Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Drahé Olympijské hry

Včera se zavřela poslední brána olympijského areálu a Sochi 2014 je minulostí. Do historie se letošní Olympiáda vepíše i svou cenou. Náklady na pořádání zimní Olympiády se vyšplhaly na rekordní výši.

Olympiády patří mezi nákladné světové události. Naprostá většina z nich končí ztrátou, s níž se pořadatelské město vyrovnává ještě roky až desetiletí po závěrečném ceremoniálu. Zimní olympijské hry v ruské Sochi 2014 se podle odhadů vyšplhaly na 51 mld. USD. A účet ještě není uzavřen.

Náklady na pořádání Letních olympijských her bývají vyšší než u zimní varianty. Zahrnují více sportů, potřebují více sportovišť a zázemí pro více sportovců z více zemí, zároveň jsou sledovanější a navštěvovanější. I přesto Sochi 2014 překoná dosavadní rekordní náklady Letních olympijských her v Pekingu v roce 2008. Ty dosáhly „pouhých“ 40 mld. USD.

Součty nákladů u Olympiády jsou ale vždy problematické. Pořadatelské město či olympijský výbor se snaží ukázat v lepším (rozumějte „levnějším“) světle, a tak se na mnohé náklady „zapomíná“, nebo se z „objektivních důvodů“ do nákladů her nezapočítají. Přistoupíme-li na tuto hru s čísly, můžeme uvěřit ruskému ministru sportu Dmitriji Kozakovi, že přímé náklady na Olympiádu v Sochi 2014 vyšly pouze kolem 6 mld. USD – a zbytek byly nezbytné náklady na infrastrukturu, které by byly vynaloženy i bez ní.

Před Sochi 2014 drželo neslavný rekord nejnákladnějších Zimních olympijských her japonské Nagano 1998. Zatímco do české historie se podepsalo nezapomenutelným výsledkem českého hokejového týmu s famózním Jaromírem Jágrem a emotivním komentátorem Robertem Zárubou, pro Japonsko znamenalo náklady 14 mld. USD a zadlužení každého Japonce 30 tisíci dolary.

Tabulka: Náklady Zimních olympijských her

Rok

Město

Stát

Náklady

1980

Lake Placid

USA

400 mil. USD

1984

Sarajevo

Jugoslávie

179 mil. USD

1988

Calgary

Kanada

1 mld. USD

1992

Albertville

Francie

1,9 mld. USD

1994

Lillehammer

Norsko

1,9 mld. USD

1998

Nagano

Japonsko

14 mld. USD

2002

Salt Lake City

USA

2,3 mld. USD

2006

Torino

Itálie

4,1 mld. USD

2010

Vancouver

Kanada

5,9 mld. USD

2014

Sochi

Rusko

51 mld. USD

Zdroj: Aktuálně.cz

Některá města na Olympiádě vydělala. Alespoň virtuálně. To je případ Salt Lake City 2002, kde organizátoři uváděli zisk 100 mil. USD. Ovšem jaksi omylem pozapomněli na federální dotace hradící náklady 1,3 mld. USD.

V roce 2009 se do olympijského investičního šílenství chtěla zapojit i Praha pod vedením Pavla Béma a začala vykonávat přípravy na žádost o pořadatelství Letních olympijských her v roce 2020. (Z ekonomického pohledu) naštěstí od svého záměru odstoupila, a tak se náklady zastavily přibližně na 25 mil. Kč.

Pražská Olympiáda měla mít přímé náklady 88 mld. Kč (cca 4,4 mld. USD), dalších 500 mil. Kč mělo být vynaloženo na infrastrukturu. A jak už to tak bývá, dodatečné infrastrukturní náklady byly komentovány jako nezbytné bez ohledu na konání her. Tento účet by ale pravděpodobně konečný nebyl. Rostou přeci ceny stavebních prací a materiálu, a navíc se jedná o veřejnou zakázku…

Měla by Praha pořádat Olympiádu?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.