Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Jeff Hochman: Technickou analýzu používám úspěšně i na dlouhém horizontu

Technická analýza je zpravidla využívána pro krátkodobé spekulace. „Technickou analýzu je možné využít též pro velmi dlouhé období. Sám jsem nyní využíval technickou analýzu na období 30 let,“ říká Jeff Hochman, ředitel technické analýzy Fidelity Worldwide Investment. A jaké trhy jsou dnes technicky atraktivní?

Jste ředitelem technické analýzy. Vaše hlavní zaměření je tedy na technickou analýzu. Jak jde dohromady technická analýza s dlouhodobým investováním? Technická analýza se zpravidla využívá ke krátkodobým spekulacím…

To není nezbytně pravda. Technickou analýzu je možné využít též pro velmi dlouhé období. Sám jsem nyní využíval technickou analýzu na období 30 let. Záleží především na tom, jaké časové období si zvolíte za základní jednotku.

Hodně lidí na trhu se domnívá, že je možné technickou analýzu využít pouze ke krátkodobým spekulacím např. na forexovém trhu. Ale pokud naleznete na dlouhém období supporty a rezistence, může to být velmi nápomocné. Např. americký trh nyní vykazuje i na dlouhém období velmi zajímavou trendovou linku.

Využíváte tedy technickou analýzu úspěšně i na dlouhém období, nikoli řekněme pouze pro časování trhu?

Jednoznačně. Musíte rozumět tomu, jaké může být nejlepší použití technické analýzy v dlouhém období. Když začínám analyzovat trh, začínám na velkém obrázku v dlouhém období alespoň 15 – 20 let. Někdy v grafu se čtvrtletními daty, kdy každé tři měsíce představuje jedna svíce. Teprve poté přecházím ke kratšímu období.

Toto je např. graf vývoje kurzu japonského jenu vůči euru v dlouhém období. Každý ze zanesených bodů představuje tři měsíce. A toto je před 25 až 30 lety. Euro na začátku tohoto roku propadlo vůči dolaru velmi prudce. Z 1,4 EUR/USD pokleslo na 1,05 EUR/USD. Proč se zastavilo na úrovni 1,05 EUR/USD? Není to magické číslo. Není na něm nic důležitého. A toto je velmi dlouhodobý trend, který začíná v roce 1999. A toto je oblast resistence.

jeff-hochman-01

Neovlivňují měnová rozhodnutí centrálních bank vývoj kurzů měn více než hladiny supportu a resistence z technické analýzy?

Ano, ale centrální banky neříkají, že chtějí, aby euro padlo na hladinu 1,05 a pak se zastavilo. Hodně lidí v té době očekávalo, že euro vůči dolaru propadne na úroveň 1 nebo dokonce níže. A to se nestalo. Nyní se euro pohybuje téměř na 1,15 a je to něco, co se snaží centrální banky ovlivnit, ale nemohou.

Někteří techničtí analytici se prostřednictvím technické analýzy pokouší objevit nějaké fundamenty, obvykle při investicích do komodit. Využíváte také technickou analýzu k odhalení toho, co se děje v ekonomice nebo s akciemi?

Ano. Snažím se vyzdvihnout, jak měna ovlivňuje úrokové sazby, ovlivňují komodity a jejich prostřednictvím jsou ovlivněny akciové trhy. To se děje právě dnes. Trhy očekávaly hodně silný americký dolar. Očekávaly zvýšení úrokových sazeb Fedu, což také drželo ceny komodit hodně nízko. A v současnosti se vývoj trochu změnil. Americký dolar lehce oslabil, ceny komodit se v posledních třech měsících začaly zvyšovat a zotavují se i rozvíjející se trhy a Čína.

Když popisuji či odhaduji vývoj, dívám se na všechny třídy aktiv. Když euro vystoupá nad 1,15 EUR/USD, 1,18, 1,20, centrálním bankám se to nebude líbit. Mario Draghi chce udržet euro slabé. Ale to nefunguje, trhy euro tlačí opačným směrem.

Někteří investoři považují technickou analýzu za přílišné zjednodušení skutečnosti, neboť všechna fakta jsou shrnuta pouze do jediného grafu založeném na minulých datech. Proto nemůže správně predikovat budoucnost. Jak vnímáte tento názor?

Technická analýza je založena na tom, že nejprve musíte poznat minulost, abyste věděli, kam jdete. Nesouhlasím, že nedokážeme určit, kam míří budoucnost. Jste-li zkušený technický analytik, porozumíte, kde jsou určitá rozmezí a kde se nachází úrovně supportu a rezistence. Jestliže toto dokážete dobře udělat, máte velmi dobrou ideu, jakým směrem trhy jdou. Protože cena se pohybuje před fundamenty.

Trh představuje diskontní mechanismus. Když vy a já kupujeme akcie, kupujeme je s budoucím očekáváním. A to se často stává ještě předtím, než se fundamentální data změní. Toto vidíme mnohokrát v historii. Akciový trh jde nahoru nebo dolů nejdřív, následně data potvrdí tento fakt. Dolar začal oslabovat předtím, než Fed rozhodl nezvýšit úrokové sazby. Kolektivní myšlení je poměrně silné.

Jste-li zkušený technický analytik, můžete vidět klíčové úrovně, a můžete předpovědět, co se na nich bude dít. Mohu tedy udělat dobrou predikci pouze na základě grafů.

Spekulanti využívající technickou analýzu zpravidla opouštějí otevřené pozice v době, kdy se očekává zveřejnění nějakých významných fundamentálních dat či měnových rozhodnutí, protože nová data mohou ovlivnit ceny či kurzy. Jak postupujete vy? Počkáte si před obchody na data, nebo se o ně na vašem horizontu nezajímáte?

Zajímám se o ně, protože vím, jak dokáží ovlivnit trhy. Nestarám se o ně ale z toho pohledu, že pro mě jsou důležitější pohyby cen než samotná data. Máte např. velmi negativní akcii, společnost reportuje špatná data a cena akcie stoupne. Pro mě je dobrá interpretace, že špatná zpráva je již zakomponovaná v ceně. Naopak pokud máte velmi dobrou zprávu a cena začne klesat, je to pro mě také mnohem důležitější informace než samotná data.

Pro mě je důležitější, jak trh zveřejněná data interpretuje. Mojí prací je zajistit, abychom byli na správné straně trendu, ne na té špatné.

Technická analýza je široká disciplína, která má nesčetné množství nástrojů a indikátorů. Žádný technický analytik nevyužívá všechny, ale používá pouze vybrané. Zmínil jste, že využíváte supporty a rezistence. Jaké další z nástrojů technické analýzy využíváte?

Nedávno jsem se vrátil z globální konference o technické analýzy v Tokiu, kde se sešli investoři z celého světa, kteří využívají technickou analýzu od intradenního obchodování, po dlouhodobé investování, jaké děláme i my. A každý využívá jiné indikátory a má odlišný přístup.

Snažím se držet technickou analýzu velmi jednoduchou. Využívám indikátory momentum, zda jsou aktiva – akcie, komodity, měny – v silném trendu, stochastické indikátory, zda jsou překoupena či přeprodána, např. MACD nebo RSI.

Nejdůležitější je naučit se, jak indikátory je interpretovat. Mohu vám dát příklad. Toto je rozvíjející se trh a toto velmi jednoduchý stochastický indikátor. Podíváte-li se na indikátor, a když je zde nahoře, budete prodávat, a když je zde dole, budete nakupovat, pomůže vám to nalézt vysoké a nízké body. V dnešní době indikátor téměř naznačuje překoupenost trhu. Je to graf přes roky, nikoli přes týdny.

jeff-hochman-02

Toto je graf rozvíjejících se trhů od roku 2000 do současnosti s dlouhodobým ukazatelem momentum MACD. Máme prodejní signál, máme nákupní signál a ještě jednou, ale od té doby nemáme žádný čistý prodejní signál. Máme sice krátkodobé korekce a růsty, ale již 7 let nemáme žádný čistý signál k prodeji či nákupu.

Jak se vyvíjí výkonnost fondů, které využívají vaší technickou analýzu?

V naší společnosti neinvestujeme peníze striktně podle technické analýzy, ale každý týden dávám doporučení. A naše výkonnost je velmi dobrá. Mnohem častěji se naše predikce vyplní, než selžou. Fondy využívající naši technickou analýzu spravují biliony amerických dolarů. Úspěch je kombinací porozumění fundamentům, ale technická analýza může správně pomoci určit okamžik vstupu a výstupu z aktiva.

Nemůže být technická analýza samonaplňující se předpovědí? Pokud množství technických analytiků získá signál k prodeji a budou ho respektovat, nepochybně cena klesne. 

Na konferenci v Tokiu bylo přibližně 300 lidí z 25 zemích. A každý měl jinou interpretaci technických ukazatelů. Nesouhlasím proto s tvrzením, že by technická analýza dávala samovyplňující se předpovědi. I každý fundamentální analytik má odlišný názor na stejná data.

Jaký je váš technický názor na současnou situaci?

Na americkém akciovém trhu jsme před dvěma měsíci viděli stabilizaci. Podle našeho názoru nyní půjdou americké akcie opět vzhůru. Loňský říjen trhy spadly velmi prudce. Z těchto dvou poklesů je vytvořena linie podpory, nad kterou podle mého názoru americké akcie zůstanou.

Rozvíjející se trhyEvropa se nyní snaží opět oživit. Ve čtvrtém čtvrtletí podle mého názoru uvidíme oživení a je velká šance, že tyto trhy budou pokračovat v růstu. Příští rok bude ale složitější.

Děkuji za rozhovor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.