Úterý 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Oddlužená řecká vesnice – poupraveno

Příběh o tom, jak se celá řecká vesnice oddlužila díky německému turistovi asi většina z vás četla. Našel jsem však upravenou verzi, přeložil jsem ji do češtiny a publikuji ji.

Původní verze

Německý turista vstoupí do řeckého hotelu, dá 100 euro na rezervaci pro případ, že by nenašel nic jiného. Majitel hotelu 100 euro vezme a odnese do místního řeznictví a zaplatí svůj dluh. Řezník 100 euro odnese do vepřína a také zaplatí svůj dluh. Majitel vepřína 100 euro odnes k výrobci krmiva a také zaplatí svůj dluh. Výrobce krmiva odnese 100 euro k prostitutce a také zaplatí svůj dluh. Prostituka 100 euro odnes do hotelu a zaplatí dluh za nájem. Německý turista se vrátí, protože našel něco jiného, obdrží zpět svých 100 euro a celá vesnice je bez dluhů

Upravená verze

Jsme v zapadlé řecké vesničce, venku lije jako z konve. Doba je těžká, všichni jsou zadluženi až po uši. Německý turista vstoupí do řeckého hotelu, dá 100 euro na rezervaci pro případ, že by nenašel nic jiného a jde si prohlédnout hotel. Majitele hotelu sice nejdříve napadne, že by mohl německého turistu ubít k smrti, ale nakonec dá hostu klíče, aby si prohlédl pokoje, a strčí 100 euro do kapsy.

Sám hoteliér dluží bance 150 000 euro, které se ani nesnaží splácet, protože jeho business rok od roku klesá. Stejné bance ve městě dluží i řezník (20 000 euro) nebo majitel vepřína (60 000 euro). Stejné bance dluží 90 000 euro i výrobce krmiva. Zmiňovaná banka však dluží druhé bance ve městě také 120 000 euro, která zase má pohledávku za hospodským a která financovala mimo jiné 2 domy prostitutky na 100% hypotéku.

V tento okamžik se německý turista vrací, pokoj se mu nelíbí a požaduje zpět svých 100 euro. Hoteliér se ptá: „Jakých 100 euro?“ Německý turista hrozí, že zavolá policii. „Klidně si ji zavolejte, vede ji můj bratr,“ reaguje hoteliér.

Německý turista to vzdává a odchází, chudší o 100 euro. Nikdo nic nevyprodukoval, celá vesnice i nadále vězí po uši ve svých dluzích. Akorát optimismus jejich občanů výrazně stoupl, protože její občané věří, že Němci jsou opravdu tak lehkověrní.

Autor je provozovatelem webu Pro-investory.cz

Rozpadne se eurozóna?

Nahrávání ... Nahrávání ...
Tagy Řecko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.