Čtvrtek 25. února. Svátek má Liliana.

Fondy v srpnu out, nezáří ani v září

Investice Petr Fejtek 07.09.2008 | 21:34 5 Komentářů

Žádné žně se ve fondech ani v srpnu nekonaly, ale není se co divit, protože také trhy neukázaly nijak pozitivní tvář. Navíc se hned začátkem září zašklebily na investory přímo výhrůžně.

Srpnová statistika sice nevypadá na první pohled s více než půlmiliardovými prodeji tak bídně, ale jen do chvíle, než zjistíme, že v roli zachránce vystupují fondy peněžního trhu. Ty si odnesly přes 900 milionů korun, takže většina ostatních kategorií splakala nad výdělkem a jejich obliba se drží setrvala pod bodem mrazu. Jenže o tom, že fondy peněžního trhu mají k investicím dál než k „barevným“ kontům, jistě netřeba diskutovat.

Že další čtvrtmiliarda opustila dluhopisové fondy, snad nikoho nepřekvapí, přestože už by si zřejmě zasloužily vstřícnější postoj. Inflační strašidlo ale nastoupilo po dlouhé periodě zanedbatelných výnosů, přestože ekonomický útlum by z něj mělo udělat papírového tygra. To naznačilo i nedávné zotavení cen českých dluhopisů.

Dalších 200 milionů korun, které opustily smíšené fondy, vlastně jen pokračují v letos nastoupeném trendu všeobecného smutku, pramenícího z pohledu na jejich výkonnost. Že ale pod hladinou skončí i zajištěné fondy, tipoval by asi málokdo. Zajištěné fondy skutečně žádné prodejní úspěchy slavit nemohou, ale tak zlé to ve skutečnosti není: to je jen do záporu stahuje občasná splatnost některého z dob jejich slávy, a proto naráz ze statistiky odpluje čtvrt i půl miliardy korun.

Kdo je tedy jednookým mezi slepými? Stále překvapivě akciové fondy, které sice se 130 miliony za měsíc také nemají co slavit, ale jejich prodeje dokazují, že několik tisíc investorů stále ještě žije. Tedy spíše živoří, protože špatné zprávy mají stále navrch. Lépe řečeno, vždy po několika dnech, kdy se zdá, že hůř již bylo… přijde další rána. Tentokrát jich dokonce přišla celá salva: evropská ekonomika neprosperuje, asijské trhy předvádějí nejvýraznější propad za posledních 12 měsíců, ale největší petardou zaduněla nakonec v USA neblahá předzvěst o nezaměstnanosti – v srpnu vzrostla na 6,1 % (očekávání bylo 5,7 %), což je nejvyšší hodnota od roku 2003. Americké trhy tak po 3% krvavé lázni spadly k letošním minimům a index S&P 500 dokonce na nejhlubší letošní dno. Týden dokonce aspiroval na nejhorší od teroristického útoku v září 2001.

Jistě tedy nepřekvapilo, že pátek v Praze vypadal jako turecký bazar – tedy v tom, jaké se daly vylicitovat slevy. Skoro 4% ztráta indexu PX prohloubila týdenní pád na 7 % a propadl tedy na nejhorší hodnotu za víc než dva roky a pod úroveň, kde byl dokonce už před třemi lety. Od začátku roku se ztráty českých akcií prohloubily přes 24 % a před hromadným skákáním z mrakodrapů naše investory zachránilo snad jen to, že v pátek večer nakonec Amerika zablikala do zelena. To je ovšem na druhou stranu pro zbylé odvážlivce jasná výzva, aby rozbili svá prasátka a vyrazili do bazaru. Třeba se už nebude opakovat… Co vy na to?

Vzchopí se akciové trhy během září?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

5 komentářů: “Fondy v srpnu out, nezáří ani v září”

 1. Radim R. napsal:

  Jak to vidíte pánové ve vývoji koruna vs. dolar? Myslíte si, že už se koruna nedostane pod 17kč za dolar a bude nadále oslabovat? Díky za predikce.

  • OTTO napsal:

   Koruna bude urcite posilaovat pokud CNB nebude dale snizovat urokove sazby coz je duvod nynejsiho oslabeni KC vuci EUR i USD.
   Koruna ma potencial posilit tak ze se USD bude pohybovat pod 15 Kc.
   Je to jen otazka casu.
   Kolik mesicu nebo roku to veme dnes nevime.
   Vse zalezi na tom jake vysledky bude trh prinaset.
   Podle toho budou reagovat investori a nakonec i jednotlive centralni banky.

   • Radek napsal:

    Vaše předpověď je hodná analytického komentáře v televizi: „Jednou se to stane, ale kdo ví kdy. A může tomu kdokoli zabránit.“ 😉

    • Konference napsal:

     Ono ale bohuzel nic moc lepsiho napsat ani nelze. Zrovna dolar je jedna velka neznama.

     • Radek napsal:

      S tím souhlasím, ale pak bych nestřílel konkrétní čísla. A když už je střelím, tak s konkrétním časovým horizontem.

      Musím naopak uznat, že vaše předpověď ceny ropy, byť mi před těmi několika měsíci, kdy jste ji dával, přišla neuskutečnitelá, začíná nabývat reálných rozměrů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.