Úterý 04. srpna. Svátek má Dominik.

Pavel Hadroušek: Budoucnost není až tak růžová

Optimistickými předpovědi se dnes mezi analytiky jenom hýří, investoři jsou nadšeni z dosavadního růstu, který následoval propad na přelomu 2008/2009 a téměř všichni očekávají světlé zítřky. Realisté však ještě nevymřeli, což dokazuje také poměrně střízlivý (pro někoho možná hodně pesimistický) výhled Pavla Hadrouška ze společnosti Fio.

O tom, že investoři jsou i po přepálených a mnohdy nepochopitelných nárůstech na akciových trzích stále optimisté, svědčí i anketa na serveru Akcie.cz, který spravuje společnost Fio. Až 54 % českých investorů věří, že české akcie si povedou v roce 2010 lépe než v uplynulém roce. Jen něco více něž třetina si naopak myslí, že index PX vydělá méně než v minulém roce. Je sice pravda, že PX nepatřil k indexům s nejvyšší výkonností, přesto Pavel Hadroušek nevidí v českých titulech na BCPP žádnou investici, která by mohla být v letošním roce ternem.

Podobně je to i s jinými trhy, kde ty rozvíjející reprezentuje USA. A to přesto, že všeobecný konsensus v očekáváních analytiků je velmi optimistický. Ekonomické oživení ve tvaru V je podle mnoha analytiků podporované nízkými úrokovými sazbami, návratem rizikového chování, dobrým stavem kreditních trhů a rekordními přítoky peněz do dluhopisů, což by při jejich nepříznivém vývoji mohlo vést k přesunu peněz právě do akciových trhů.

Podle Pavla Hadrouška jsou ale kromě nízkých úrokových sazeb, které určitě nebudou tak nízké věčně, zejména rizikové chování a stav kreditních trhů. Právě přílišná akceptace rizika vedla k situaci, v níž jsme se před více než rokem octli, a kreditní trhy na tom také nejsou tak dobře, jak si investoři myslí. Tento stav je díky pomoci vlád nejspíše jen umělý a jejich růst by se měl pomalu zastavit díky uvolnění toxických aktiv, která banky v minulosti „odstranily“ ze svých aktiv.

Podivná je také určitá disproporce mezi očekáváními analytiků a teorií v očekávání růstu zisků. Podle ekonomické teorie by měl 1% růst HDP znamenat 2,5% růst zisků firem analytici však očekávají při 3 – 4% růstu HDP průměrně až 36% růst zisků firem. Při jejich očekáváních by tedy měl být zisk na akcii (EPS)dosahovat 77 USD a P/E hodnotu 15. Při reálnějším odhadu a EPS 62 USD (10% růst zisků) by mělo P/E dosahovat hodnot 18, což by už znamenalo poměrně nadhodnocené trhy vůči dlouhodobému průměru.

Dalším varovným signálem je pokles peněžního agregátu M3 zohledňujícího inflaci o 3,2 % meziročně (i když jde o neoficiální hodnoty, je považován za nejdůvěryhodnější ukazatel peněz v ekonomice). Znamená to, že i když vlády pumpují do ekonomiky peníze, v reálné ekonomice peníze prakticky ubývají, což může v blízké době přinést další problémy a zhoršení maloobchodních tržeb, průmyslové výroby, zaměstnanosti apod.

Poněkud problematické mohou být i různá očekávání, co se týče inflace. Jednak jde o to, že všeobecně očekávaná inflace prakticky nemusí nastat, a problémem může být také rozevírání nůžek mezi reálnou ekonomikou a světem financí. Kdežto reálná ekonomika dnes spíše bojuje s deflačním prostředím (snižování dluhů, které souvisí s faktickým nedostatkem peněz, trvající neochotou bank půjčovat a vlastně i firem a spotřebitelů zadlužovat se), ve finančním světě jsme díky přílivu likvidity svědky růstu cen aktiv. Další prohlubování těchto rozdílů může vyvolávat v budoucnu určité tenze.

Divokými kartami, které budou determinovat příští vývoj, jsou podle Pavla Hadrouška FED, Čína a vývoj na měnových trzích. Pokud FED splní slib a ukončí nákup hypotečních cenných papírů (MBS), dojde nejspíše k růstu úrokových sazeb, což nebude mít pozitivní vliv na akcie a ekonomiku. Propad tedy přijde dříve. Pokud ale v nákupech bude pokračovat, existuje zde velké nebezpečí vzniku bublin na aktivech.

Největší vliv může mít na vývoj na trzích i v ekonomice Čína. Ta sice zaznamenala v minulém roce skutečně impozantní růst. Jeho reálné základy jsou však velmi pochybné a výsledky také naznačují nafouklou bublinu. Problémem jsou zejéna extrémně vysoké bankovní půjčky a zbytečná nadprodukce. Čínu v letošním roce nejspíše očekává utahování měnové politiky, přičemž největší hrozbou je vysoká inflace, která by se mohla rozšířit do světa a posílení uměle slabého juanu.

Ani bankovní sektor, na rozdíl od výsledků akcií finančních institucí, na tom není až tak růžově.  Počet problémových bank i krachů prakticky po celý rok stoupal a banky ještě stále čeká odpisování nemalého množství toxických aktiv, které doteď držely mimo rozvahy. V tomto směru jsou na tom podle všeho mnohem hůř evropské banky, které zatím odepsaly jen menší polovinu těchto aktiv. Jedinou pozitivní zprávou bylo zvyšování kapitálu a ziskovosti bank ve druhém pololetí.

Akciové indexy (prezentované S&P 500) mají možná před sebou ještě nějaký čas posilování, ten ale nemusí trvat dlouho. A to jak z hlediska technického (po překonání Fibonacciho 50 % čeká další rezistence na 61,8 %, což je kolem 1225 bodů), tak historického. Začátek roku je totiž často spojen s falešnými nástupy, po nichž následuje pád. Současná rally je podobná jako ta v roce 1933, po níž následoval pád o 20 %.

Rovněž příliš nízký dividendový výnos  (u S&P 500 klesl pod 2 %) může indikovat ticho před bouří v podobě výraznějšího propadu (rok 1987, kdy klesl dividendový výnos ke dvou procentům). S rokem 1987, nebo 1973 lze najít také paralely například v překoupenosti akcií, růstu výnosů dluhopisů, extrémně prorůstovém sentimentu a nadhodnocením trhů (P/E pro index S&P 500 je 24,5).

Extrémně býčí náladu mezi investory ukazují také údaje Asociace AAII (americká asociace individuálních investorů), podle níž je hodnota tzv. Bullish ratia nejvyšší od února 2007. Zajímavostí je také míra hotovosti, která je nejnižší od roku 2000, a zároveň podíl zainvestování, který je nejvyšší od podzimu 2007 (horní graf).

Na závěr ještě připojil Pavel Hadroušek několik tezí k zamyšlení. Zajímavě zněl předpoklad, že zlato ještě ani zdaleka nemusí mít svůj vrchol za sebou a že o bublinu na jeho trhu může jít až někde u hranice kolem 4 000 dolarů (na základě porovnání na grafu s jinými bublinami). Zároveň je nutné se zamyslet nad tím, jak stabilní může být ekonomika, které je založena na financích, při existenci více než 500bilionového derivátového trhu (což je více než samotná globální ekonomika)? Poslední otázkou jsou pak státní dluhy, které po letošních státních dotacích po celém světě mohou do dvou let dosáhnout objemu 45 bilionů dolarů a nejspíše mohou být příčinou další velké krize.

Podle Pavla Hadrouška je alfou a omegou úspěchu v investování správné časování trhu, přičemž vrcholu mohou trhy dosáhnout někdy na konci prvního čtvrtletí. Uvidíme.

16 komentářů: “Pavel Hadroušek: Budoucnost není až tak růžová”

 1. Mystery napsal:

  Pokud bych chtěl být za každou cenu bonmotický, tak bych řekl, že analytici mají jednu obrovskou výhodu: je jich tolik, že se prostě vždycky někdo trefí. Na druhou stranu říkat, že analytici jsou k ničemu je vrchol nepoučenosti.
  K otázce časování trhu. Je důležité rozlišit investování od spekulování. Zjednodušeně řečeno, spekulant kupuju akcie, aby je prodal, investor kupuje akcie tak, aby se mu jeho investice co nejdříve vrátila a měl nějaké cashflow. Toto se vzájemně nevylučuje a většina úspěšných obchodníků jsou jak spekulanty, tak investory.
  Co se týče akciového výhledu, ať už jsme optimisté nebo pesimisté, měli bychom vzít v úvahu, že akcie jsou v současné době nadhodnocené a to, že v některých případech ještě nedosáhly předkrizových maxim je argument zcela zcestný (tímto bych se aspoň trochu zastal autora poněkud nepovedeného článku). Akcie nyní stále předbíhají reálnou ekonomiku, sentiment je podporován bankami, které si tak přihřívají polívčičku. Sebrat odvahu a jít proti proudu na S&P by letos nemuselo být tak šíleným nápadem.
  Souhlasím s panem Traxlerem, že letošní rok bude o výběru konkrétních titulů, průměrní investoři budou strádat na korekci, případně více menších korekcích, kterým se neubráníme. Na katastrofický scénář je ještě brzy, nicméně problémy zadluženosti vyspělých států se již mohou začít ve větší míře projevovat.

 2. viglib napsal:

  Podivam se na ICZ – trhy porostou do brezna. Podivam se na penize.cz – trhy porostou alespon pul roku. Predpoved za predpovedi, za posledni roky si nepamatuji jedinou, ktera by vysla. Nechci analytikum krivdit, ale kdybych byl ve sve profesi produkoval vysledky podobne kvality, tak bych si nevydelal ani na slanou vodu. Cestne prohlasuji, ze nevim, proc stoji analytikum za to se verejne blamovat. A divim se, ze je zamestnavatelum jedno, ze plati za aktivitu, nikoliv za obsah.

  • Jakub napsal:

   Takhle, nikdo presne nevi kam akciove trhy zamiri v budoucnu. Ale jelikoz je poptavka po predpovedich, tak je i nabidka. Tak to bylo, je a bude asi vzdy. Tedy proto se ruzni analytici (kteri sice taky nevi kam se trhy hnou) tvari chytre a produkuji stale kvanta predpovedi ktere velmi rychle meni. Je to takova hra. Ten pan v obleku mluvi nesrozumitelnou reci a rika, ze maji strasne chytre programy co dokazi predpovedet blablabla tak asi bude mit pravdu teto Mano… Ti co se ridi dle analytiku rozhodne nevydelaji, tedy nejlepe je ignorovat a ridit se vlastnim selskym rozumem a pripadne temi co maji za sebou dlouhodobe prokazatelne uspechy v investovani.

   • viglib napsal:

    Ano ano, me pohorseni prameni prave z toho, ze vsichni vedi, ze jde o gambling. A presto to zda se nikomu moc nevadi, respektive se nad tim nepozastavuje. A jeste se nad temi vypotky vede ‚seriozni‘ diskuze.

 3. Svěrkoš Zbyněk napsal:

  Krásný závěr – Alfou omegou úspěchu v investicích je sprácné načasování trhu. Na jednu stranu je to pravda, na druhou stranu to beru, když to řekne nějaký elév, nikoliv profiinvestor. Ale i spekulace je přirozená forma a obsah investování….pravda. Trochu pak ale postrádám, že v takovém případě je v rámci alfy omegy přijmout hodně vysoké riziko možnosti ztráty…. Jak by si teď dost lidí řeklo – ona je to v podstatě brnkačka …. a přesto většina takových nevydělá….. něco tu neštimuje 😉

  • Konference napsal:

   Vzhledem k tomu, ze broker zije z poplatku za provedene obchody, pochopitelne bude vzdy nabadat k co nejvetsi aktivite.

  • Jakub napsal:

   Clanek jsem necetl, jen ten zaver „Alfou omegou úspěchu v investicích je sprácné načasování trhu.“. To mi stacilo. Takovou perlu muze vypotit jen opravdovy profik a investorovi to hodne pomuze 🙂 Skoda jen, ze se snad vsichni chytri a nejuspesnejsi (dlouhodobi) investori shodli na tom, ze spravne casovat trh je v podstate nemozne… Ale jinak to je urcite hodne dobrej a prinosnej clanek 🙂

 4. Konference napsal:

  Ne ze by takovy vyvoj nemohl nastat. Ale udivuje me jistota, s jakou ho ocekavate, skoro jako byste prave mel videni budoucnosti. Nechcete se s nami jeste podelit o konkretni datum, kdy bude S&P na lokalnim maximu a datum, kdy klesne az na onech 400 bodiku?
  At muzeme vsichni v klidu dat nohy nahoru. ;-))

  • Bedrich napsal:

   Asi nekolik českých pánu chce taky napsat nejakou knihu o krizi, nebo se chtejí státi taky 1., 2. a 3. český krach-profet a proto si delají jen reklamu v internetu zatim.
   Rozumné lidi by ale zajímalo, kdo je to 1., 2. a 3. český Warren Buffett.

  • emigrant napsal:

   28.12.2012 = 400 bodu na S&P 500 🙂

 5. Konference napsal:

  Clanek je hodne nepovedeny. Ted hodnotim strukturu. Mele se tu pate pres devate a jeste neni vubec poznat, co rika autor Daniel Kuchta a co rika „citovany bez citace“ Pavel Hadrousek.

  Po obsahove strance mam dojem ze se tu nekdo snazil za kazdou cenu najit nejake duvody, proc se nebude darit akciim.
  Pripomina mi to ten vtip, kdy se ptaji ucetniho, kolik je 3+3 a on odpovida… A kolik chcete, aby to bylo?

  Je tu nejistota. A znacna nejistota. Nikdo nevi, co nas u ktere banky jeste ceka. Nikdo nevi, jak to bude s vyvojem inflace. Nikdo nevi, jak to bude s vyvojem HDP a zisku jednotlivych firem… atd.
  Je dobre si obcas nejistotu pripomenout.

  Ale k cemu je odvolavani na nejakou 61,8% rezistenci? K cemu je srovnavani s historii, kdyz uplne stejne jde v historii najit i opacny vyvoj. K cemu je umele naaranzovany graf, na kterem zlato vypada vedle jinych bublin jako „chudacek“?

  Clanek me zklamal.

  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  • Svěrkoš Zbyněk napsal:

   Nejistotu bych vůbec nepodceňoval. Nutno si uvědomit, že asi nejsilnější fundament pro silný růst akcií byly peníze sypané státy do ekonomik. Jak praví klasik – hyn sa teprva ukáže …. Rozhodně bych letos nečekal tak výrazný růst akcií, jako loni.

   • Konference napsal:

    Nebojte, nejistotu rozhodne nepodcenuji. Mimochodem, na jistote se neda poradne vydelat, vydelava se zejmena na nejistote. 😉

    Ja tu kritizuji strukturu clanku a nektere zcestne argumenty, ktere si muze kazdy vycucat v barve, jez se mu zrovna libi. V clanku jsou zmineny podstatne rizikove faktory, ale zaroven i nekolik zcela zcestnych argumentu.

    Co se tyce vyvoje akciovych trhu v roce 2010, ja si radeji vybiram konkretni akcie, takze vyvoj trhu me nemusi moc trapit.
    Nicmene muj vyhled na rok 2010 je pozitivni.

    Jan Traxler
    FINEZ Investment Management

    P.S. Rok 2009 byl extrem zalozeny prave na obrovske nejistote s strachu. 😉

    • Svěrkoš Zbyněk napsal:

     No já to myslel spíš jako podporu vašeho názoru o nejistotě, než rozpor ….

    • kramnik napsal:

     Pavla Hadrouška znám a vím, že je ve svých názorech zcela konzistentní a z velké části s ním souhlasím. Autor byl pravděpodobně na jednom z jeho seminářů, které Fio pořádalo pro svoje VIP, nebo získal jeho prezentaci.
     Řeči které tu padly o tom, že každý broker nabádá k obchodování jsou v tomto případě nesmysly. Pavel na přímou otázku „Co koupit teď ve SPADu zcela „neborkersky“ odpovídá: „Nic!“ Souhlasím s tím, že článek ne úplně jasně říká, co je názor Pavla Hadrouška a co je názor autora, ale že by „prezentace prezentace“ nějak mátla čtenáře také plně nezastávám. Trhy rostou již skoro rok a hodně titulů se dostalo na úroveň „před průserem“ a tak nějak predikují, že se vlastně nic nestalo a všechno je jenom prkotina, která je již dávno zažehnána. V tom utvrzují i média a celková masáž kolem včetně zdrojů z brokerských firem. BUďmě rádi za realistu Hadrouška. Pavle díky 🙂

 6. emigrant napsal:

  jojo uz je po krizi, dalsi bude az v roce 2012, S&P 500 letos prekona 1250 a v roce 2012 prekona 1500 bodu a pak dolu ke 400.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.