Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

Milan Matějíček: Ostraváci investují do dětí a do bydlení

Ostrava je region razovity. Jak se liší nakládání s rodinnými penězi na Ostravsku oproti jiným končinám České republiky? „Ostraváci se vyznačují svou pracovitostí,“ říká Milan Matějíček, zemský ředitel společnosti Fincentrum.

Jaká jsou specifika ostravského finančního života?

Ostraváci jsou lidé otevření, přátelští a především se vyznačují svou pracovitostí. Vždy dbali na to, aby vydělali dostatek peněz, které uspořili a následně investovali do dětí a bydlení. Důkazem jsou statistiky, které ukazují, že na Ostravsku se uzavřelo historicky nejvíce smluv stavebního spoření a penzijního připojištění.

Jak nakládají Ostraváci se svými finančními prostředky?

„Sto lidí, sto chutí.“

Bonitní klientela hledá ochranu i zajímavé zhodnocení svých finančních prostředků.

Střední třída kupuje nemovitosti (rodinné domy, byty), využívá služeb nových bank pro uložení krátkodobých rezerv na spořicích účtech a pravidelně spoří, bez poradce Fincetra ve stavebním spoření, životním pojištění nebo v penzijním připojištění.

Liší se vaše finanční rady pro Ostraváky ve srovnání s jinými oblastmi? Jak?

Neliší.

Jak se Ostraváci stavějí k zadlužování?

Jsou ochotni se zadlužit při koupi nebo výstavbě RD, koupi bytu nebo při zvelebování vlastních nemovitostí (rekonstrukce).  Rozlišují dobré a špatné dluhy a ty dobré neváhají využít.

Je i skupina lidí, která využívá neúčelové úvěry, kreditní karty a kontokorent ke svým účtům. Dnes již častěji dokáží „číst“ úvěrové podmínky, rozumí RPSN a tak často své závazky konsolidují, aby se zbavili poplatků, několika pojištění nebo velmi vysokých úrokových sazeb.

Jakým způsobem Ostraváci investují?

V oblasti pravidelného investování opatrně a rozvážně, spíše konzervativně; mají zkušenost s prvními vklady do OPF Pioneer, s krátkodobými investicemi před krizí – po krizi. Ale především se zpravidla neorientují v oblasti investic a fondy jim splývají s fondy z období kupónové privatizace.

Pokud se jim však dostane kvalitního poradenství, a oni pochopí rozdíly, klady a zápory spoření a investování, jsou ochotni investovat i nemalé částky. Vnímají potřebu zabezpečit se nejen na období penze, ale především na předdůchodové období. Většina lidí si dnes uvědomuje, že čím je člověk starší, tím je o něho menší zájem.

Také i na Ostravsku je celá řada klientů, kteří investuji  do nemovitosti, kde vnímají vyšší jistotu udržení hodnoty. Naproti tomu investici do vzácných kovů (zlata, stříbra) a diamantů přijímají s větší opatrností, která v tomto případě je bezesporu na místě.

Je ovšem také velká skupina lidí, která nechává své finanční prostředky jen na běžných účtech. Můžeme to pojmenovat – investice s bezpečnou ztrátou.

Jaká jsou největší finanční rizika v Ostravě? Je to Stodolní?

Stodolni je možná finanční krátkodobé riziko, a to především ihned po výplatě.

Skutečné finanční riziko jak na Ostravsku, tak i jinde v ČR spočívá především v nepoctivých prodejcích různých investičních produktů neznámých a neexistujících společností.

Děkuji za rozhovor.

Rozhovor vyšel v časopise Reportér ve vydání pro společnost Fincentrum.
  

Máte svého finančního poradce?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

3 komentáře: “Milan Matějíček: Ostraváci investují do dětí a do bydlení”

 1. petr1971 napsal:

  Investování v dnešní době už je trochu o něčem jiném. Co se týče nemovitostí, pokud tomu nerozumím, nechám si poradit od renomované společnosti s dlouhodobou tradicí, Remak.cz nebo jiné realitky, já jsem Plzeňák, takže jsem zhruba před 6 lety volil Pubec.cz. Koupě bytu se mi již za pár let vrátí, navíc byt zůstane dětem – v tom vidím hodnotu investování, něco po sobě zanechat. Pokud jde o bezpečnou investici, volíme buď dlouhodobé dluhopisy, pokud chceme méně bezpečné investice (ale výnosnější), berme v potaz akcie energetiky a lekárenství v rozvíjejích se zemích (tak to dělám já a za poslední 3 roky mám zhodnocení cca 12,3 %. Portfolio by se mělo skládat z rozumného mixu. Petr C.

 2. OVA napsal:

  Nejhorsi jmeno poradcum u nas na Ostravsku delaji frajeri z Ertrag und Sicherheit. Investicim nerozumi, ovsem slibovat umi neuveritelne.

  • petr1971 napsal:

   OVA: nevěřte začátečníkům a držte se ostřílených hráčů. Poradce může dnes dělat kde kdo (vemte si jaké lidi nabírá OVB), točí se to tam jak na běžícím páse.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.