Neděle 06. prosince. Svátek má Mikuláš.

Evropský trh IPO se zotavuje, Praha stále na okraji zájmu

Počet primárních akcií na evropských akciových burzách překonal jak v počtu, tak i v objemu americké trhy. Vede samozřejmě Londýn a NYSE Euronext, mezi prvními se však stále umisťuje varšavská burza. A i když je její historie prakticky stejná, než u té pražské, jejich současnost je diametrálně odlišná.

Důvěra investorů v akciové trhy a stále ještě množství likvidity dokazují také rostoucí počet i objem nových primárních úpisů akcií na trzích, zejména v Evropě. Podle údajů společnosti PricewaterhouseCoopers byly prvním čtvrtletí letošního roku na evropských burzách upsány akcie v celkové hodnotě 4,671 miliardy eur v 77 primárních emisích. Evropské trhy dokonce překonaly také americké burzy, a to jak v objemu, tak v počtu primárních emisí.

Poslední dva kvartály na evropských trzích ukazují výrazné zlepšení ve srovnání s chabými výsledky prvního čtvrtletí 2009, kdy se uskutečnilo pouhých 16 emisí, jež vynesly 35 milionů eur. Tehdy byly burzy celosvětově zasaženy ztrátou důvěry v kapitálové trhy. Nyní pociťujeme opatrné oživení, které by mělo s příznivějšími čísly z ekonomiky přinést rostoucí trendy v počtu emisí. Současná situace, kdy je obtížně dostupné bankovní financování, vytváří v kombinaci s ekonomickým oživením příznivou konstelaci pro IPO,“ říká Petr Podlipný, odborník na kapitálové trhy ze společnosti PricewaterhouseCoopers Audit.

Pražská burza se bohužel na těchto dobrých výsledcích nijako nepodílí, a je otázkou, jestli se tak brzo podílet bude. Nové IPO je věčným kamenem úrazu na pražské burze a můžeme se jen ptát, kdy se tato situace změní k lepšímu. Z přístupu kompetentních lidí to ale vypadá, že změna tak brzy nenastane.

Je trochu škoda, že namísto toho, aby kompetentní řešili situaci, proč je na pražské burze dohromady 14 titulů a nové akcie přibývají velmi sporadicky, budou hledat nevýhody toho, jak to funguje právě v Polsku. Na to, že politici při svých rozhodováních o způsobu privatizace státních firem na burzu, i přes své předvolební sliby, z vysoka kašlou, jsme si už zvykli. Ale často slýchám a čtu, že i samotní představitelé burzy se spíše vymlouvají a namísto přiznání si reality, že Praha je, a dlouho bude, v počtu emisí na chvostě, budou hledat příčiny, proč se situace nezlepší. Je mi jasné, že ředitel pražské burzy nemůže ovlivňovat mínění politiků ani investorů a že přístup Poláků k investicím je evidentně jiný, než u nás. Také už v ČR není na prodej tolik státních firem jako v Polsku, ale ani ty se nejspíše vstupu na burzu nedočkají.

Velmi častým argumentem, proč se Pse nedá srovnávat s WSE je existence trhu New Connect, na němž mohou své akcie emitovat menší dynamické společnosti, jejichž objem je mnohem nižší, než na hlavním trhu. Společnosti nemusí splňovat až tak tvrdé požadavky, jako při emisi na hlavním trhu a často je emise realizována formou private placementu, kdy se velká část akcií dostane do portfolia penzijních fondů (které musí nezanedbatelnou část svých prostředků investovat do polských akcií). Ano, je pravda, že trh New Connect je určen pro malé firmy a podle toho vypadá také likvidita na trhu, ale již není pravda, že množství a objem IPO, kterým Varšava překonává i Londýn, jsou dány pouze New Connectem.

Varšavská burza byla v posledním čtvrtletí minulého roku nejlepší v Evropě v počtu nových emisí (a to není žádná novinka), druhá v objemu a dokonce na ní přibyla emise s největším objemem energetické společnosti PGE Polska Grupa Energetyczna (1,407 miliardy eur). V prvním čtvrtletí letošního roku na ní opět přibyly akcie 15 společností (i když většina na New Connectu). Na trh se v nejbližší době chystá vstoupit také největší polská pojišťovna, přičemž velikost IPO se odhaduje na 10 miliard dolarů. Půjde tak o jednu z největších primárních emisí v Evropě. A další velké emise se chystají.

Na první pohled se zdá, že pražská burza o malé emise nestojí, skutečnost je ale poněkud jiná. Poslední tituly, které přišly na BCPP, patří mezi ty menší akcie, jejichž likvidita je spíše nízká a investoři o ně nejeví příliš velký zájem.  Přesto jsou umístěny v nejlikvidnějším segmentu burzy a počet tvůrců trhu je u nich minimální.

Dalším poněkud alibistickým argumentem. Který je často zmiňován, je nepřipravenost českých investorů na trh malých emisí, jako je New Connect. Jenomže podle likvidity to vypadá, že investoři nebyli připraveni ani na takové produkty, jako jsou futures, nebo certifikáty, které mají velmi nízkou (prakticky nulovou) likviditu i po několika letech od uvedení. A to si od nich burza hodně slibovala.

Investujete do českých akcií?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.