Sobota 17. února. Svátek má Miloslava.

David Rusňák vyšetřován. Stojí DRFG na hliněných nohou?

David Rusňák - DRFG

Majitel investiční skupiny DRFG David Rusňák je vyšetřován policií v souvislosti s úniky informací z policejních spisů. Zády se k němu postavil i Andrej Babiš a chce ho vyloučit z ANO.

Zadržení a výslech Davida Rusňáka v pátek potvrdil tiskový mluvčí DRFG Jan Sedláček: „Nyní je v Olomouci, víc k tomu nevím.“ Spolu s Davidem Rusňákem byl zadržen též bývalý policista Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Michal Ratajský a další elitní policisté. Celkem policie zadržela přibližně 20 osob. Později odpoledne byl David Rusňák propuštěn. „Mohu se vyjádřit v tomto směru, že pana Rusňáka v současné chvíli propouští,“ uvedl jeho advokát Vít Lukáš.

Bezprostřední reakcí na vyšetřování ovšem nešetřil šéf hnutí ANO Andrej Babiš: „Pro nás je nepřijatelné, abychom měli takové sponzory. Okamžitě jsem nařídil krajské organizaci Jihomoravského kraje, protože to je jejich sponzor, aby ten dar vrátili a aby podali návrh na vyloučení pana Rusňáka z hnutí.“  David Rusňák daroval hnutí ANO 1,5 mil. Kč v roce 2014 na komunální volby.

Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) je ale zdrženlivější: „Jsem toho názoru, že bychom měli pozastavit členství do vyřešení celé kauzy. Vycházím z principu presumpce neviny. Měli bychom oficiálně vědět, o jaká obvinění jde, než přikročíme k dalším krokům.“ Stejně tak vrácení daru může být na pořadu dne až v případě prokázání viny.

Rozuzlení v sobotu odpoledne přinesl sám David Rusňák: „Vzhledem k tomu, do jakých souvislostí je tato záležitost uváděna na politické scéně a jak je napadána moje rodina, rozhodl jsem se ke dnešku ukončit své členství v politickém hnutí ANO 2011, kde jsem stejně nikdy nebyl aktivním členem.“

Andrej Babiš přitom nedávno v rámci vládní krize způsobené (mimo jiné) nejasnostmi v původu ministrova bohatství jako svého nástupce na postu ministra financí doporučil tchýni Davida Rusňáka Alenu Schillerovou. Ostatně rodina Davida Rusňáka je na politiku a ANO navázána natolik, že David Rusňák považoval za nutné v minulém týdnu k tomu vydat vyjádření:

„Je pravda, že mám rodinu. Je pravda, že paní Schillerová je moje tchýně. A je pravda, že její dcera, moje manželka Petra, je radní města Brna za hnutí ANO. Až doposud to nikomu nevadilo, protože rodinné vazby v minulosti nikterak nepřispívaly k úspěšnému rozvoji byznysu skupiny DRFG. A nepřispívají k němu ani dnes. Někomu, kdo si nevystačí s věcnými argumenty, se zřejmě hodí omílat spekulaci, že jsem brněnský „kmotr“. Nejsem. „Kmotři“ mívají byznys s veřejnou správou a přelévají stamilióny či miliardy právě díky svým kontaktům. Investiční skupina DRFG toto nikdy nedělala, nedělá a dělat nebude.“

Jiný názor ovšem zastává Sabina Slonková z Neovlivní.cz: „Ač nemá žádnou funkci, je podle zjištění Neovlivní.cz rozhodující postavou brněnské buňky. Má na sebe navázanou podstatou část členské základny, což znamená, že každý, kdo chce něco prosadit, musí se s ním domluvit.“

„Rusňákův byznys přitom podle zveřejněné analýzy nepůsobí v ekonomických kritériích zdravě: Vysoké zadlužení, nebezpečně nízká likvidita,“ uvádí Neovlivní.cz.

David Rusňák v prohlášení kontruje: „Není pravda, že DRFG má problémy s likviditou, že není schopná splácet svoje závazky.“ Skupina DRFG drží podle jeho vyjádření k 31. 12. 2016 aktiva v hodnotě 4 mld. Kč se ziskem EBITDA 368 mil. Kč a jen za první čtvrtletí 2017 proinvestovala 1 mld. Kč. Plánuje přitom letos investovat celkem 3 mld. Kč a disponuje hotovostí v řádu stovek milionů korun.

DRFG Davida Rusňáka se věnuje ve velkém investicím především do nemovitostí a telekomunikací, ale vlastní i teplárnu a založilo síť lékáren. Do skupiny patří i ANO spořitelní družstvo, dluhopisový a realitní fond… Vedle toho ale vynakládá nemalé prostředky na marketing a je sponzorem např. hokejové Komety Brno.

„Toto policejní šetření nemá žádnou souvislost s podnikáním investiční skupiny DRFG. Fungování skupiny a jejích jednotlivých součástí není žádným způsobem narušeno ani ohroženo,“ prohlásil David Rusňák po svém propuštění z výslechu.

Odkud ale investiční prostředky do DRFG plynou? Převážně z emisí privátních (tj. Českou národní bankou neregulovaných) dluhopisů. Tyto dluhopisy mohou být nabízeny buď kvalifikovaným investorům, nebo nejvýše 150 drobným investorům. Regulaci lze obejít vydávání více tranší dluhopisů, které jsou nabízeny vždy omezenému počtu investorů. To ale může být v konfliktu např. se zákonem o bankách.

Popíchnout vznik a růst DRFG si neodpustil ani premiér Bohuslav Sobotka na svém facebookovém profilu: „A ještě perlička na závěr: Rusňákova DRFG vyrostla na obchodech s dluhopisy, tak snad tam nebude zase problém s těmi korunovými.“

7 komentářů: “David Rusňák vyšetřován. Stojí DRFG na hliněných nohou?”

 1. napsal:

  Černé peníze na kampaň neposlal jen Rusňák, byl v tom chaos, říkají bývalí členové ANO v Brně. Obviněný podnikatel David Rusňák podle bývalých členů brněnského ANO nebyl jediným, kdo hnutí před komunálními volbami v roce 2014 věnoval peníze či služby, které neprošly stranickým účetnictvím a chybí ve výročních zprávách. Aktuálně.cz získalo od bývalých brněnských komunálních politiků ANO seznam, ze kterého vyplývá, že podobné byly nejméně další čtyři případy.

  Odkaz zde: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/cerne-penize-na-kampan-neposlal-jen-rusnak-byl-v-tom-chaos-r/r~4b2e196297b711e7a7fc0025900fea04/?_ga=2.118795145.1622515126.1505284772-1307817842.1505284772

 2. napsal:

  Investiční skupina DRFG podnikatele Davida Rusňáka loni podle předběžných výsledků téměř zdvojnásobila svá aktiva na více než čtyři miliardy korun. Skupina, jejíž majitel figuruje v kauze vyšetřování úniku informací z trestních spisů, od začátku letošního roku investovala přes miliardu korun. Další dvě miliardy hodlá investovat v příštích sedmi měsících.
  Podle mluvčího skupiny Jana Sedláčka další investice skupiny půjdou z většiny do komerčních nemovitostí. „Stranou ale nezůstanou ani oblasti zdravotnictví, telekomunikací a energetiky,“ uvedl Sedláček.
  Hlavními směry investic skupiny jsou podle něj komerční nemovitosti, telekomunikace a zdravotnictví. V oblasti nemovitostí DRFG spravuje portfolio za 2,2 miliardy korun korun, u telekomunikací spravuje připojení k internetu pro 32 tisíc domácností, ve zdravotnictví má síť lékáren Na zdraví.
  Podle Sedláčka koncem loňského roku činilo zadlužení společnosti 1,7 miliardy korun při aktivech čtyři miliardy. Podle analytika společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy jsou zveřejněné výsledky skupiny DRFG za rok 2016 zatím příliš kusé a neposkytují dostatečně hluboký vhled do jejího hospodaření. Za rok 2015 ale podle něj skupina vykazuje poměrně vysoké zadlužení.
  „Všichni její věřitelé by tomu měli přikládat značnou pozornost, jelikož půjčování takové skupině je vysoce rizikovou, spíše už vysloveně spekulativní záležitostí. Nezdá se být také zcela transparentní, jakým způsobem skupina přelévá kapitál v rámci svých dcer a jak vlastně dospívá k některým oceněním svých aktiv. Problematická může být také relativně nízká likvidita skupiny,“ řekl Kovanda.

  Zdroj: http://zpravy.e15.cz/byznys/podniky-a-trhy/rusnakova-drfg-temer-zdvojnasobila-sva-aktiva-analytik-varuje-pred-vysokym-zadluzenim-skupiny-1332792

 3. Jan napsal:

  Pane Zámečníku, odkud plynou prostředky? Zadejte si v google jako klíčové slovo „DRFG zastupitelstvo“ a uvidíte desítky zápisů na toto téma. Působí úsměvně pak prohlášení pana DR, že on politiku k podnikání nepoužívá a se státem, že neobchoduje. Nejpodivněji působí nabídka garantovaného výnosu, kterou v těch zápisech můžete nalézt. To si myslím, že ani ČNB nemůže schvalovat nebo snad ano?

  • insider napsal:

   CNB to zamerne ignoruje. DRFG resila opakovane, ale kdyz ma nekdo politicke kryti, ani pan Gabrhel a jeho tym si nedovoli. Zapatrejte na webu CNB a uvidite, jak moc se DRFG „venovali“.

   • x@y.cz napsal:

    Jednou píšete, že to ČNB opakovaně řešila, podruhé že to záměrně ignoruje, tak teď nevím, co si z toho vybrat. To by ale v důsledku znamenalo, že zákony a dohled pro „vyvolené“ neplatí, a to ani při podání podnětu na (naivně předpokládám) nezávislou a apolitickou ČNB. Je-li tomu tak, pak je to hodně, hodně špatné…a jak s tím souvisí náměstkyně ministra financí Alena Schillerová ? Nebo máte na mysli politické krytí ze strany ANO, tj. ministerstva financí pod taktovkou pana vícepremiéra Babiše ?

 4. napsal:

  Mno, celé to bude nakonec o tom, zda dokáže úspěšně podnikat a peníze zhodnocovat. A to natolik, aby zaplatil vysokou cenu peněz, provize a nesmyslný marketing. A to dost pochybuji.

 5. DRFG napsal:

  Rusňákovi pomohl k miliardám neznámý mladík z Vysočiny.

  Brněnskému podnikateli Davidu Rusňákovi a vlivnému mecenáši hnutí ANO, kterého policie vyšetřuje v souvislosti s únikem informací z policejních databází, pomohl před lety k penězům od neznámých věřitelů 29letý finančník Michal Mička z Vysočiny.
  V příběhu rychlého zbohatnutí majitele investiční skupiny DRFG a někdejšího vlivného sponzora hnutí ANO Davida Rusňáka zůstává několik mlhavých míst. Prvním je struktura věřitelů, kteří mu na rozjezd jeho širokého byznysu půjčili peníze. Investory DRFG Rusňák, který dnes spravuje aktiva v hodnotě zhruba tří miliard korun, nikdy nechtěl prozradit.
  „Nebudu je vyjmenovávat. Jsou to fyzické osoby, které do toho dávají své privátní peníze,” uvedl loni v rozhovoru pro týdeník Euro s tím, že nejvyšší jednotlivý vklad je v řádu nižších desítek milionů.
  Rusňák patří mezi řadu podnikatelů, kteří v roce 2012 různým způsobem využili tehdejší legislativu, která umožnila vydávat vlastní dluhopisy i soukromým společnostem. Právě kvůli těmto firemním dluhopisům přitom před několika týdny vypukla vládní krize, když premiér Bohuslav Sobotka obvinil ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše z vyhýbání se daním tím, že koupil korunové dluhopisy svého Agrofertu.
  David Rusňák díky vydání dluhopisů vlastní firmy dokázal nashromáždit poměrně velký kapitál v hodnotě zhruba tři čtvrtě miliardy korun. Musel ale nejprve přimět věřitele k podpoře dosud neznámé finanční skupiny. Když se Rusňák snažil v neveřejné nabídce udat dluhopisy sám známým byznysmenům, velký úspěch neměl. Dluhopisy se začaly prodávat až poté, co se spojil s malou poradenskou společností FinFin ze Žďáru nad Sázavou. Její majitel, dnes 29letý Michal Mička, byl v prodeji Rusňákových dluhopisů tak úspěšný, že mu dravý brněnský podnikatel nabídl, že jeho poradenskou firmu koupí. Mička nabídku vyslyšel – prodej FinFinu tehdy vyměnil za dvacetiprocentní podíl v DRFG.
  Jak ovšem tento mladý finanční poradce z Vysočiny dokázal Rusňákovi tak snadno sehnat stamiliony korun?
  Je to o důvěře
  Mička se s Rusňákem podle vzájemných vyjádření potkal poprvé v roce 2013 na společenské akci. V té době už Mičkova firma prodávala dluhopisy 2 Crowns Capital, dceřiné společnosti DRFG. „Úspěch spočíval v tom, že jsem měl zkušenosti v obchodě. Ve FinFinu jsme dělali investiční zprostředkování a zabývali se finančním poradenstvím,“ uvedl Mička, který ještě na střední škole začínal v Generali pojišťovně a později se stal prezidentem Komory finančních poradců.
  V druhém roce své existence, tedy zhruba v době, kdy navázal spolupráci s DRFG, už FinFin utržil pět milionů korun. Mičkova firma byla jen jedním z několika zprostředkovatelů, kteří dluhopisy nabízeli. Mička později nastoupil do vedení celé finanční distribuce DRFG.
  „Je to vždy o tom, kdo za klientem s tou nabídkou přijde. DRFG tehdy možná ještě nebyla známá, ale klient neinvestuje jen na základě známosti. Obchod funguje jinak. Je to o důvěře,“ naznačil tajemství svého úspěchu Mička, který podle svých slov kontakty na klienty získával průběžně. FinFin přitom působil především na Vysočině a postupně se rozšířil na celou Moravě. Mička loni z managementu skupiny DRFG oficiálně odešel a své akcie si nechal vyplatit. Přesunul se do Prahy a připravuje vlastní investice v oblasti e-commerce.
  Mecenáš řadovým členem ANO
  Jeho obchodní partner Rusňák na sebe výrazně upozornil vedle raketového vzestupu DRFG také sponzorským darem brněnskému hnutí ANO na komunální volby. Rusňák loni týdeníku Euro potvrdil, že brněnské buňce daroval 1,5 milionu korun. Tyto peníze však nebyly zaneseny do oficiálního účetnictví strany – ve výroční zprávě za rok 2014 se takto vysoký dar neobjevil. Hnutí ANO to vysvětlilo tak, že údajně nepeněžní plnění vůbec neprošlo přes centrální kancelář, ale směřovalo rovnou do brněnské buňky na pokrytí nákladů souvisejících s kampaní před komunálními volbami. Všechny dary politickým stranám, jak na celostátní, tak i na regionální úrovni přitom musí být ve výročních zprávách zaneseny.
  Spojení s politikou bylo pro Rusňáka vždy velmi citlivé. Při loňském rozhovoru pro týdeník Euro se nejvíce rozčílil právě při zdánlivě nevinné poznámce, zda nenapodobuje Andreje Babiše sponzoringem koncertních turné. V případě Rusňáka se jednalo o finanční podporu známého zpěváka Paľa Habery.
  „Vy mě pořád tlačíte k tomu, že já jsem tam, kde jsem, díky němu (Babišovi – pozn. red.). Nebo nedej bože on je tam, kde je, díky mně. To je úplně scestné,” odmítl zvýšeným hlasem jakékoli spojení s Andrejem Babišem.
  Naopak se snažil přesvědčit, že jeho členství v hnutí ANO nebylo účelové. Jakmile však padla otázka na jeho aktivity v Brně, podezření ze střetu zájmů se vyhýbal jen těžko. V roce 2015 nedlouho po odkoupení brněnského výstaviště zpět do rukou města vedeného hnutím ANO představil Rusňák studii, podle níž by magistrát kus obrovského areálu svěřil developerům. A právě DRFG nikdy neskrývala zájem o odkup části pozemků rozlehlého výstaviště a o následnou luxusní bytovou výstavbu. Brněnský primátor a místopředseda hnutí ANO Petr Vokřál rozprodej výstaviště nejprve odmítl. Rusňák pak veřejně uvedl, že prý Vokřál už svůj postoj přehodnotil. Loni už primátor tak razantní jako dříve nebyl a odpovídal opatrně. „V žádném případě nebudu podporovat developerské projekty, které by areál rozparcelovaly a vedly k zániku výstavnictví. Na druhé straně se město nebrání zhodnocení zbytných pozemků, které by mu mohly přinést větší užitek při jiném využití,“ řekl Vokřál.
  Buňka DRFG
  Do brněnského hnutí ANO vstoupil Rusňák na doporučení svého kolegy z DRFG Petra Kuběny, jednoho ze zakládajících členů ANO na jižní Moravě. Tento známý brněnský podnikatel ale byl nedlouho poté vyškrtnut z kandidátky ANO pro komunální volby a za dosud nevyjasněných okolností vyloučen ze strany.
  Rusňákův vliv v Brně byl dosud zahalen závojem spekulací. Nikdy se neprokázalo, že by ve vedení města cokoli ovlivnil. „Když do hnutí ANO vstoupila má žena, tak všichni říkali: On má ženu v ANO, on to bude ovlivňovat. Kdyby vstoupil do ANO, to by bylo gesto, že se nebojí a hrdě se k tomu hlásí. Tak jsem vstoupil do ANO a hned zase všichni říkají: Ale on je členem ANO, jak může tohle dělat. Všechno je špatně,” postěžoval si Rusňák v loňském rozhovoru.
  Podle informací týdeníku Euro se však jemu blízcí lidé a zaměstnanci DRFG objevovali na důležitých akcích či jednáních, na nichž má zájem město. Byli velmi aktivní například při jednáních o výstavbě nového fotbalového stadionu Za Lužánkami.

  Více na: http://www.euro.cz/byznys/rusnakovi-pomohl-k-miliardam-neznamy-mladik-z-vysociny-1349151#utm_medium=selfpromo&utm_source=euro&utm_campaign=copylink

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.