Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Čtenáři Investujeme.cz: Ubývá Partners, přibývají menší společnosti

Informace na odborném serveru Investujeme.cz začali více hledat finanční poradci z menších finančně poradenských společností. Znatelně přitom klesl podíl návštěvníků hlásících se k finančně poradenské společnosti Partners. Co může stát za tímto vývojem? A co čtenáře zajímalo nejvíc?

Návštěvnost z jednotlivých finančně poradenských společností sledujeme dlouhodobě formou ankety. Výsledky tak sice nelze brát za zcela spolehlivé, určitou indikaci ale přesto přinášejí. A v poslední anketě poměrně zajímavé.

Z posledního vývoje je patrný úbytek čtenářů hlásících se k finančně poradenské společnosti Partners, který klesl přibližně na polovinu, a ještě větší úbytek zaznamenali lidé z finančně zprostředkovatelské společnosti ZFP Group. Naopak závratný nárůst je pozorovatelný u „jiných“ finančně poradenských společností – tedy u těch, které se neřadí mezi šestici vyjmenovaných.

Tabulka 1: Vývoj podílu návštěvníků z jednotlivých finančně poradenských společností

 

 Únor 2008

 Květen 2010

 Září 2013

Počet hlasů

383

902

1287

Broker Consulting

3%

3%

4%

Fincentrum

8%

21%

23%

OVB Allfinanz

12%

10%

10%

Partners

13%

13%

6%

Swisse Life Select  (dříve AWD)

1%

3%

1%

ZFP Group

8%

10%

2%

Jiná

20%

16%

39%

Žádná

5%

3%

2%

Nejsem finanční poradce

30%

21%

12%

Zdroj: Anketní otázky na Investujeme.cz

Anketní otázka byla umístěna od konce srpna nejen v pravém sloupci odborného serveru Investujeme.cz, ale také v některých článcích zabývajících se finančně poradenskými otázkami (např. v článku Petra Stuchlíka „Lesk a bída broker poolů“, který nepochybně zaujal především poradce z menších společností pracující pod některým z poolů a poradce zvažující opuštění některé z multilevelových finančně poradenských společností). To vedlo mimo jiné k nižšímu podílu odpovědí „Nejsem finanční poradce“.

Vyšší podíl poradců z menších společností je i důsledkem aktuálně probíhající diskuse, zda je vhodnější pracovat pod multilevelovou společností, nebo spolupracovat s některým z broker poolů. Ostatně i na stránkách aktuálního čísla Profi poradenství a & finance vedeném Petrem Fejtkem uvádí argumenty pro multilevelové společnosti Filip Duchoň, obchodní ředitel společnosti Fincentrum, naopak broker pooly hájí Ivan Špirakus, místopředseda představenstva společnosti INSIA.

U většiny velkých finančně poradenských společností se drží podíl čtenářů stabilní s odchylkou plus mínus dva procentní body. U Swisse Life Select (dříve AWD) je tradičně nízký stejně jako u Broker Consulting, u OVB Allfinanz se drží na desetině všech čtenářů a bez překvapení není ani téměř pětinový podíl finančních poradců společnosti Fincentrum.

Významnější posun ale nastal u ZFP Group, která se podílem zařadila vedle Suisse Life Select, přestože při předešlém „měření“ dosáhla na celou desetinu čtenářů.

Za ještě více překvapující považuji pokles čtenářů ze společnosti Partners, která patří k největším finančně poradenským společnostem v Česku, navíc s ohledem na skutečnost, že v Partners v poslední době probíhaly poměrně významné změny, o nichž jsme také informovali. Proč došlo k poklesu podílu návštěvníků z této společnosti, je pouze v oblasti spekulace – může se jednat o důvody od „statistické chyby“ vycházející z nepřesnosti měření, přes „informační saturovanost“ informacemi dodávanými poradcům samotnou společností, po ryze spekulativní závěry stojící na zákulisních informacích.

Co čtenáře nejvíc zajímá

Zájem čtenářů lze odhadnout na základě čtenosti jednotlivých článků a z diskusních příspěvků, za které děkujeme a které jsou nevyčerpatelným zdrojem inspirace. Ostatně, jsme tu pro vás, a tak nás zajímá, co vás zajímá.

V období od začátku letních prázdnin se okurková sezóna nekonala a neměli jsme o témata nouzi. Mezi pětici, která vás zaujala nejvíce, patří:

Co vás ve finančně poradenské branži nejvíce trápí? Co vás nejvíc zajímá? Podělte se o své zkušenosti s ostatními poradci – v diskusi, blozích i formou článku.

Z jaké finančně poradenské společnosti jste?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

25 komentářů: “Čtenáři Investujeme.cz: Ubývá Partners, přibývají menší společnosti”

 1. Tomáš napsal:

  Sleduji články a diskuze nejen na tomto, ale i na jiných stránkách tvářících se rádoby nezávisle a odborně. Buhužel celá obsahová náplň nemá s informacemi o financích nic společného. Nenajde se tady snad jediný článek ve kterém si lidé jako pan Zámečník a jemu podobní neodpustí házení špíny na nějakou konkurenční společnost. Hlavně ať to není ta která financuje stránky. V případě techto stránek je jasná volba fincentrum a temná strana na kterou si „musíme dát pozor“ je Partners a OVB. Mám pocit že né finanční poradci, ale redaktoři takových stránek jsou největší podvodníci a lháři, schovávajíci se za svobodu slova.
  Kapitola sama pro sebe jsou přispevovatelé do diskuzí. Jedni a ti samí maskující se za ex poradci z konkurenčních společností, nebo ještě lépe za nezávislé hlasy z „lidu“. Většina z nich jsou poradci od stejné společnosti která financuje stránky. Když už nekdo napíše něco smyslu plného je ihned utlučen nadávkami a označen za člověka který ničemu nerozumí. Neexistuje obor ve kterém jedna společnost na druhou (hlavně jejich FP) háže tolik špíny, jako je finanční poradenství. mohli by jste si uvědomit, že když si ty vaše vytvory přečte nezaujatý čtenář, tak nabyde jen jednoho dojmu a to že všichni jsou zloději. Asi vám nedochází že škodíte, nejen vaší konkurenci, ale i sobě samotným. Jak chcete aby vás lidi brali jako odborníky v prestižním oboru, když dovolíte, nebo se sami prezentujete, jako zvěř utržená ze řetězu ve chvíli kdy se za vámi zavřou klientovy dveře.

 2. Marie napsal:

  Musím napsat, že článek na mě sedí… Tedy, ne úplně kvůli článkům, které jsou tam uvedené jako nejvyhledávanější, ale hlavně kvůli diskuzím pod články, jsem začala přemýšlet trochu jinak. Došlo mi, že MLM je skvělý obchodní model, ale dle mého názoru skvělý pro vysokoobrátkové zboží – kosmetiku, drogerii apod., ale rozhodně ne pro finance…
  Takže diskuze tady mi pomohly dívat se na věci i jinak, a minulý měsíc jsem opustila MLM a založila si vlastní malou firmu. Začínám tím, že vysvětluji klientům, že daňová úleva u IŽP je bonus, pokud už IŽP potřebuji, a ne důvod proto, ho sepsat… :-)

  Ještě připíšu poznámku ke zmíněnému článku o porovnávání MLM a brokerpoolu v časopisu FP – článek jsem četla a myslím, že byl hodně zavádějící… MLM systém prý zajišťuje mnohem vyšší kvalitu poradenství… to jako kde??? v závislosti na honbě za bj??? je dobré zamyslet se, kdo těmto časopisům platí nejvíc za reklamu, a komu jdou tedy skrytě články na ruku… v tom vydání jsem napočítala nejvíc inzerce od Broker Consulting…

 3. MHMO napsal:

  Jak to tak sleduju, tak nebýt Partners, tak už p. Zámečník dávno přišel o živobytí, protože asi není o čem psát……. :-)

  • zamecnik napsal:

   Pravdou je, že společnost Partners mě svými kroky zásobuje tématy skutečně bohatě.

   • Adam napsal:

    Mohu se zeptat, jestli máte, pane Záměčníku, vystudovanou vysokou školu?

    • zamecnik napsal:

     Ano, mám. Na jedné dokonce vyučuji ;-).

     • Adam napsal:

      Vyučovat na VŠ není známka nějaké kvality :-) Ale to hlavní, pokud máte VŠ, tak nechápu, jak jste mohl „vyplodit“ takový článek. Píšete, že jste odborný server. Tak jistě dobře víte, jaké zdroje jsou akceptované pro psaní odborných článků. Nevím, jestli byste nechal projít práci, jejíž závěr je postavený na anonymním internetovém dotazníku, kdy máte jednak vzorek pár procent lidí a především ani nevíte, jestli ten, kdo do ankety dává svůj hlas opravdu pracuje pro danou společnost atd. To už čerpat z wikipedie je lepší a ani ta se na VŠ neuznává :-))

      • yowie napsal:

       Adame, článek vznikl jistě proto, že se tu v diskuzích od mladých Partners elévů objevovaly příspěvky, že mají investujeme.cz zakázané.

       Je to velmi zajímavé téma a „výzkum“ posloužil jako oslí můstek. Proč ne?

       Přeci jen je to daleko víc k tématu poradenství, než velká část článků na finmagu třeba, čímž ale rozhodně nechci paušalizovat, protože třeba Kovanda vs. Kiyosaki, to je fakt super, až se skoro divím, že jeho knihy pořád čte tolik lidí…

       Btw. co si myslíte? Je to správně, když Vám někdo slibuje miliony a auta atd. a zároveň Vám přikazuje jakousi formu autocenzury, aby ty pracně budované „sny“ nepřišly vniveč dřív, než na nich získatel alespoň trochu vydělá?

       • On napsal:

        Skutečné znalosti, opravdové životní zkušenosti a sebereflexe jsou pro prodejce zcela nevhodné, ba doslova jsou morem pro jeho kariéru.

        • yowie napsal:

         Přesně tak, mluvíte mi z duše a nepřímo naznačujete problém všech MLM. Neustálý růst neznamená kvalitu, spíše naopak. Průměrná životnost IŽP 4,5 roku budiž důkazem. Bohužel, cílem není pomoci klientovi, ale sobě samému…

         • exPartners napsal:

          To už mi říkával můj nadřízený v Partners, něco ve smyslu „čím víc budeš u této práce přemýšlet, tím míň si vyděláš“. A měl pravdu, když jsem procitnul a pochopil, pro koho je vhodné spořící IŽP, do kterého jsme byli neustále tlačeni, tak jsem z tohoto MLM odešel. Nedělám si iluze, že je to v jiných MLM odlišný. Největší vejvar byl vždycky z IŽP.

      • On napsal:

       Dělat pro Partners je známkou naprosté kvality. To chceš říct, že jo.

       Tzv. finanční poradci a rádoby finančněporadenské společnosti jsou zlodějské syndikáty. Byli, jsou a vždy budou. Jejich přínos společnosti a pro klienty je nulový. Naopak, kdyby neexistovali, tak by spousta lidí nepřišla o peníze.

       Finanční rádoby poradce je ve skutečnosti prodejce některých finančních produktů. Má-li být prodejce efektivní, musí být vymaštěným kok*otem. To znamená, že bezmezně věří každé blbosti, kterou ho krmí „vrchnost“, fakticky ho ani nenapadne, aby se zajímal o důsledky svých činů, o skutečný život atd.

 4. rom napsal:

  zakaz cteni jeste jde, me ve sms vedouci kazdy rano kontroluje, jestli mam cisty pradlo a ponozky… prijde mi to trochu ponozujici.

 5. bývalej napsal:

  Chci taky potvrdit, že poradcům, teda aspoň mě – JH kraj, zakazovali tento server. Správní poradci chodí jen na své servery Partners :)

 6. ha napsal:

  podle tohoto článku tedy v podstatě vůbec neexistuje BC i když reálně patří k těm větším. „zajímavý“ článek :-)

 7. Honza napsal:

  „Informace na odborném serveru Investujeme.cz“ Nedávno jsem tento server po delší době navštívil a díval jsem se i do historie. Na tomto serveru není absolutně nic odborného. Vždyť je to pořád dokola. Nějaký článek na úrovni slohovky středoškoláka na téma poradenských společností, pak popsat nějaký fond nebo produkt a nakonec něco z rádoby mikroekonomie nebo jak to nazvat. a pořád dokola… :-D A odvolávat se na takovou „statistiku“, to mě rozesmálo. To už je lepší jak na novinky.cz. Tam mají taky ankety, ale zatím z nich nedělaly žádné závěry :-D

 8. Partners napsal:

  V Partners zakazují poradcům investujeme.cz. Směšné, kdyby to nebyla pravda. Borkovec je jako Gottwald. Hlavně abyste nečetli špatné knihy! Je to pro vaše dobro!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.