CZK/€ 23.715 +0,08%

CZK/$ 22.076 -0,19%

CZK/£ 27.473 +0,64%

CZK/CHF 24.472 -0,01%

Chcete ušetřit? Nekuřte, radí děti

 


 

Děti budou mít pravděpodobně v dospělosti své finance pod kontrolou, vědí totiž, že je dobré vést si detailní rodinný rozpočet. Téměř 80 procent dětí se domnívá, že to je efektivní způsob kontroly financí. Naopak většina dospělých vedení rozpočtu spíše odmítá a své výdaje jen přizpůsobují finančním možnostem. Děti by také mnohem častěji sledovali výdaje podle výpisu z účtu než jejich rodiče.

V otázce bezpečného používání platebních karet také lépe odpovídaly děti. Devadesát procent dotázaných dětí uvedlo, že není bezpečné sdělovat PIN a půjčovat kartu. Tuto možnost zvolilo o šest procent rodičů méně. „Žáci projektu Rozumíme penězům jsou připraveni na používání platebních karet a znají bezpečnostní zásady jejich používání,“ doplňuje Pavel Zúbek, tiskový mluvčí GE Money Bank.

I děti sice většinou ví, jak se dostat z dluhů, ale ještě nemají reálnou zkušenost například s neplacením nájmu. Proto na otázku: “Co doporučíš známému, který si vzal půjčku a nyní má finanční problémy a nemůže úvěr splácet?“ 12 % dětí doporučilo nezaplatit nájem nebo jiné poplatky. Rodiče se převážně shodli na tom, že je nejlepší spojit se s věřitelem a požádat o odklad splátek.

Děti jsou spíše skeptické, co se týče jejich prvního zaměstnání. Plat očekávají spíše pod hranicí průměrné hrubé mzdy v České republice. Třicet procent dětí předpokládá, že jejich první plat bude 15 001 až 20 000 korun a 19 % si myslí, že dostane jen 10 001 až 15 000 korun měsíčně. Celkem přes 60 % dětí neočekává, že při svém prvním zaměstnání budou brát více než 20 000 korun.

Tip na článek:
Děti ze základek: Po škole chceme hlavně bydlet

Ušetřete za cigarety

Další zajímavá otázka průzkumu byla: Co je výdaj, bez kterého se vaše domácnost obejde? (bylo možné zvolit více možností). Na prvním místě se rodiče s dětmi v této otázce neshodli. Děti nejčastěji odpovídaly, že by se dalo ušetřit hlavně na kouření (73 %). Pro rodiče by bylo snadnější oželet návštěvu restaurací (70 %), naopak po tuto možnost by zvolilo "jen" 59 % dětí.

Pozitivní je, že rodiče kladou důraz i na pojištění. Jen 7 % dospělých odpovědělo, že pojištění je výdaj, bez kterého se jejich domácnost obejde.

Vysoká škola nebude zadarmo

Děti by překvapivě nejvíc chtěly, aby jim rodiče spořili na studium na vysokou školu. Stejně to vidí i jejich rodiče. Oběma generacím je jasné, že studium pomůže při budoucích uplatnění a studium na vysoké škole bude zpoplatněno. Rodiče také důvěřují ve schopnosti dětí nakládat s vlastními financemi, protože více než jedna třetina z nich by dětem naspořené peníze jen tak věnovala.

O průzkumu
Průzkum probíhal formou dotazníkového šetření v květnu a v červnu roku 2011. Účastnili se ho děti ze základních škol (6.  – 9. třída) a jejich rodiče. Průzkum byl realizován GE Money Bank ve spolupráci s ASIS ve Středočeském, Plzeňském, Pardubickém, Libereckém kraji a na Vysočině.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *