CZK/€ 24.700 +0,12%

CZK/$ 23.043 -0,10%

CZK/£ 29.102 +0,34%

CZK/CHF 24.087 +0,40%

Text: Jaroslav Kokeš

23. 10. 2007

12 komentářů

Editorial ze dne 29.10.2007

 


 

Čistě teoreticky je to pravda. Pokud uzavřete v ČSOB životní pojištění, penzijní připojištění a stavební spoření, můžete „získat“ částku přesně podle reklamy. Daňové úlevy z 24 000 Kč v daňovém pásmu 32 % jsou 7 680 Kč, dále 1 800 Kč příspěvek státu na penzijní připojištění a 3 000 Kč příspěvek státu na stavební spoření. Vše dohromady dá oněch 12 480 Kč.

Tedy získali byste, pokud byste příslušné smlouvy uzavřeli již v lednu a od ledna je také platili. Jenže reklama se vysílá teď. Zřejmě si ČSOB neuvědomuje, že příspěvek státu na penzijní připojištění nelze získat zpětně – musíte v každém měsíci převést na účet svého penzijního fondu 500, resp. 1 500 Kč. Chcete přeci také uplatnit odpisy daní.

Pokud bude ČSOB reklamu vysílat i nadále, měla by snížit anoncovanou částku o 150 Kč za každý uplynulý měsíc tohoto roku. A pro rok 2008 pak již může slibovat zisk jen 8 400 Kč. Důsledky daňové reformy číhají na každém kroku a z daňových úlev těch lépe vydělávajících ukrojí v tomto případě 4 080 Kč.

Ať již si svoje „zisky“ spočítáte jakkoliv, nesmíte zapomenout na to nejdůležitější. Z čeho ty peníze získáte? Z více než 50 000 Kč, které musíte do banky za rok vložit. O tom se ale již reklama nezmiňuje. Jaký asi z těch peněz bude mít banka vlastní zisk?

A ještě něco mi na té reklamě vadí. Ať již je výsledná částka jakákoliv, do rukou se vám dostanou jen ty daňové úlevy. 4 800 Kč příspěvků státu musíte nechat v bance. K nim se po částech můžete dostat za 6, 15 a nebo ještě více let.

REKLAMA

A to nejpikantnější na konec. Teprve nyní si uvědomuji vychytralost (znám lepší slovo, ale nelze je zde použít) té reklamy. Ta banka se zcela bez ostychu chlubí cizím peřím. Vždyť ona vám nedá ani korunu. Všechny ty peníze jsou jen a jen příspěvek od státu…

Vstoupit do diskuze 12 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • David

  29 října, 2007

  ČSOB nabízí, za lichvářských podmínek, lidem jen jejich vlastní peníze z daní. To není jen klamavá neetická reklama, ale rovnou podvod.

  Odpovědět

 • David Fábry

  29 října, 2007

  Dobrý den,
  částečně máte pravdu, ta částka není vypočtena zcela správně. Měla by být totiž o něco vyšší. Proč? Protože i přesto, že se primárně týká ŽP, PP a SS, jejím sekundárním účelem má být, aby se tzv. „Potrefená husa ozvala“. Jak to pochopit. Jednoduše. Klient ČSOB v konečném součtu, tedy např. dovršení 60 let věku na tom bude o mnoho lépe než u konkurence. ŽP ČSOB má nejnižší alokační poplatek na trhu. Provize u tzv. nezávislých poradců dosahují až 150% u ČSOB 2%. Pane Kokeši, děkuji Vám za přínosný PR článek ČSOB. Domluvenou provizi Vám zašlu jako obvykle.
  Hezký den přeje
  David Fábry

  Odpovědět

 • autor

  29 října, 2007

  máte jistě pravdu, i kritika se v konečném důsledku může projevit jako reklama.
  Ale nevěřím, že se tak vůči mně projeví ta vaše uštěpačná pozn. o provizi.

  Odpovědět

 • vit svoboda

  29 října, 2007

  Dobry den.
  mam dve otazky:

  1) Mam to chapat tak ze primarnim cilem CSOB je plnit klientum jejich prani a cile ktere jim maji ZP, PP a SS splnit a ze neni primarnim cilem CSOB zisk?

  2) „Klient ČSOB v konečném součtu, tedy např. dovršení 60 let věku na tom bude o mnoho lépe než u konkurence.“ Toto me take zajima, zajima me to srovnani podle ktereho jste dospel k tomuto nazoru? (propocty nebo nejake jine realne podlozene argumenty pro laiky ve financich a asi nejen pro laiky)

  dekuji za odpoved
  V. Svoboda

  Odpovědět

 • David Fábry

  29 října, 2007

  1) Primárním úkolem je dosáhnutí rovnovány v trojúhelníku, na jehož vrcholech je klient, zaměstnanec a akcionář. Tuto informaci impementujte prosím na Vaši otázku, odpověď v ní je rohodně zahrnuta.

  2) Ano tyto propočty existují, nicméně pouze jako interní materiál. Pokud si chcete založit IŽP doporučuji jakýkoliv bankovní dům, raději se vyhněte zprostředkovatelům, jejichž poplatky jsou vysoké a měly by být regulovány.

  Odpovědět

 • David

  29 října, 2007

  1) Zajímavé…
  2) Zajímavější

  A vy děláte co? A pro koho, tedy pokud to není státní tajemství… 🙂

  Odpovědět

 • Pavel Hek

  29 října, 2007

  Pokud se jedná o stejného p. Fábryho co se objevuje v diskusích na http://www.penize.cz, pak pracuje pro CSOB.
  Pokud se mýlím, tak připojuji upřímnou omluvu.

  Odpovědět

 • Marek Macura

  29 října, 2007

  1) Vtipné 🙂
  2) Vtipnější 😀

  Odpovědět

 • Pavel Hek

  30 října, 2007

  1, Jaký trojúhelník a co je výraz „impenentujte“?

  2, Provize bouchačů reguluje trh a pokud si někdo dá tu práci a porovná IŽP různých pojišťoven, posléze zjistí že se mu to vůbec nevyplatí.

  Odpovědět

 • Jan Valachovič

  29 října, 2007

  Opět plkáte nesmysly (respektiv melete hrušky s jablky), jste jak obehranná deska, čím víc jí hrajete, tím je horší a horší…

  Odpovědět

 • S.Kozusek

  29 října, 2007

  Teď to vypadá Honzo Valachoviči, jako by jste odpovídal na můj přísvěk :-))) Myslím tím na titulní straně v komentářích čtenářů. Je to tu samý Honza. Můj příspěvek byl pro Honzu Traxlera.

  S pozdravem
  Sláva Kožúšek

  Odpovědět

 • zinfo

  29 října, 2007

  Tak se mně dostaly do rukou hospodářky někdy z minulého týdne, kde byl zajímavý článek o doporučení investic lidem s různými příjmy. Zajímavé byly nejen odpovědi, ale i osoby dotazované. Jako největší ignoranti doporučující IŽP se ukázali zástupci bank. Oproti nim vypadali odpovědi finančních poradců jako odpovědi gramotných lidí, kteří nechtějí klientovi uškodit.(Nebo aspoň ne moc.) Zajímavá byla i struktura odpovídajících. Je vidět, že k HN si partners ještě cestu pořádně neproklestili(pouze jediný odpovídající) oproti pánům konzultantům TOP, kteří dostali prostor na uvedené straně hned třikrát. (pan Lener měl opětovně v HN celkem inteligentní odpověď) Ostudně se jinak prestižní a seriozní deník nezmohl ani na vlastní analýzu odpovědí a čtenář mohl nabýt dojem, že IŽP je lék de facto na všechno. Názor pana Traxlera pak byl zmíněn jen okleštěně v nic neříkajícím textu. Škoda.

  Odpovědět