Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Finanční poradci se penzijní reformy zúčastní… s omezenou provizí

V pátek prošel poslaneckou sněmovnou balík reformních zákonů. Mezi nimi též zákon o důchodovém spoření – tedy II. pilíř penzijního systému. Lidé si budou moci dobrovolně spořit. Přesvědčit je k tomu budou moci i finanční poradci. Ale ne všichni. A s omezenou provizí.

Druhý pilíř penzijního systému je založen na možnosti vyvést 3 % z důchodového pojištění za podmínky přidání dalších 2 % z hrubé mzdy do soukromé penzijní společnosti. Zákon umožňující opt-out prošel v pátek v třetím čtení Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR a míří do Senátu. Ten sice velmi pravděpodobně zákon odmítne, poslanci jsou ale připraveni ho přijmout znovu a veto senátorů přehlasovat.

Účast v druhém pilíři bude dobrovolná. Je ale v zájmu samotných penzijních společností, aby byla účast co možná nejhojnější – a to navzdory skutečnosti, že se II. pilíř vyplatí především lidem s vyššími příjmy. Do hry tak přichází marketing a finanční zprostředkovatelé, kteří budou klienty přesvědčovat o výhodách spoření v penzijních společnostech. Aktuální znění připravovaného zákona to umožňuje, ale za poměrně přísných podmínek.

Penzijní společnosti budou mít poměrně striktně regulované náklady i poplatky za správu klientského majetku. Omezení se týkají nejen poplatků za správu majetku ve fondech (rozlišené podle rizikovosti), ale také náklady na získání klienta, výše provizí a náklady na marketing.

Náklady na správu

Penzijní společnosti budou účtovat klasické poplatky za správu majetku ve fondech, podobně jako účtují investiční společnosti za správu majetku v podílových fondech. Z těchto poplatků budou muset uhradit veškeré náklady, včetně zisku pro akcionáře.

Maximální výše poplatků je stanovena pro jednotlivé „rizikové“ varianty a účtuje se z průměrné roční hodnoty kapitálu ve fondu uloženého:

 • 0,3 % – ve fondu investujícím pouze do státních dluhopisů,
 • 0,4 % – v konzervativním fondu,
 • 0,5 % – ve vyváženém fondu,
 • 0,6 % – v dynamickém fondu.

Z poplatků fondu budou hrazeny i transakční náklady – tedy náklady na koupi, převod a držbu cenných papírů v portfoliu fondu. Nelze proto očekávat ani v dynamických fondech aktivní správu portfolia. S takto nízkými poplatky by neměla možnost být ani zaplacena.

Omezení provizí a dalších nákladů penzijní společnosti

Přestože jsou regulované výše plateb za správu majetku účastníků v penzijních fondech penzijních společností, jsou další náklady penzijních společností dále regulovány a omezovány. Zdá se, že zákonodárci vědí lépe než finanční instituce, jak dosahovat zisku za předpokladu limitované výše příjmu. Budoucí realita se ale nejspíš před zavedením II. pilíře již nezmění, a tak se budou muset penzijní společnosti vypořádat i s další regulací v rámci regulace.

Výše provize za zprostředkování není dána absolutní částkou. Je stanovena na úrovni 3,5 % průměrné mzdy v národním hospodářství vyhlašované Ministerstvem práce a sociální ch věcí za první tři čtvrtletí předcházejícího roku.

Kromě provize jsou limitované i další náklady na získání klienta a uzavření smlouvy. Ty již nejsou stanoveny relativně, nýbrž absolutně na úrovni 500 Kč v průměru na jednu smlouvu. Do této částky se zaplacená provize za zprostředkování nezapočítává.

Další separátní limit nákladů se týká propagace, reklamy a podpory prodeje obecně. Bez ohledu na velikost fondu a počet účastníků v něm je stanoven limit marketingových nákladů na úrovni 1000násobku průměrné mzdy za první tři čtvrtletí předcházejícího roku. V tomto bodě se ale očividně nejedná o snahu o udržení finanční stability penzijního fondu (malý fond může na velkých nákladech zkrachovat, velký fond si stejných nákladů nemusí ani povšimnout).

Kdo bude moci II. pilíř prodávat

Důchodové spoření nebudou moci prodávat všichni, jak tomu je dnes u penzijního připojištění, kde k jeho distribuci stačí mít živnostenský list a smlouvu o zprostředkování s penzijním fondem. Nebude stačit ani registrace podřízeného pojišťovacího zprostředkovatele, která umožňuje distribuci pojistných produktů.

Penzijní společnosti budou nabízet širší paletu investičních možností. Proto regulátor bude vyžadovat „investiční“ kompetence finančního zprostředkovatele. Důchodové spoření tak budou moci prodávat investiční zprostředkovatelé, vázaní zástupci investičních zprostředkovatelů a vázaní zástupci penzijních společností. Možná také proto ČNB posiluje jejich kontrolu.

Článek vyšel na ČeskéReformy.cz

Pod hlavičkou jaké finančně poradenské společnosti pracujete?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

10 komentářů: “Finanční poradci se penzijní reformy zúčastní… s omezenou provizí”

 1. Lukas napsal:

  Fakt mi to neda, ZFP sem, ZFP tam, pro klienta je sumak kdo mu II. pilir udela, je to o lidech. A co chcete hodnotit? ZFP ma nejvic klientu, nejvic obchodnich zastupcu, je tu 17.let Jestli je jednickou nehodnotim, jestli ji byt jednickou mit nejvic klientu, poradcu, nejvetsi obrat atd tak ano jsme jednickou. Podstatna je jina otazka, je tu snad jina spolecnost, ktera dava obycejnemu cloveku bez podminky spoluprace provize? Je tu nekdo dalsi kdo ma podobne hospodarske vysledky, vlastni seminarni hotely a ma akreditaci MSMT? Az nekdo takovy bude, pak nas zacnete srovnavat s jinymi, zatim konkurenci nemame. Finacni poradce je pojem zavedeny mezi lidmi, avsak, 99% onech poradcu je jen zprostrekovatel. Spis by bylo rozumne chapat pojmy, znat cisla a ne jen ukazovat prstem a pomlouvat. Kdyby si kazdy hledel svyho a spis si ostatni spolecnosti udelali poradky sami u sebe mozna by obyvatele nemeli na financni sektor takovy spatny nazor.
  Tak a do me:)
  Uz se tesim na ty nazory, doufam ze se kazdy ukaze jak je chytry a kdz uz nic tak z meho prispevkh aspon vyvodi ze mam v prispevku chyby a neumim ani psat tak jak chci radit lidem.lidem 😀
  Budte UP,

 2. katowice-chorzów napsal:

  To bude něco moc seriozni!!! Se najde mladík z OVB nebo OVB-Partners co se chytne.

 3. admin napsal:

  Spolupráce pro finanční poradce

  pro finanční poradce máme speciální nabídku – prostřednictvím Dukascopy Europe si můžete vyzkoušet spravovaný účet již od 100USD. Platíme vysoké zprostředkovatelské provize. http://www.managed-forex-account.eu

 4. Jiří napsal:

  To se některé firmy přepočítaly. Některé firmy očekávaly provize stejně vysoké jako na Slovensku. Hlavně ať si ČNB pohlídá ZFP, ta na Slovensku rozpoutala peklo.

  • 3bit napsal:

   Jak velké provize byly na Slovensku?

   • Jiří napsal:

    Aegon vyplácel údajně až 9 000 slovenských korun za jednoho klienta. Proto tam vznikly i soudní spory mezi ZFP a AXA,(přebouchávání smluv, zneužívaní licenčních čísel atd.) ZFP jako vždy šla po provizích a začal problém o kterým firma nemluví. Spoustu lidí na to poukazuje a varuje. ZFP dokáže neuvěřitelně tutlat a skrývat své podvody. Jsou lidé, kteří kvůli ZFP ztratili všechno i to nejcennější.

  • štefi napsal:

   Já bych tak nejásal…. Je to škoda…
   Na Slovensku díky tomu plno poradců zbohatlo, my utřeme nos, to je vážně skvělé.
   A jen se tady prosím teď nezačněte všichni bouchat do prsou jací jste všichni dobráci, že ani na chleba mít nemusíte, jen ať má klient to nejlepší co může. Takový keci fakt miluju.

   • chk napsal:

    chudacku. A co bys jako chtel? Kdyby ses lepe ucil, nebo mel vyssi intelekt, mohl jsi se zivit lepe. A nedelat bouchace.

   • Jiří napsal:

    Důchodová reforma pořád není to pravé ořechové, ale jsem rád, že nebude tak drahá. 3roky jsem bojoval o to, aby to nedopadlo jako na Slovensku, nemáte informace. Byla to hrůza. Plno poradců na tom zbohatlo? Opravdu a kdo? Znám jenom podvodníky, kteří s toho těží. Poradci jsou zneužívání. Znám ředitele a poradce ze Slovenska a věřte mi, ti rozhodně bohatí nejsou. Dnes se soudí a podporují podvedené. Dělam pro klienty ne pro firmu, to bude asi to co nedokážete pochopit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.