žádný z nich nehlásí odkupy – neuvěřitelné! Faktem ovšem také je, že žádný také za uplynulý týden netratil, naopak si připisovaly pěkné 1, 2 i 3 %. To ovšem ještě netušily (a investoři netušili), že pátek nedopadne na akciových trzích nijak optimisticky, ba naopak.

Týden tedy paradoxně nedopadl dobře, například pražský PX ztratil 1,5 % a to se ještě Praha docela držela, protože Amerika začala prohlubovat ztráty až večer.

REKLAMA

Nejistot je spíš čím dál víc
Kapitálový trh stále vykazuje vyšší nervozitu a s tím spojenou volatilitu. Zejména v pátek odpoledne na celý akciový trh negativně zapůsobily zveřejněné americké makroekonomické ukazatele o stavu trhu práce, které byly výrazně horší než očekávání trhu. Investoři tak obecně pokračují ve vybírání zisků poté co se trhy mírně zvedly.

Tentokrát nejistota vyústila i v nárůst ceny zlata, která za týden vyrostla o víc než 4 %. I to je reakce na negativní vliv makroekonomických dat na akciové trhy a oslabování dolaru vůči ostatním měnám.

U nás budeme zřejmě narážet nejen na nejistoty a kolísání trhů, ale i na to, že dynamickým investorům začnou "docházet" disponibilní peníze. Znovu se tak opakuje situace, kterou krásně popisuje povzdech: "Trh se bude chovat neracionálně vždy o trochu déle, než vy vydržíte solventní". Platnost této poučky poznali již mnozí.

Závěr týdne ovlivnily ovšem nejen "tvrdá data" (ta třeba ve čtvrtek naopak přinesla lepší než očekávanou produktivitu práce, nižší růst jednotkových nákladů práce a nečekaně silnou aktivitu ve službách), ale i názory. Právě v pátek se nechal slyšet stále ještě velmi uznávaný bývalý šéf americké centrální banky, Alan Greenspan, že současné síly stojící za problémy na trzích jsou "identické" s předešlými ekonomickými zvraty, včetně krachu akciových trhů v roce 1987. Podle něj je chování trhů, které můžeme pozorovat v posledních 7 týdnech v mnoha ohledech stejné, jako tomu bylo v roce 1998 a 1987.

Hned se přidali ještě větší pesimisté, např. podle Paula Mortimera z BNP Paribas je však nynější situace ještě horší než v roce 1987, když současný stav ekonomiky má chatrnější základy, zatímco kontrakce ekonomiky v roce 1987 teprve začínala.

Náladu a vývoj u nás bude tedy zajisté stále víc ovládat zahraniční sentiment – že naší ekonomiku nezasáhne nijak krize amerických subprime hypoték, anebo že rosteme 6% tempem, sehraje jen nepatrnou roli.

Vstoupit do diskuze 14 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Miroslav Piták

  10 září, 2007

  Na http://www.edisk.cz jsem umístil statistiku regionálních, sektorových, komoditních indexů a spot cen komodit k 6.9.2007.
  Data jsou setříděna dle zhodnocení za 1 rok.

  Statistiku je možné stáhnout přes následující link: http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/87533/Akciove-indexy-statistika_06092007.xls_141.23KB.html

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  10 září, 2007

  Já za současným poklesem trhů nevidím žádný „konec světa“. Stačí se podívat na grafy indexů např. od roku 2003 a každému musí být jasné, že to co v současné době probíhá je ůplně normální korekce. Některé evropské indexy od té doby z trojnásobili své hodnoty, takže pokles o pár desítek procent není nic zásadního, co by mělo vyvolávat obavy, že nastává nějaká dlouhodobá krize.

  Ano jsou tu fundamenty, které je nutné brát v potaz a které oprávněně vyvolávají obavy nad budoucí ekonomickou situací vyspělých ekonomik, ale osobně to tak černě nevidím. Až se situace vyjasní, věřím v další růstový trend. Mezitím samozřejmě mohou indexy klesnout ještě o 10-20%. Krize realitního a s tím souvisejícího hlavně finančního sektoru stále probíhá a tato situace určitě nebude vyřešena během několika týdnů.

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  10 září, 2007

  Osobne si myslim, ze jak fundamenty ekonomiky jako celku, tak i mnoha jednotlivych firem hovori pro pokracujici rust akcii, tak jak tomu bylo do cervence. Akorat si myslim, ze se klidne jeste nekolik tydnu muzeme koketovat kolem dnesnich cen, nez opadne tato (jsem presvedceny, ze jen kratkodoba) pesimisticka nalada. Akcie mohou jeste i mirne poklesnout pod hodnoty z pulky srpna. Ale stejne tak mohou i behem tydne vystrelit a vratit se na maxima z pulky cervence.
  Kazdopadne ve vyhledu na horizontu pul roku az dvou let vidim akcie velmi pozitivne a dnesni ceny povazuji za idealni prilezitost k naskoceni do vlaku.
  Pouze z vlaku cinskych akcii bych naopak velmi rychle vyskakoval, ale o tom uz je rec nekolik mesicu a porad nic. Cina uplne ignoruje globalni vyvoj. Rikam si, ze tam snad nekdo falsuje cisla a kresli si grafy, jak se mu libi. Jinak to snad neni mozne. ;-))

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  10 září, 2007

  Ohledně Číny bych napsal jen toto:
  Delší strmý růst mluví pro korekci a po zběžném pohledu na grafy z poslední doby by toho názoru byl každý. Ale:
  1. Příležitost pro čínskou korekci tu byla veliká minimálně 2x (v únoru a nyní) a … nic. Kdy jindy (když by bylo proč)??
  2. Čína sice rychle roste, ale v delším horizontu teprve dohání hodnoty z druhé poloviny 80. let.
  3. Situace v Číně (ekonomická i legislativní) hovoří pro další růst.
  4. Technická analýza (Elliotovy vlny) pak indikuje dokonce strmý růst.
  Tak pak si má člověk vybrat. 😉

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  11 září, 2007

  No mne staci se podivat na prumerne P/E cinskych indexu a mam jasno. 😉

  Odpovědět

 • Michal Kára

  11 září, 2007

  Ja uz rekl kolega, hodnoty P/E jsou desive. Kdyz se podivate na styl cinskych investoru „Akcie vybiram podle toho, jak se mi libi jmeno firmy. Je to dobra metoda, protoze s ni mam velke zisky.“ – citat jedne cinske „investorky“, tak to smrdi pruserem. Muze prijit zitra, nebo taky za rok, ale prijde.

  Elliottovy vlny bych za TA snad ani nepovazoval. Na „leve strane“ to vypada uzasne, ale k nejakym predikcim to moc pouzitelne neni. Kdyz se podivam na predpovedi ElliottWave.net, tak jsou naprosto mimo. A kdo jiny by to mel pouzivat, kdyz ne oni… Asi nejhodnotnejsi na tom je popsani fazi trhu a psychologie v nich, to se z toho da vzit.

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  11 září, 2007

  Jak jsem uváděl, s P/E souhlasím, nicméně nálada (i když ta se třeba může rychle změnit) a legislativní změny na čínském (a „hongkongském) trhu, spolu s počtem potenciálních čínských investorů hovoří zase pro růst.
  Jinak, já nejsem příznivcem TE, ani Elliotových vln, jen jsem hodil k sobě indicie, které zase mohou naopak hovořit pro další růst. Nebyl v nich nijak obsažen můj názor, neboť čínský trh je skutečně trhem sám pro sebe a vymyká se trochu všem poučkám. 😉
  Jen jsem chtěl trochu „vyrovnat“ velmi chmurný výhled pana Traxlera.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  11 září, 2007

  Pokud je rust drzeny jen naladou, tak pak je jen otazkou casu, kdy byci dojdou a pak to pojede strme dolu. Jako v letech 1929 nebo 2000.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  11 září, 2007

  No já odhaduji, že čínské akcie budí mít tendenci vyrůst až na své High z osmdesátých let. Teprve potom nastane velká korekce.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  11 září, 2007

  Vývoj na 10-ti letém horizontu – index MSCI China
  http://index.onvista.de/charts.html?ID_NOTATION=1335296&MONTHS=120&PERIOD=6&DISPLAY=2&SCALE=1&GRID=1&#chart1

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  10 září, 2007

  Jinak zcela sdílím Váš celkový pohled na akciové trhy. 😉

  Odpovědět

 • zinfo

  11 září, 2007

  Já nejsem takový optimista. S Čínou souhlasím, tempo, které nasadila nemůže vydržet. Vypadá to, že se zhoupne nejdéle po olympiádě, spíše ale dřív. Ohledně USA je to realitní krize, která snadno může přerůst v celkovou. Zvyšující úroky způsobí problém se splácením stávajících hypoték, omezí spotřebu obyvatel nejprve ohledně nových domů, pak i dalšího zboží. Hned na to omezí zaměstnanost. Dnešní krize přichází po dlouhém růstu, má reálný základ, lidi ji vlastně již delší dobu očekávají. Navíc USA je v dlouhodobé nákladné nevítězné válce, kterou musí platit a optimismu jí to nedodá. Její začátek sice mohl podpořit HDP, ale funguje jako doping. Pokud se nedostaví rychlý konec spolu s kompenzací(ropa), tak je to závaží na noze.

  Odpovědět

 • LazyBear

  10 září, 2007

  http://lazybear.getgoo.net/

  Odpovědět

 • Anonym

  20 září, 2007

  Odpovědět