Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Analýza fondu: Templeton Emerging Markets

Dnes se blíže podíváme na agresivnější stálici rozvíjejících se trhů od společnosti Franklin Templeton. Nepřesvědčivá minulost, ovšem s výnosovým potenciálem. Investice vhodná pro skupinu investorů vyhledávající více rizika, v menší míře ovšem nemusí chybět ani ve středně rizikovém portofoliu.

Akciový podílový fond v americkém dolaru, zaměřený na rozvíjející se trhy, tzv. emerging markets. Byl založen již na začátku roku 1991, což z něj dělá jeden z nejdéle fungujících fondů v této kategorii. S kapitalizací 1 350 milionů amerických dolarů patří rozhodně k větším fondům. V České republice má prakticky každá větší správcovská společnost fond s podobným zaměřením, nedostatkem konkurence v kategorii tudíž rozhodně netrpí.

Hlavním portfolio manažerem fondu je ve světě financí velmi známý doktor Mark Mobius. Titul Ph.D v ekonomii získal na slavném MIT. Jedná se o manažera s dlouholetými zkušenostmi, který se na rozvíjejících se trzích pohybuje již několik desítek let. Je autorem několika odborných publikací a předsedou celé skupiny Franklin Templeton Emerging Markets. V řízení fondu zastává tradiční přesvědčení sira Johna Templetona, tedy hodnotový přístup a důkladnou fundamentální analýzu.

Strategie spočívá ve výběru trhem podhodnocených nebo neobjevených akcií. Tato skutečnost a vyšší rizikovost z fondu dělá nástroj pro dlouhodobější investory.

Tabulka 1: Základní data fondu Templeton Emerging Markets

Základní data (28. 2. 2013)

Správce fondu

Franklin Templeton Investment

ISIN

LU0128522744

Typ fondu

akcie – emerging markets

Vznik fondu

28. 2. 1991

Velikost

1 344 mil. USD

Zdroj: Franklin Templeton Investment

Portfolio a strategie fondu

Z hlediska regionální diverzifikace se fond zdaleka nezaměřuje pouze na nejslavnější rozvíjející se trhy. Tuto globální rozmanitost můžeme považovat za jeden z odkazů Johna Templetona, který je považován za průkopníka skutečně celosvětového investování. Kromě tradičních zemí jako Brazílie, Rusko nebo Čína jsou v portfoliu zastoupeny i méně investorsky známě oblasti jako např. Chile nebo Thajsko.

Graf 1: Regionální složení fondu Templeton Emerging Markets

franklin-templeton-01

Zdroj: Franklin Templeton Investment, data platná k 28. 2. 2013

I z hlediska jednotlivých sektorů je portfolio velmi dobře diverzifikované. Dominuje spotřební zboží jako potraviny, nápoje a tabák, což jsou svým způsobem necyklické sektory. Dále má pak ještě vysoké zastoupení finančnictví a energie, které mají na rozvíjejících se trzích slušné růstové potenciály.

Portfolio fondu aktuálně obsahuje 75 titulů, v porovnání s konkurencí patří spíše ke koncentrovanějším. V 10 největších pozicích má zhruba 40 % portfolia. Se zhruba 90% podílem převažují malé společnosti s kapitalizací do 5 miliard USD, což je spíše výsledkem investičního přístupu a možnostmi daných trhů. Průměrná hodnota P/E se pohybuje okolo 12,5násobku ročních zisků.

Graf 2: Templeton Emerging Markets

franklin-templeton-02

Zdroj: Franklin Templeton Investment, data platná k 28. 2. 2013

Co nám říká statistika

Srovnávacím benchmarkem fondu je MSCI Emerging Markets, který používá i agentura Morningstar.

Tabulka 2: Statistické ukazatele fondu Templeton Emerging Markets

Statistické ukazatele (3 roky)

Volatilita

14,08 %

Sharpe ratio

0,56

Beta

0,99

PTR

22,11 %

Zdroj: Morningstar.com, data platná k 28. 2. 2013

Na periodě posledních 3 let, kdy se na trzích vystřídaly všemožné nálady, má fond volatilitu na úrovni okolo 14 %. To je oproti konkurentům nízké číslo, v kategorii je z hlediska volatility méně rizikový pouze ING Emerging Markets HD, ovšem zaměřený na akcie s vysokým dividendovým výnosem, od kterého se nižší volatilita očekává.

Fond je aktivně řízený a nesleduje pouze svůj benchmark, žádný rebel to ovšem není. Hodnota R squared na úrovni 95 % to jen potvrzuje. Podle bety, která se rovná 0,99, by se měl chovat podobně jako index. Na jaké výnosové hladině je už otázkou trochu těžší.

Fond má velmi nízkou obrátkovost portfolia, podle výroční zprávy je to zhruba 22 %. To ukazuje na velmi konzistentní dodržování zvolené strategie, což je vzhledem k její volbě velmi důležité. Z toho plyne i další výhoda ve formě nízkých nepřímých nákladů, které se nezapočítávají do celkové nákladovosti, přestože jsou hrazeny z majetku fondu. Velkou nevýhodou je ovšem poměrně vysoký TER. Šplhá se téměř ke 2,5 %, což dělá z Templeton Emerging Markets jeden z nejdražších fondů ve své kategorii. To už je poměrně velké ukrojení z ročního výnosu.   

Graf 3: Vývoj investice 1000 Kč do fondu Templeton Emerging Markets v CZK

franklin-templeton-03

Zdroj: Morningstar.com

Z hlediska historických výnosů fond při zhruba podobné volatilitě silně zaostává za indexem. To je samozřejmě dáno z určité části náklady fondu oproti nulovým srovnávacího benchmarku. Výsledky nejsou nejlepší, ani co se týče v porovnání s konkurencí. Při anualizovaných výnosech ji poráží na tří i pětiletém horizontu, což je způsobeno klesáním z nižší hodnoty při rozběhu finanční krize. Pokud bude trend pokračovat, ke konci roku budou již čísla méně příznivá. Na desetileté periodě již fond lehce ztrácí. Při klesajících cenách pak můžeme vidět lepší výsledky, což ovšem moc investorů nepotěší, ti chtějí vidět pouze kladná a pokud možno vysoká čísla.

Tabulka 3: Historická výkonnost fondu Templeton Emerging Markets

 

fond

kategorie

index

jednotlivé roky

2007

11,40%

20,33%

21,47%

2008

–49,91%

–51,89%

–50,44%

2009

63,62%

67,04%

70,11%

2010

17,48%

19,93%

20,80%

2011

–11,56%

–16,84%

–14,22%

2012

8,06%

13,48%

14,54%

kumulované výsledky

6 měsíců

12,72%

11,55%

9,89%

1 rok

6,68%

7,03%

5,32%

3 roky (p.a.)

5,63%

5,13%

5,97%

5 let (p.a.)

5,26%

4,63%

5,68%

10 let (p.a.)

9,28%

11,24%

12,43%

Zdroj: Morningstar.com, data platná k 14. 3. 2013

Celkové hodnocení

Z pohledu celkového hodnocení máme před sebou fond s velmi kvalitní správou a silnou ikonou v čele. Velkou nevýhodou jsou neoddiskutovatelně velmi vysoké roční náklady. Pohled na historické hodnoty také nemluví příliš ve prospěch fondu. V tomto konkrétním případě bych tomu ovšem nepřikládal zásadní důležitost.

Vzhledem k hodnotové investiční strategii, kdy jsou vybírány akcie podhodnocené a trhem ještě nenalezené, se může stát, že se výnosy neprojevují v současnosti. Ty se často dostaví až ve chvílích, kdy trh začne objevovat hodnotu levně nakoupených akcií. Možná to jsou již současné tendence. Ano, tahle trpělivost s sebou nese i velké riziko, že trh bude mít v budoucnu jiný názor. Kromě obecnějších rizik je i tohle důvod, proč investor musí být psychicky odolnější.

Templeton Emerging Markets by tedy jistě postoupil do užšího výběru při alokování prostředků v rizikovější části portfolia. Fond dle mého názoru není bez budoucnosti, jediným ohrožením je pro mě odchod téměř 80letého Marka Mobia z vedení fondu. V tomto případě ovšem doufám ve výchovu adekvátních a stejně kvalitních nástupců.    

Autor působí jako junior investiční poradce FINEZ Investment Management.

Je Templeton Emerging Markets vhodnou investicí?

Nahrávání ... Nahrávání ...

17 komentářů: “Analýza fondu: Templeton Emerging Markets”

 1. Milan napsal:

  Vážení kolegové, chcete vědět jak pracovat s klienty a spolupracovníky efektivněji? Napište mi na pfp.efektivita@gma­il.com, poradím Vám jak na to.

 2. stas napsal:

  3 hvezdickovy morningstar je odpovidajici oproti konkurenci napr. aberdeen pracuje s 1/3 vykonem!!

 3. poradce001@seznam.cz napsal:

  Pokud máte zájem investovat jednorázově či pravidelně do fondů FT tak mi napište email.Udělám Vám přehlednou nabídku:)

  • stas napsal:

   proc zrovna FT ? Proc ne treba Pictet, JPM Schroder,Swis­canto,Credit nebo MCF, Flossbach nebo Carmignac !!?? Proc nenabidnes portfolio ze vsech techto fondu? At je aspon naznak nejake diverzifikace??

   • Radek napsal:

    Protože to v Ertragu neuměj :-D

    • vasek napsal:

     a ti, co to neuměli v E&S, to teď umí v LM a hrozně se tím chlubí :-)

     • Moah napsal:

      LM se tvaří, že jsou poplatkově přívětivější, podle info co mám, bych to tak černě neviděl.. jaké máte info?

      • vasek napsal:

       ano, jedná se o levnější variantu E&S s tím, že pracují s platformou Moventum.

       Lidé přecházejí z E&S do LM.

      • stas napsal:

       Muzete byt konkretnejsi? Jinak to jsou jen plky!

       • Moah napsal:

        děláte si ze mě srandu? máte vyjadřování jako člověk od lopaty.
        já jsem se ptal co má kdo další za informace, zajímá mě to, moje neověřené info je, že se platí cca šestinásobek měsíční úložky, to je výrazně míň než es, čekal jsem, kdo mi to uvede na přesnou míru, vy jste mi rozhodně nic zajímavého nepřinesl.

       • vasek napsal:

        v LM jsou tři způsoby placení poplatků-
        a)Standard
        = dvojnásobek investované částky + vstupní poplatek/agio při každé investici
        b)Exclusive
        = šestinásobek investované částky a bez následných vstupních popltků/agia
        c)Individual
        = individuální, kombinace prvních dvou variant :-)

        A ze stase bych si moc nedělal. Nejspíše se jedná o bývalého zástupce E&S a nyní LM

       • stas napsal:

        edit: odpoved na vaska

     • stas napsal:

      Vasiku, neboj, ja pevne verim, ze se to jednou naucis i ty! A nebudes pouze nahanet einhaitny!! :-DDDD

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.