CZK/€ 25.340 -0,08%

CZK/$ 23.267 -0,42%

CZK/£ 30.156 +0,23%

CZK/CHF 26.005 -0,04%

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

21. 09. 2022

0 komentářů

Investice do vhodného oznamovacího systému ušetří firmě peníze

 

Česká republika měla do našeho právního řádu včlenit pravidla chránící oznamovatele protiprávního jednání (whistleblowery) do prosince roku 2021. Předchozí vládě se však včasná transpozice evropské směrnice nepodařila, nový návrh je však již na světě. Řada poradenských společností je připravena firmám pomoci s plněním nových povinností.  

Loading 

Nové povinnosti (nejen) pro veřejný sektor

S ohledem na přímý účinek směrnice je dnes whistleblowing povinný pro veřejnoprávní instituce. Podle Michala Nulíčka z advokátní kanceláře ROWAN LEGAL se však povinnostem stanoveným směrnicí v nejbližších měsících nevyhne velká většina zaměstnavatelů.

„V souvislosti s whistleblowingem by nyní měli zbystřit zástupci soukromého sektoru. Ačkoliv zákon upravující pravidla pro whistleblowing by měl být účinný až v první polovině roku 2023, zavést interní mechanismy by již nyní měly především společnosti, které mají smluvní vztahy s veřejným sektorem nebo se pohybují v jiných exponovaných oblastech, a dále společnosti, od kterých zavedení whistleblowingu vyžaduje mateřská společnost nebo obchodní partneři. Navíc zavádět whistleblowingová opatření neznamená jen realizaci nějakých nutných pravidel. Řada průzkumů totiž ukazuje, že fungující ochrana whistleblowerů může firmám přinést jak finanční úspory, tak také zlepšit zaměstnanecké prostředí,“ vysvětluje Nulíček.

Implementovat včas mechanismy pro ochranu whistleblowerů je důležité u uchazečů o veřejné zakázky nebo u podnikatelů v regulovaných odvětvích, kde má činnost firmy vliv na životní prostředí, anebo tam, kde dochází ke zpracování osobních údajů ve velkém rozsahu. „Takové společnosti mají vysokou rizikovou expozici vůči trestní či správní odpovědnosti právnické osoby, kterou může správně nastavený a dodržovaný compliance systém účinně snížit,“ doplňuje Michal Nulíček.

Navrhovaná právní úprava whistleblowingu

Nový návrh zákona o ochraně oznamovatelů již prošel meziresortním připomínkovým řízením. Ačkoliv některé změny oproti předchozí verzi lze hodnotit kladně, jiné úpravy čelí kritice.

REKLAMA

Jednou z novinek má být to, že povinnost zavést interní oznamovací systém dopadne nově pouze na zaměstnavatele s více než 50 zaměstnanci. S tím ostatně počítá i směrnice. Navrhovatel tak odstoupil od goldplatingu v předchozí verzi zákona, kdy mělo být zavedení systému požadováno i po firmách s více než 25 zaměstnanci.

Zároveň dochází k zúžení rozsahu činů, při jejichž oznámení bude oznamovatel chráněn před odvetnými opatřeními. Ponovu se nebude jednak o jakýkoliv trestní čin nebo porušení právních předpisů České republiky nebo Evropské unie, ale pouze o činy ve vybraných oblastech. I zde nový návrh reaguje na rozsah upravený směrnicí.

Podle právníka Transparency International Jana Dupáka je ale zúžení rozsahu posunem k horšímu. „Místo toho, aby bylo možné oznámit jakýkoliv trestný čin nebo přestupek, bude věcný rozsah zákona tak komplikovaný, že bude velice náročné ho vysvětlit, natož aplikovat v praxi,“ připomíná Dupák, podle něhož budou pravidla bez právníka oznamovatelům i zaměstnavatelům velmi těžko srozumitelná.

Transparency International kritizuje též další změnu. Nový návrh počítá s podáváním anonymních opatření, bude však na zaměstnavateli, zda se anonymně podanému oznámení bude dále věnovat. Má-li být oznamovatel chráněn před odvetnými opatřeními dle zákona, musí být dodatečně identifikován.

„Právě anonymní oznámení ale často vedou k odhalení té nejzávažnější trestné činnosti. V takových případech se totiž oznamovatel obává dopadu na sebe i přes zákaz odvetných opatření a povinnost zachovat důvěrnost oznámení,“ píše Transparency International.

Vhodné řešení šetří peníze

Typových řešení je již dnes na trhu k dispozici celá řada – například platforma SmartWhistle advokátní kanceláře ROWAN LEGAL, FairWhistle od HAVEL & PARTNERS nebo oznamovací kanál platformy NNTB (Projekt Nenech to být) a další.

Investice do vhodného systému se vyplatí, připomíná Jan Sláma, CEO a spoluzakladatel platformy Nenech to být. Zaměstnanci, kteří nejsou v rámci oznamovacího systému dostatečně chráněni totiž o problémech mlčí, anebo s informacemi vystoupí veřejně. „Zatímco finanční ztráty je možné dohnat, poškození dobrého jména společnosti je nevratné. Přitom většina problémů se dá díky zaměstnancům vyřešit jednoduše, pokud se o nich vedení dozví,“ říká Sláma.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Analýza: Akcie jako hrad z písku spojený s extrémní koncentrací indexu

V minulých výhledech jsme poukazovali na to, že se vzestup AI a léků proti obezitě vzpírá gravitačnímu zákonu světa financí a zvládá do značné míry kompenzovat nepříznivé vlivy vysokých úrokových sazeb. Proto jsme také nedoporučovali investovat do technologických akcií. Celý duben to vypadalo jako správná volba, protože trhy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 07. 2024

Trh korporátních dluhopisů v ČR dynamicky roste, k maximu má však ještě daleko

Společnosti v České republice vydaly v roce 2023 korporátní korunové dluhopisy o celkovém objemu 37,4 miliardy korun. Oproti roku 2022 to představuje nárůst o více než 75 % a došlo tak k narovnání propadu způsobenému makroekonomickou situací na trhu. Kupónové výnosy podlimitních i nadlimitních emisí loni dosáhly svého historického maxima.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 07. 2024

Proč se cena bitcoinu i přes pozitivní udáosti drží na nižších hodnotách?

Bitcoin (BTC) je dobře známý svou volatilitou a prudkými cenovými pohyby, které přitahují mnoho investorů a spekulantů. Nedávná výkonnost bitcoinu však některé investory do kryptoměn zmátla. Navzdory spuštění Bitcoin Spot ETF a nedávné události půlení se bitcoin snaží získat dynamiku. Tento článek zkoumá, proč jsou tyto boční […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

10. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *