Čtvrtek 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Podílové fondy na úbytě

Investice Petr Fejtek 03.08.2008 | 23:21 6 komentářů

I v červenci pokračovala nerozhodnost investorů, zda už mají své nasyslené miliardy vypustit na trh. Není se co divit, nejistota je nepřítelem drobných investorů všude – ti chtějí růstovou vlnu, aby se měli na čem „vést“. I ti, co vědí, že probíhá výprodej, věří v další slevy.

A že tlachám o miliardách? O slamnících raději ani nemluvit, ale považte, jen za první pololetí přistálo na bankovních účtech u nás 77 miliard korun – z toho 65 na těch běžných, kde se už povaluje přes půl bilionu.

Příliv na netermínované bankovní vklady tak už v půli roku překonal ten loňský celoroční. A to, co přiteklo sem, nutně někde chybí… v podstatě právě bohužel ve fondech – loni do nich z první pololetí přišlo 30 miliard. Chcete-li navíc ještě i poťouchlý názor, v této distorzi vidím také letošní potenciál růstu pojistného trhu (patřičně ovšem opentlený prodejními technikami).

O samotném červenci skoro nemá význam se šířit – do fondů přišla necelá půlmiliarda a v podstatě jen díky fondům peněžního trhu. Co mi nepřestává vrtat hlavou, je úpadek zajištěných fondů a dokonce se mi na mysl vkrádá kacířská hypotéza, že investoři přece jen tuší, o čem jsou jejich podkladová aktiva. O tom, že fondy peněžního trhu s 2% výnosem při 6% inflaci nelze považovat za investici, netřeba snad diskutovat.

Čtvrtletí a pololetí

Jak celý fondbyznys stagnuje, asi vypovídá nejlépe souhrn za druhé čtvrtletí, na nějž červenec plynule navázal: přestože za druhý kvartál do fondů 1,25 miliardy korun přišlo, jejich celkový majetek o 0,25 miliardy klesl. Proč, je asi zřejmé: trhy sice nepříliš, ale přece jen trochu ještě klesly.

Ohlédnutí za prvním čtvrtletím je mnohem děsivější, protože jen z majetku našich podílníků se tehdy „odpařilo“ 19 miliard (z 315 na 296 miliard) korun. Pak se divme nerozhodnosti investorů – jen ti otrlejší „ředí“ a dokupují, ale to také nebaví věčně. Přesto jde o jeden z mála signálů, které mohou potěšit: dokonce jako jediná kategorie mají právě jen akciové fondy od února setrvalé nákupy (celkem už skoro za 2 miliardy korun).

Babo, raď

Na tak značnou volatilitu s výkyvy kurzů, kdy 20 % (u nás naštěstí je 5%) nejsou ničím neobvyklým, nalézt recept zkrátka nelze. Všichni se jen ptají, proč proboha zase dolů a nikdo ty akcie nechce. Strach a nejistota je pro burzu to nejhorší počasí, protože nikoho nezajímá, jestli je akcie již podhodnocená, zda je cena už dostatečně nízko. Velí emoce, nikoli zdravý (třeba i selský) rozum, který vidí ty nákupní příležitosti.

Obecně je možno mezi Scyllou a Charybdou proplout pravidelným investováním, protože trefit to skutečné ideální dno je asi tak pravděpodobné, jako hodit tři šestky za sebou. Jinak řečeno ředit, ředit, ředit – však ono to zhoustne.

Já vím, těžko se to radí, když poklesy „ubraly“ mnoha fondům už 20 i 30 %; natož třeba naše realitní tituly, kdy takové Orco spadlo jen od začátku roku o neuvěřitelných 73 % a ECM přišlo o více než 54 %.

Vedoucí investiční analytik Merrill Lynch Richard Bernstein se obává, že globální růst bude slabší, než investoři očekávají, a ceny komodit tak poklesnou. Podle jeho odhadů vzroste hodnota indexu S&P 500 během příštích 12 měsíců o 9 % na 1400 bodů. Názory z Deutsche Bank, Lehman Brothers a UBS ovšem očekávají ve druhé polovině roku nejvyšší růst indexu S&P 500 za posledních 26 let (o 28 % na historické maximum 1600 bodu). Kdo má, či nemá pravdu? Ostatně, i těch 9 % by bylo lepší než rezatým drátem do oka.

Je to sice jen hloupé přísloví, že odvážnému štěstí přeje, ale již ne tak hloupé je rčení, že kdo nic nezkusí, ničeho nedosáhne. A snění o jistotách zůstává na úrovni slovutné „jistoty desetinásobku“ – kdo chce reálně prodělat na běžném účtu těch svých 6 %, může. Já se jen těším, až ty „dobře uložené“ miliardy likvidity začnou honit ujíždějící vlak.

V srpnu zaznamenají největší přírůstek...

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

6 komentářů: “Podílové fondy na úbytě”

 1. Filip Čelikovský napsal:

  Dobrý den,

  letos začínám studovat na vysoký škole. Pro rodinný rozpočet to je ale velká přítěž.

  Slyšel o studenských půjčkách, můžete mi nějakou poradit?
  Nejlépe s možností odložení splátek (i úroků) až dostuduji?

  Za každou radu budu vděčný.

  Adam Simon

  • Sporic obrazovky napsal:

   Kdysi mela KB produkt – tusim uver Gaudeamus. Uver na studia, odlozene splaceni, nutnost hradit pouze uroky. Jestli stale existuje, v jake variante a jak je vyhodny si overite na jejich strankach, uz si to presne nepamatuji, protoze jsem ho nevyuzival.

  • PJ napsal:

   Nyní již těžko radit. Na tuto situaci měli myslet hlavně rodiče před 10 – 15 lety. Tehdy se ještě dalo něco stihnout. Nyní již zbývá pouze „makat jako šroub“.

  • Konference napsal:

   Mozna byste mel zacit hledat brigadu a bylo by po problemu. 😉 Zkuste treba financni poradenstvi. ;-))

  • onso napsal:

   studentská půjčka je zajímavý produkt, který má sníženou úrokovou sazbu – já jsem dostal půjčku na 150.000,- na 10let s úrokem pod 8%. Když si ale spočítáte, že 1000 kč jde měsíčně do splátky úroků a „jen“ 960 kč na snížení půjčené částky, tak si rychle rozmyslíte, zda odkládat „splácení“. Za 5 let studia na prázdném splácení vyhodíte z okna 60.000,- a pak teprve začnete splácet úvěr? To potom půjčenou sumu vrátíte do banky skoro třikrát.

   Moje rada – pokud je to nutné, tak si půjčit – nejlépe u bohatého strýčka. Každopádně začít vydělávat po vlastní ose – od druhého ročníku se to dá s přehledem i na poloviční úvazek. Já jsem to zvládl od třeťáku na plný…

 2. čtenář napsal:

  Já myslel, že na vlně se „vozí“, ale možná jen tak plácám jako Fejtek, aby vůbec bylo co vydat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.