CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

Text: Jan Traxler

25. 10. 2012

11 komentářů

Proč kupuji akcie ztrátových firem

 


 

Jistý pan L. K. schovaný za všelijaké přezdívky si ze mě na různých finančních webech dělá opakovaně legraci, že kupuji akcie ztrátových firem, jako jsou Nokia, Panasonic nebo Veolia Environnement, nebo malé ztrátové biotech firmy. Prý bych se od něho měl naučit, že kupovat se mají pouze akcie firem, které vykazují růst zisků. Jenže růst zisků ještě neznamená rostoucí cenu akcií. Ztrátová firma může mnohdy přinést daleko vyšší výnos.

Akcie kvůli dividendě nebo jako spekulace na růst ceny?

Ale pojďme pěkně od začátku. Proč vůbec investujeme do akcií? Protože chceme dosáhnout výnosu. Výnosu můžeme dosáhnout buď prostřednictvím dividendy, nebo vlivem růstu ceny akcií. S klienty, kteří chtějí „lépe úročený dlouhodobý termíňák“, investujeme do diverzifikovaného portfolia dividendových akcií. Akcie firem, které vykazují relativně stabilní tržby a zisky a vyplácí větší část zisků akcionářům ve formě dividend, jsou ideální dlouhodobá konzervativní investice.

Pokud chceme dosáhnout vyššího výnosu a investorovi nevadí s tím spojené vyšší riziko ve formě větších výkyvů cen, snažíme se vyhledávat takové akcie, u kterých věříme ve výraznější růst ceny. To málokdy bývají akcie společností, které vykazují dlouhodobý růst zisků.

Co hýbe cenou akcií?

Co vlastně vede k tomu, že cena akcií určité společnosti roste? Obecná odpověď zní: „Převis poptávky nad nabídkou.“ Tak jako u ceny jakéhokoliv statku. Musíme si tedy položit další otázku. Co hýbe nabídkou a poptávkou? Proč někdy více lidí akcie kupuje a jindy je více lidí prodává?

Hybatelů je mnoho. Mohli bychom si je rozdělit na makroekonomické a mikroekonomické, neboli na faktory, které hýbou celým trhem, a na faktory, které ovlivňují akcie konkrétní firmy. Například vyšší nezaměstnanost vede k nižší spotřebě domácností a potažmo k nižšímu HDP a nižším ziskům firem v celém regionu (makroekonomické faktory). Ovšem i v takovém prostředí se může některé firmě dařit zvyšovat zisky, například díky uvedení nového produktu na trh, který je lepší než od konkurence, nebo třeba vlivem snížení provozních nákladů (mikroekonomické faktory).

Tabulka 1: Základní faktory, které ovlivňují cenu akcií

Makroekonomické faktory

Mikroekonomické faktory

– vývoj ekonomiky (HDP, zaměstnanost)

– vývoj tržeb

– vývoj inflace a úrokových sazeb

– vývoj zisků

– vývoj měnové zásoby

– vývoj cashflow

– vývoj zadlužení

– vývoj zadlužení

– vývoj kurzu měny

– vývoj dividendové politiky

– vývoj tendence k úsporám/spotřebě

– vývoj nových produktů

Zdroj: FINEZ Investment Management

Našli bychom desítky faktorů, které nějakým způsobem ovlivňují nabídku a poptávku po akciích. Klíčové je, že se ve všech případech jedná o očekávání dalšího vývoje těchto faktorů, nikoliv o aktuální stav.

Makroekonomické faktory nejsou příznivé

Ideální je, když všechny faktory hovoří pro růst. Taková situace však nastává pouze zřídka. Nyní se nacházíme v období, kdy makroekonomické faktory většinou nejsou zrovna růžové a ani u střednědobého výhledu tomu není jinak. Plošné investice typu ETF a jiných indexových produktů nejsou moudrá volba. Ziskuchtivým investorům nezbývá nic jiného, než se zaměřit na důkladnou analýzu mikroekonomické situace jednotlivých firem a aktivně vyhledávat konkrétní růstové příležitosti.

Ty však nespatřuji ve velkých firmách se stabilními tržbami a dlouhodobě rostoucími zisky. Samotný fakt, že určité společnosti rostou zisky, ještě automaticky neznamená, že poroste i cena akcií této společnosti. Pokud její zisky porostou pomaleji, než investoři dříve očekávali, cena akcií bude klesat. Aby hodnota firmy vzrostla, musí překvapit lepšími výsledky, nebo se musí zlepšit očekávání investorů. Proto si například myslím, že akcie společnosti Apple dnes už nejsou dobrou investicí, ačkoliv tato firma vykazuje uplynulých pět let obdivuhodný růst zisků a cena akcií Apple stoupla za poslední čtyři roky na šestinásobek.

Nejlepší příležitosti hledáme mezi ztrátovými firmami

Chceme-li dosáhnout vyššího výnosu spekulací na růst ceny, musíme hledat akcie firem, u kterých očekáváme lepší hospodářské výsledky, než v průměru očekává trh. Zlatou rybku lze údajně nejčastěji najít v bahnitém smradlavém rybníku. Proto si rád vybírám akcie mezi ztrátovými firmami, které podle mého názoru trh až příliš podceňuje. Možná, že takovou zlatou rybkou nakonec za pár let bude Nokia, Panasonic nebo Veolia Environnement.

Takže pane L. K., nemusíte s mou strategií souhlasit, to ale neznamená, že je špatná. Počkejme pět let a čas ukáže, zda se sázka na tyto „odvržené“ akcie vyplatí či nikoliv. Stejně tak se za pět let můžeme podívat na Vaše favority AT&T, General Electric, Pfizer, Banco Bilbao a další. Jak říká jeden známý: „Nechejme promluvit výsledky.“

Jan Traxler,  privátní investiční poradce FINEZ Investment Management

Loading

Vstoupit do diskuze 11 komentářů


Související články

Průzkum: Drobní investoři se obracejí od ESG

Podle průzkumu mezi českými drobnými investory více než polovina (51 %) investorů nepřemýšlí o faktorech ESG, zatímco 37 % ano. Čtvrtina českých investorů o ESG uvažuje jen tehdy, když se těmto investicím daří. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Retail Investor Beat (RIB) obchodní a investiční platformy eToro.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 07. 2024

USA jsou v režimu fiskální dominance. Co to znamená pro investory?

Americká ekonomika se zdá být výrazně méně ovlivnitelná vyššími úrokovými sazbami v současném hospodářském cyklu. To potenciálně implikuje, že i následné snižování úrokových sazeb pozbude velkých účinků. Tento jev lze vysvětlit tím, že Spojené státy jsou nyní v režimu fiskální dominance. Tento režim nastává, když veřejný dluh […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Radek

  26 října, 2012

  Pane Traxlere na jedno jste zapomněl na politické hledisko. A bohužel to hraje dnes u francouzských firem nejvyšší roli. Obrovské zdanění jež chystá Hollande se musí promítat v cennach akcii. A klidně se může i zestátňovat. Takže Veolia, Suez, EDF jsou na zajímavých cenách ale máte jistotu že to budou akciovky za 5let a za jakou cenu vám za to při nucenném výkupu socialisti dají? 70USD/ks vám ze VE určitě nedají.

  U brazilských akcii je toto ještě větší riziko. Argentiská YPF není vyjímka spíše takto se bude postupovat v budoucnu ve velkém. Rad bych se mýlil ale toto je hodně pravděpodobné.

  Odpovědět

 • tla

  26 října, 2012

  Skoda, ze pan Traxler asi nikdy v diskuzich nereaguje a to ani na prakticke pripominky. Nebylo by spatne znat jeho nazor, ktery by byl vlastne doplnenim informaci z clanku.

  Odpovědět

 • Škodolibka domácí

  30 října, 2012

  Napište mu e-mail, na ten reaguje vždy.

  Odpovědět

 • Původní kolemjdoucí

  30 října, 2012

  Ona drtivá většina příspěvků tady nestojí za to, aby je někdo četl. Ještě jsem neviděl článek, pod kterým by se nesnesla vlna kritiky. Takže buď je úroveň článků na tomto webu na velmi nízké úrovni, nebo je na této úrovni mnoho zdejších diskutujících. Přečíst si věcný komentář je skoro zázrak.

  Odpovědět

 • Bedja

  26 října, 2012

  Proč by Traxler měl sledovat kritiky a urážky v příspěvcích a reagovat na ně. Jemu jde jen o to, dát si každý měsíc na nějakou webstránku reklamu zadarmo na Finez a pak zmizet. Bohužel si dělá špatnou reklamu. Nikoho nezajímá, jak každý měsíc oznamuje, jak rostl akciový index Peru a Malajsie. A lidi se rozčilují, že doporučuje koupit nejvíce ztrátovou akcii Eurostoxxu – Nokia. Taky neni hezké nabízet poradu jen lidem, kteří investují víc než milion korun, brát za poradu 1.000 korun na hodinu, brát za 4 rady během roku poplatek 24.000 korun, prodávat přednášku na půl dne za 4.900 korun, když nakonec vyplyne z toho všecho špatná a škodlivá rada koupit akcie Nokia, místo aby převzal Traxler rozumy od Grahama a Buffetta.

  Odpovědět

 • Investor

  27 října, 2012

  Hehe Bejda zasah do cernyho, jeste bych dodal ze ta jeho preprodejska firma nabizi za mesicni poplatek 10 000kaaaaaceee ($500 to je rocni predplatny 12 vytisku podrobnuho reportu od ekonomu) jednu supr radu a 4 stranky pdf k tomu, hehe. Veoliu pan doporucuje nekdy od 70USD

  Odpovědět

 • Poradce

  27 října, 2012

  Traxlere zalez nekam do diry, to tvoje poradenstvi je zalozeny na letacich od bankovnich a fondovych domu a delano jen za provize, navic je to tvoje poradenstvi predarzeny 2000 mesicne za tabulku z excelu a obecny kecy prevzaty z novin, aneb cesky ekonom v praxi.

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  28 října, 2012

  Aniž bych chtěl znevažovat valuační schopnosti autora, tak bych rád podotkl, že přímé investice do akcií z různých koutů světa a různých odvětví jsou pro firmu působící v ČR v několika málo lidech hotová sebevražda. Ve všech významných institucích poskytujících investiční poradenství funguje minimálně sektorová a regionální specializace analytiků. V těch nejvýznamnějších institucích je počet analytiků větší než počet analyzovaných titulů. Jen tím chci říct, že pokud už někdo dělá valuace ztrátových firem, tak to není žádná sranda. Vyžaduje to určitý časový fond, řádově se jedná o stovky hodin na firmu. V opačném případě to není valuace a hra podobná šipkám se šátkem přes oči.

  Já bych čtenářům doporučil, aby při investování do veřejně obchodovatelných akcí byli obezřetní vůči takovým doporučením. Pokud vám někdo nedá zdůvodnění takového doporučení na aspoň 30 stran, tak nedělal žádnou analýzu.

  Odpovědět

 • Tomáš Marný

  30 října, 2012

  Slušná žumpa.
  Bedja je pan L.K., Láďa atd, to je zřejmé.
  A myslím, že je to ten samý člověk, co doporučoval koupi stabilních bank, důvěryhodných bank, je to tak, že Bedjo? :-)))

  Nemám ambici jakkoli pana Traxlera bránit, ani hodnotit kvalitu jeho práce,
  ale myslím, že než tu psát citové výlevy, co se pokusit napsat něco, co má hlavu a patu a trumfnout pana Traxlera. Urážet umí každý …

  A díky panům Zárubovi a Radkovi za věcné připomínky.

  Odpovědět

 • Petr

  29 listopadu, 2012

  Zdravím, jsem investor a nikdy jsem na poradenství firem či jednotlivců nedal. Mám spravován kapitál tradery v zahraničí a jsem maximálně spokojený. Rád se podělím o info. Petr pesek1999@seznam.cz

  Odpovědět

 • Marpol

  15 prosince, 2012

  Neni to snadné dát v plén svoje tipy. Traxler uvedl logické důvody, ale trh se prave logicky nechová vždy. Také vidím velka rizika. Sám dnes do kupuju apple, ačkoli vím, že zádný strom neroste do nebe. Ale firma sedí na hotovosti ve výši 1/4 svého oceněni, sice už není s produkty výjimečná, ale stále přichází s něčím novým a stávající produkty mají stále růstový trend. A já jim věřím!

  Odpovědět