Úterý 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Co čekat od roku 2014?

Názor redakce na předpovědi o tom, jak se budou chovat finanční trhy, jste si mohli přečíst v našem novoročním článku. Dnes se podíváme na to, jak si situaci na trzích v příštím roce představují ekonomové z různých koutů světa a s různými očekáváními.

Přestože autor článku z prvního ledna je rodákem ze slovenských Košic, některým čtenářům se vysloveně nelíbil jeho pokus o nastolení nového pořádku u východních sousedů, takže dnes se budu snažit být vážnější.

Jak připomněli analytici České spořitelny ve svém článku o možných rizicích na příští rok, prognózování je obtížná disciplína, zvlášť když se jedná o budoucnost. Podle toho také některé předpovědi vypadají, a často se také u různých zdrojů rozcházejí. Každý má zkrátka různá očekávání, někteří jdou raději s trhem, někteří už jen z principu proti většině, a každý si to své nějak odůvodní.

Akcie nejsou favoritem

Po velmi silném růstu akciových trhů v loňském roce, zejména v USA a Japonsku, jsou i přes všeobecný optimismus na trzích analytici při předpovědích na příští rok hodně zdrženliví. Mezi největší optimisty patří analytici z Bank of America Merrill Lynch, kteří vidí index S&P 500 na konci roku na hodnotě 2 000 bodů (a Morgan Stanley dokonce na 2014 – jaká to náhoda), což je oproti konci roku méně než 10% nárůst. Akcie podle nich mohou těžit z opětovného růstu ekonomiky a dluhopisům naopak uškodí omezování QE.

Střízlivý střed většiny je někde kolem 1 900 bodů (méně než 3 % za rok), což je ovlivněno zejména omezováním QE, ale rizika jsou také například další možné rozepře kolem dluhového stropu apod. I přesto nejsou analytici až tak pesimističtí, což dokazuje, že v průběhu roku možná očekávají vyšší hodnoty, ale po růstu kolem 30 % zkrátka nevěří, že i další rok může být tak úspěšný.

Pesimistické předpovědi očekávají samozřejmě pokles až pod 1 500 bodů, podle Marca Fabera jsou například americké akcie, zejména oproti těm evropským, velmi drahé – i když samozřejmě ne všechny a je tedy dobré se koukat zejména po těch podhodnocených.  Z konkrétních titulů jsou jako možné propadáky nejčastěji jmenovány akcie společností Amazon (vysoká cena, příchod konkurence), Netflix, nebo Twitter, u nichž je nejjasněji vidět známky nafouklých bublin.

Konec QE?

Většina analytiků očekává omezování kvantitativního uvolňování v USA, ale například analytici z České spořitelny vidí riziko v deflaci, což by opět mohlo vést k navýšení objemů. A podle Saxo Bank může dojít ke zvýšení obejmu nákupů až na 100 miliard měsíčně, přičemž by šlo výhradně o hypoteční dluhopisy, protože trh bydlení je stále trnem v oku americkému růstovému snu.

Evropa se sice na první pohled dostává z nejhoršího venku, ale problémům podle většiny ekonomů není konec. Jedním z problémů mohou být banky, které kvůli vlastním těžkostem nejsou ochotny poskytovat úvěry, což může být pro evropské společnosti velký problém. Dalším rizikem je pak eskalace sociálních nepokojů na jihu Evropy, ale zmiňuje se také politické riziko související se sílící pozicí nacionalistů a euroskeptiků, kteří se budou snažit narušovat křehkou rovnováhu.

Ropa vs. Střední východ

Oblíbenou komoditou mezi analytiky je ropa, u níž se predikce liší podle toho, jestli je analytik optimista, nebo pesimista. Optimisté vidí boom těžby ropy v USA, rozvoj nekonvenčních metod těžby ropy a také snížení poptávky po ropných produktech, nebo uvolnění napětí ohledně Íránského nukleárního programu, což by vedlo ke zvýšení produkce a snížení ceny. Často zmiňované minimum je kolem 80 dolarů za barel.

Rizika, na která hledí pesimisté, shrnuje Česká spořitelna – syrská občanská válka, politické napětí v Egyptě, nestabilní situace v Iráku, íránský jaderný program a nervózní Izraele – to jsou všechno tikající bomby, které v případě exploze vyženou cenu ropy až nad 150 dolarů za barel.

Zlato zažilo jeden z nejhorších roků za poslední dvě dekády, ale to neznamená, že je favoritem na růst u všech investorů. Vypadá to na pokračování souboje východ:západ, resp. papírové zlato versus fyzická komodita. Marc Faber má jasno, zlato je pojistkou na nekončící tisk peněz a růst dluhů. Omezování QE drahým kovům, včetně zlata neuškodilo až tak, jak se čekalo.

Důležitým faktorem pro vývoj kovů, a to nejenom drahých, bude vývoj v Číně, kde ekonomové oceňují reformní opatření, která vláda přijala v průběhu minulého roku a mohly by pomoci jak samotné zemi, tak i komoditním trhům, a v neposlední řadě i akciovým trhům v zemi (zejména, když v minulém roce patřily spíše k poraženým).

Nakonec si neodpustím odpovědi Barryho Ritholtze, známého ekonomického komentátora, který na otázky v anketě pro publicisty, odpověděl jasně, stručně a výstižně.

Dow Jones Industrials: Nemám ponětí

S&P500: Proč se mě na to ptáte?

10-ti letý dluhopis: Nemohu tomu přijít na kloub

Emerging Markets: Kdo ví?

Fed: Netuším

HDP: Ano, pravděpodobně budeme mít HDP

Nezaměstnanost: Thhhhpppptttt?

Sazby ECB: $%^&*!

Výsledek voleb 2014: Jak to mám sakra vědět?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.