CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

Text: Jan Traxler

09. 04. 2019

0 komentářů

Fond-show: ING Aria Lion Aggressive

 

ING Aria Lion Aggressive je dynamický (akciový) fond fondů, bez vstupního poplatku, se zajištěním do CZK, ale s vyššími náklady na správu. Výsledky zatím nemá špatné.

Loading 

ING Aria Lion Aggressive je podfond fondu ING Aria spravovaný lucemburskou společností ING Solutions Investment Management ze skupiny ING Group. ING Aria má čtyři podfondy dle rizikového profilu investorů: Lion Moderate, Lion Balanced, Lion Dynamic a Lion Aggressive. Liší se poměrem akcií, dluhopisů a nástrojů peněžních trhů. Lion Aggressive je z nich nejdynamičtější.

Tabulka 1: Základní údaje fondu ING Aria Lion Aggressive

Správce fondu ING Solutions Investment Management
Manažer fondu neuvádí
ISIN LU1476744492
Vznik fondu 10. 10. 2014 (EUR), 15. 9. 2016 (CZK)
Velikost fondu 77 mil. EUR
Rating Morningstar žádný
SRRI (1-7) 5

Investiční strategie ING Aria Lion Aggressive

Fond investuje minimálně 90 % aktiv fondu do akcií, a to prostřednictvím ETF nebo aktivně spravovaných či pasivně spravovaných fondů registrovaných v Evropě. V zásadě se tedy jedná o fond fondů s velmi dynamickou strategií. Do 10 % portfolia mohou tvořit jiná aktiva. Aktuálně zhruba 6 % portfolia tvoří nástroje peněžních trhů, zbytek je investován v akciových fondech a ETF.

Z regionálního pohledu nyní fond investuje prakticky výhradně do akcií na rozvinutých trzích, emerging markets hrají naprosto zanedbatelnou roli v portfoliu fondu. Přiznám se, že od agresivního fondu bych čekal významnou expozici i na rozvíjející se trhy. Nicméně asi jim momentálně správce fondu nevěří.

V rámci rozvinutých trhů pak stojí za zmínku, že fond momentálně výrazně převažuje evropský akciový trh nad americkým, což zpravidla pohledem tržní kapitalizace bývá v neutrální pozici opačně. Správce fondu tedy aktuálně věří více akciím v Evropě než v USA.

Graf 1: Složení portfolia fondu ING Aria Lion Aggressive

ING Aria Lion Aggressive - Složení portfolia

Tabulka 2: Historické výnosy ING Aria Lion Aggressive

1 rok 1,73 % ~ 1,73 % p.a.
3 roky 16,12 % ~ 5,11 % p.a.
od založení 24,23 % ~ 5,13 % p.a.

Historický vývoj hodnoty podílových listů ING Aria Lion Aggressive

Od zahájení činnosti v roce 2014 vydělal zatím fond 24 %, tedy cca 5 % p.a. Korunová třída funguje od roku 2016 a od té doby vydělala 12 %, tedy cca 4,8 % p.a. Byť to nejsou převratné výnosy, v porovnání s jinými korunovými dynamickými fondy fondů a dynamickými smíšenými fondy si vede mírně nadprůměrně. Například ve srovnání s poradci hojně využívaným fondem Conseq Active Invest Dynamický má prozatím o fous lepší výsledky.

Graf 2: Vývoj hodnoty podílových listů ING Aria Lion Aggressive

ING Aria Lion Aggressive - Vývoj hodnoty podílových listů

Rizika spojená s investicí do ING Aria Lion Aggressive

Z pohledu tržního rizika (historické volatility) je fond zařazen do páté rizikové třídy na sedmistupňové škále syntetického ukazatele rizikovosti SRRI, obdobně jako většina fondů investujících primárně do akcií.

Korunová třída fondu zajišťuje měnové riziko pevným směnným kurzem k základní měně fondu, kterou je euro. V majetku fondu jsou ale fakticky i ETF a fondy vedené v dolarech a dalších měnách. Na vývoj hodnoty majetku fondu v základní měně euru má tedy částečně vliv i vývoj kurzu dolaru, libry a dalších měn k euru.

Tabulka 3: Poplatky spojené s investicí do ING Aria Lion Aggressive

Vstupní poplatek 0 %
Výstupní poplatek není
Poplatek za správu max. 2,50 %
Výkonnostní odměna není
TER (celková roční nákladovost) 2,36 %

Dle prospektu může být vstupní poplatek tohoto podfondu až 5 %, ale ING banka ho má v nabídce v rámci produktu ING fondy zcela bez vstupního poplatku. Výstupní poplatek účtován není. Roční poplatek za správu je dle prospektu u korunové třídy max. 2,5 %. Jeho přesnou výši ING nikde neuvádí. Každopádně celková roční nákladovost fondu (TER) za rok 2018 byla 2,36 %.

Závěrečné hodnocení

ING Aria Lion Aggressive nabízí jednoduché řešení pro investice do akcií, například pro pravidelné měsíční investice menších částek. Prostřednictvím tohoto dynamického fondu fondů máte široce rozložené portfolio, můžete investovat v korunách a nemusíte se o nic v zásadě starat. Hodně lidí u něj hlavně slyší na nulové vstupní poplatky.

Nicméně tento fond má poměrně vysoké roční náklady na správu (TER 2,36 %), takže co ušetříte na vstupu, to se prodraží dlouhodobě. Osobně bych dal raději přednost měnově zajištěnému globálnímu akciovému fondu. Například fond Fidelity World, který funguje už od roku 1996, má nižší náklady na správu a hlavně výrazně lepší výsledky a je plně měnově zajištěn do korun.

Jinak obecně jsem stále toho názoru, že na větší investice do akcií není zrovna nejvhodnější doba. Globální ekonomika se nachází někde ve finální fázi ekonomického cyklu a zároveň by se ve větší míře měly začít projevovat do hospodářských výsledků jednotlivých firem geopolitické problémy jako nedořešený Brexit či Trumpova obchodní válka proti všem. V takovém prostředí bych byl na akcie velmi opatrný.

Autor je privátní investiční poradce a jednatel společnosti FINEZ Investment Management.


Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů ING Solutions Investment Management a jsou platná k 28. 2. 2019.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Nástrahy světa korporátních dluhopisů. Vyhněte se podvodu, než bude pozdě

Investice do korporátních dluhopisů jsou tradiční cestou, jak dosáhnout stabilních výnosů, avšak v dnešním ekonomickém prostředí se stává stále důležitějším faktorem rozpoznat rizika spojená s tímto typem investice. Nedávný rozmach firemních dluhopisů v České republice přinesl na trh novou úroveň složitostí a výzev. Nový nástroj, srovnávač firemních […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *