CZK/€ 24.700 +0,12%

CZK/$ 23.043 -0,10%

CZK/£ 29.102 +0,34%

CZK/CHF 24.087 +0,40%

Text: Jan Lener

25. 06. 2007

20 komentářů

Editorial ze dne 24.6.2007

 


 

Šel kolem jedné třípísmenkové a potkal skupinku poradců. „Pojďte ke mně“ říkal panáček, „dám Vám víc peněz za stejnou práci“. „Ale my jsme spokojení“, odpověděli poradci. „Hm hm hm a nenutí Vás vedoucí k práci?“ nahlodával kulturu jiné firmy. „Inu nutí, nutí.“ „Tak pojďte ke mně, nemusíte nic, ani na školení a můžete si prodávat, jak chcete.“ „Inu tak my jdeme.“, odpověděli poradci. A takhle to šlo dál a firma rostla a rostla. Poradci si sice většinou vydělali méně, než ve své původní firmě, ale zase se po šéfovi naučili lanařit, takže si to částečně kompenzovali na rozdílovkách.

Šéf panáček mezitím poradce od jinud lanařil a lanařil až pak velmi tvrdě narazil. Ostatní firmy se spojily a zarazily mu to. Po čase ho jeden kamarád a majitel velké firmy pozval do své kanceláře. Ale než panáček dopajdal od asistentky do kanceláře pana majitele, oslovil mu ředitele. Bylo jasné úplně, že lanaření je chorobné. První nemoc tohoto druhu. Horší než drogová závislost.

I šel jednou panáček kolem třípísmenkové a potkal uklízečku. „Pojď ke mně uklízet, dám Ti víc.“ A nabídl paní mobil, auto, 40.000,- hrubého a koště zdarma. I paní šla tedy.

Šel panáček kolem třípísmenkové a pomlouval konkurenci, když tu náhle k němu přiběhl pes ředitele třípísmenkové a panáček neváhal ani minutu a psa oslovil: „Pojď ke mně hlídat, dám Ti víc“. A pes nic. Tak panáček naplnil pytel kostmi a psa na ně nakonec zlanařil.

A když pak panáček zjistil po letech, že má ve firmě 15 ředitelů pro korporátní klientelu a oni nic nedělají, že tam má poradce, kteří nic neumí a nechodí na školení, protože nemusí, a firma není poradenská, ale bouchačská, řekl si: „Zabiju dvě mouchy jednou ranou. Nevím co s firmou a musím se zbavit své lanařící choroby.“

REKLAMA

A jak řekl, tak udělal. Firmu prodal za mnoho milionů třípísmenkové. I se psem, kočkou a děckem pana ředitele. No jo, ALE ALE co teď s těmi penězi, že?

Co takhle si založit pivovar a lihovar. A panáček šel a zlanařil všechny sládky k sobě, pak všechny lihovarníky a …

…a své nemoci se nezbavil bohužel.

Vstoupit do diskuze 20 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Jaroslav štěrba

  24 června, 2007

  A to kvůli téhle slátanině jste dával ultimata ? Nebylo lepší pojmenovat problémy i aktéry pravými jmény, nebo je to tim, že poradci jsou především pohádkáři?

  Odpovědět

 • Mr.Bean

  24 června, 2007

  raději do každé nohy jednoho panáčka něčeho ostřejšího…toš napij sa nebo ťa vyměním! 😉

  Odpovědět

 • Jan Lener

  24 června, 2007

  Vy v tom vidíte někoho konkrétního? Co Vás nemá… Je to pohádka o principu. :-), víte o obecném postupu.

  Odpovědět

 • Jaroslav Štěrba

  24 června, 2007

  A proč, když je to o obecném postupu/principu jde hrdina zrovna kolem třípísmenkové firmy ? A zrovna v době, kdy je kolem jédné takové hodně rušno se dáte na psaní pohádek, zajímavé. Myslim, že to by měla být příležitost spíš pojmenovávat věci pravými jmény a ne si hrát na Dumase….

  Odpovědět

 • Jan Lener

  24 června, 2007

  Tento editorial není učen k následné diskuzi. Máte mnoho otázek, viďte? Ale je na Vás aby jste si našel čas k přemýšlení a našel si tam odpovědi. Čtěte pozorně a uvidíte. Jediné výtky, které beru jsou na uměleckou stránku editorialu. Možná jsem si mohl více vyhrát. Třeba tomu dát podobu bajky. Ale jedno Vám přecijen řeknu. panáček skutečně není hrdina. Je to chorý chudáček.

  Odpovědět

 • Mario

  24 června, 2007

  Já bych měl ještě jednu výtku. Gramatickou. Zřejmě jste šil horkou jehlou…

  Odpovědět

 • Jan Lener

  24 června, 2007

  Kdepak, šil jsem to na stroji.

  Odpovědět

 • Mr.Bean

  24 června, 2007

  autor asi švec,
  to je jasná věc,
  hned na každou hňápu,
  ušije nám křápu

  Odpovědět

 • Martin Bouček

  24 června, 2007

  🙂 V jednom odstavci jsem, Mario, opravil interpunkci, vidíte tam ještě něco? Díky za upozornění.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  24 června, 2007

  Jen na okraj: ostatní firmy se spojily a zarazily mu to. Ta měkká i mě bijí do očí nejvíc, ale autor zaslouží pochvalu za uměleckou snahu. Oceňuji dětsky přitažlivou nit, kterou se vypravěč pokouší příběh panáčka navázat na reálie. Nepochybně zaplesá srdce každého poradce, protože pan autor zatím vždy pobavil v jiném literárním žánru a my všichni jsme děti, všichni ve finančně poradenské pubertě, všichni se učíme na maturitu ve škole se zaměřením na finanční zájmy klienta. Všichni potřebujeme milé příběhy s pohádkovým koncem. Kdyby se pan autor zlepšil v gramatice, jistě by to bylo ještě šířeji publikovatelné. Zatím navrhuji korektury, co třeba kolegy z lůna společnosti TC?

  Pokud jde o důvody tohoto počinu a co tím vlastně chtěl pan autor říci, je nabíledni, že princip násobení kapitálu platí obecně a funguje napříč všemi obory, tedy není odsouzeníhodné v jednom podnikání roletu zatáhnout a v jiném ji vytáhnout. Jen se ptám: pokud má závěr pohádky pravdivé pozadí, nepozapomněl pan autor na skutečnost, že prodej firmy za mnoho milionů třípísmenkové má jeden zásadní kaz v odhadu ceny? Zasvěcení jistě tuší, že firma má takovou cenu, jaký generuje zisk (a zvláště, jaký pravděpodobně bude generovat v dalším roce, s přihlédnutím k pravděpodobnému vývoji na trhu) a jaký má majetek. A pokud by došlo k iracionálnímu počinu firmu panáčka prodat před důchodovou reformou a navíc zpráchnivělé třípísmenkové lodi, obávám se, že by tu rázně vznikla nová firma, třeba s názvem Consultants for Finance Health, čímž by se panáčkova firma scvrkla na nezajímavého a stagnujícího člena trhu. Tento katastrofický scénář sráží tržní cenu panáčkovy firmy. Jo, jen si zkuste zahrávat, když Vaším hlavním aktivem jsou LIDÉ. A tak si myslím, že panáček v té pohádce takovou chybu neudělá, vyroste z něj spokojený pán, co myslí na své spolupracovníky, dopřeje jim profesionální školení a nastartuje procesy, které mu přinesou další růst. A vlastně – proč bych měl rozvíjet cizí pohádku? Raději napíšu svou. Ale slibuji, že bude na milejší a obecnější téma, než je tohle.

  Odpovědět

 • Klára Koukalová

  24 června, 2007

  Za to ty Vaše texty se vůbec nedají číst!!!

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  24 června, 2007

  Děkuji Vám za názor a přeji pěkný večer. Nepíšu pro každého.

  Odpovědět

 • Mario

  24 června, 2007

  „Ostatní firmy se spojili a zarazili mu to“

  Ale nechci tu rýpat s nějakou úpravou. Shnilé jablko je úplně někde jinde. Naštěstí se mne tyto problémy netýkají…

  Odpovědět

 • Jan Lener

  24 června, 2007

  Tak jsem Vám chtěl, Mario, napsat, jestli jste se s těmi „měkkými i“ nezbláznil, ale zjistil jsem, že to skutečně v textu mám. No, stane se… Nicméně, copak na investujeme nefunguje nějaká korektura? Pane Boučku, opravíte text zpětně , prosím?

  Odpovědět

 • Pavel Zachrdla

  24 června, 2007

  Já myslím, že nejde ani tak o ten pravopis 😉

  Odpovědět

 • Martin Bouček

  25 června, 2007

  Pánům Mariovi a Hanzlovi děkuji za upozornění. Opraveno. MB, admin

  Odpovědět

 • Martin Drobný

  24 června, 2007

  Hezký článeček, Jane, dlouho jsem se tady tak nepobavil. Jen nevím, co se bude dít, až se v té pohádce pozná potrefená husa. Nezakážou Vám tady publikovat? Byla by to pěkná anekdotka, kdyby to nebyla pravda… Co takhle příště něco o třípísmenkových?
  Hodně štěstí do další práce. A těším se na Váš další počin, pokud bude v podobném duchu.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  24 června, 2007

  Musím s politováním konstatovat, že pohádky psát neumíte, pane Lenere. Co kdybyste raději obsloužil nějaké klienty? To Vám jde určitě lépe. Až Vaše firma trošku povyroste, můžeme zavést řeč na téma lihovary a pivovary.

  Odpovědět

 • Jan Valachovič

  24 června, 2007

  S plným vědomím, že se ředitel zeměkoule ozve (ačkoli sliboval jen reakce k odborným tématům) píši, ža tato slátanina hraničí snad jen s podobnou od stejného autora. (veletrh)
  Bez ohledu na to kam těmito plky míří……..

  Odpovědět

 • angel bratovanov

  19 července, 2007

  smát se čí plakat ?
  smát se či plakat nad textem ?
  smát se či plakat nad autorem?

  to píšete i o sobě, že ano ?

  Odpovědět