Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Pokles příjmů v předdůchodovém věku

Penze Petr Gola 21.12.2016 | 14:12 2 Komentářů

Státní důchod závisí na průměrné mzdě za odpracované roky a získané době pojištění. Jak však ovlivní výši státního důchodu významný propad příjmů v předdůchodovém věku? Není lepší odejít pro lidi s vysokými příjmy do předčasného důchodu? 

Někteří lidé s vysokými příjmy se v předdůchodovém věku dostanou do situace, že jejich příjem značně poklesne. Pokles příjmů podléhajících platbě sociálního pojištění v takovém případě sníží osobní vyměřovací základ, což je základní vstupní údaj pro výpočet státního starobního důchodu. Není v takovém případě lepší odejít do předčasného důchodu? Jak si ukážeme na praktických příkladech, tak není.

Praktický příklad

Vypočítáme si starobní důchod pana Nováka ve třech variantách. V první variantě bude mít nadprůměrné příjmy po celý produktivní život. Ve druhé variantě bude mít poslední tři roky před odchodem do řádného starobního důchodu velmi nízké rozhodné příjmy. Ve třetí variantě odejde do předčasného důchodu.

Varianta A

Pan Novák odejde do řádného starobního důchodu v roce 2017. Osobní vyměřovací základ pana Nováka bude 70 000 Kč. Osobní vyměřovací základ je průměrná měsíční mzda v současné hodnotě, kdy dřívější příjmy se přepočítají na současnou úroveň. Pro výpočet starobního důchodu v roce 2017 se osobní vyměřovací základ počítá z příjmů v letech 1986 až 2016. Pan Novák získal dobu pojištění v rozsahu 44 let. Dle legislativy roku 2017 bude měsíční starobní důchod pana Nováka 20 631 Kč.

Varianta B

Pan Novák měl roční vyměřovací základy v letech 1986 až 2013 v současné hodnotě ve výši 840 000 Kč (70 000 Kč x 12 měsíců). V letech 2014 až 2016 v hodnotě 80 000 Kč. Pan Novák totiž obdržel výpověď z dobře placené práce a poslední tři roky podnikal. Z důvodu uplatnění 60% výdajového paušálu byl vyměřovací základ v posledních třech letech nízký. Dobu pojištění získá opět v rozsahu 44 let. Osobní vyměřovací základ bude mít pan Novák 63 826 Kč. Z důvodu příjmově horších tří let poklesne osobní vyměřovací základ panu Novákovi o 6 174 Kč. Dle legislativy roku 2017 bude měsíční starobní důchod pana Nováka 19 571 Kč.

Varianta C

Pan Novák obdrží tři roky před dosažením řádného důchodového věku výpověď a rozhodne se odejít do předčasného důchodu. Osobní vyměřovací základ pana Nováka bude 70 000 Kč a získá dobu pojištění v rozsahu 41 let. Doba pojištění je nižší o tři roky z důvodu dřívějšího odchodu do důchodu. Měsíční předčasný důchod pana Nováka bude dle legislativy roku 2017 ve výši 15 043 Kč.

Pro pana Nováka je tedy výhodnější tři roky před dosažením řádného důchodového věku mít nízké příjmy podléhající platbě sociálního pojištění než odejít do předčasného důchodu. Krácení u předčasného důchodu je natolik vysoké, že i z důvodu poklesu osobního vyměřovacího základu o více než 6 tisíc Kč je státní důchod při zvolené variantě B vyšší o více než 4 500 Kč.

Při vysokých příjmech je předčasný důchod nevýhodný

Finanční krácení u státního předčasného důchodu je mnohdy vyšší než by někteří zájemci o předčasný důchod očekávali. Zejména pro lidi s vysokými příjmy je předčasný důchod nevýhodný, neboť rozdíl oproti řádnému důchodu je v řádech tisícikorun. Při vyšších příjmech je tedy dobré odejít až do řádného důchodu, a to i za cenu nižších příjmů v několika předdůchodových letech.

  • Předčasný důchod pana Nováka by dosahoval pouze 72,9 % řádného starobního důchodu (15 043 Kč : 20 631 Kč).
  • U podprůměrných příjmů je rozdíl mezi řádným důchodem a předčasným důchodem nižší. Pokud by měl pan Novák osobní vyměřovací základ 14 000 Kč, potom by při stejných údajích jako ve zvoleném příkladu, měl starobní důchod ve výši 11 021 Kč a předčasný důchod ve výši 8 403 Kč. Předčasný důchod by tak dosahoval 76,2 % (8 403 Kč : 11 021 Kč) řádného důchodu.

Penze v Česku jsou...

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

2 komentáře: “Pokles příjmů v předdůchodovém věku”

  1. tukan napsal:

    Velká důchodová loupež pokračuje.
    Důchodové pojistné je přerozdělováno a supluje tak sociální systém státu.

  2. PQ napsal:

    Dulezite je se zabezpecit od mladeho veku pravidelnym investovanim do cca 50 let veku a potom se pravidelnou rentou zrehabilitovat do duchodoveho veku a pripojit pak kapesne zvane statni duchod a vklidu dozit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.