Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Analýza fondu: ING International Český fond obligací

Nejen na přepážkách v bance a ve finančně poradenských společnostech se v současné době láká na výnosy dluhopisových fondů z uplynulých let. Často se uvádí jako bezpečné alternativy spořicích účtů. Má klasický zástupce českých státních dluhopisů ING International Český fond obligací vyšší potenciál?

ING International Český fond obligací je klasickým zástupcem fondů zaměřených hlavně na české státní dluhopisy. V tomto sektoru je již dlouhodobou stálící, byl založen na konci roku 1997. V čele fondu stojí Pavel Romanovský, který se řízení ujal teprve v září letošního roku.

Přímým konkurentem fondu je snad jen Pioneer –  obligační fond. V ČR jsou nabízeny i další dluhopisové fondy zaměřené na české státní dluhopisy (např. Sporobond od ISČS, Raiffeisen – Český dluhopisový fond nebo Conseq Invest Dluhopisový), ty mají ovšem již další příměsi a nejsou tak úzce zaměřené, jako ten od ING.

Tabulka 1: Základní data fondu ING International Český fond obligací

Základní data (30. 9. 2013)

Správce fondu

ING Investment Management

ISIN

LU0082087437

Typ fondu

dluhopisový

Vznik fondu

27. 10. 1997

Velikost

6 818 mil. CZK

Zdroj: ING Investment Management

Portfolio a strategie fondu

Fond je postaven na pevných základech zhruba 90 % klasických českých státních dluhopisů. ČR má v současnosti rating AA, a byť tomu společenská nálada neodpovídá, nejsme na tom tak špatně, abychom v případě ING Českého fondů obligací nemohli hovořit o bezpečné investici.

V portfoliu drží dluhopisy se střední dobou do splatnosti. Ovšem 20 % prostředků držených v hotovosti ke konci září tohoto roku možná naznačují neochotu portfolio manažera přikupovat další dluhopisy s naprosto bídnými podmínkami do portfolia. Těžko odhadovat.

Graf 1: Složení dle doby do splatnosti ING International Český fond obligací

ing-international-cesky-dluhopisovy-fond-01

Zdroj: ING Investment Management, data platná k 30. 9. 2013

Co nám říká statistika

Benchmarkem fondu z 95% index EFFAS Bond Indicies Czech Tracker All (se splatností delší než 1 rok) a z 5 % pražská mezibankovní úroková sazba. Pokud porovnáme všechny statistické ukazatele hodnotící výkonnost vůči benchmarku, nic samozřejmě nehraje do karet fondu ING Český fond obligací (např. záporná alfa na všech horizontech). To je u těchto typů fondů způsobeno nulovými náklady na správu srovnávacího indexu a manažer takového fondu má jen velmi malý manévrovací prostor pro výrazné odchýlení a možnost překonání benchmarku.

Graf 2: Vývoj hodnoty podílového listu fondu ING International Český fond obligací

ing-international-cesky-dluhopisovy-fond-02

Zdroj: ING Investment Management, data platná k 30. 9. 2013

Nemá smysl sledovat zhodnocení v posledních letech, které je hlavním marketingovým lákadlem prodejců. Výnosy byly dány rychle klesajícími úrokovými sazbami v ČR, tím pádem rostly ceny dluhopisů, na základě kterých je určována aktuální cena podílového listu.

Mnohem důležitější jsou hodnoty nákladovostí, přičemž management fee je na hodnotě 1 %, celková nákladovost se dle ukazatele TER šplhá k 1,4 % za rok.  

Tabulka 2: Historická výkonnost fondu ING International Český fond obligací

jednotlivé roky

2008

2,45%

2009

5,64%

2010

3,53%

2011

2,48%

2012

10,82%

kumulované výsledky

6 měsíců

–1,36%

1 rok

0,85%

3 roky (p.a.)

2,84%

5 let (p.a.)

3,78%

10 let (p.a.)

3,06%

Zdroj: ING Investment Management, data platná k 30. 09. 2013

Celkové hodnocení

Tento fond má aktuálně výnos do splatnosti zhruba 1,41 % p.a. (respektive na konci září 2013) a duraci celého svého portfolia 4,31 let. Tyto hodnoty mají spoustu možností vyjádření, pro nás je v tuto chvíli důležité jediné. Dle techniky obchodování na dluhopisovém trhu se dá o fondu říci, že na horizontu okolo 4 a půl let má fond možnost vydělat zhruba 1,4 % p.a. Od toho musíme odečíst výše zmíněnou nákladovost fondu a jsme na úrovní kladné nuly.

Člověk, který do tohoto fondu vstoupí v současné době, se bude na 4letém horizontu pohybovat v průměrném ročním zhodnocení v řádu desetin procent.

Tabulka 3: Srovnání potenciálu spořicích účtů a fondu ING International Český fond obligací

 Instrument

Výnos

ING Český fond obligací

0 – 0,5 % p.a.

Air Bank SÚ

1,3 % p.a.

Equa bank SÚ

1,6 % p.a.

Wüstenrot SÚ

1,0 % p.a.

odhadovaný výnos v příštích letech

Zdroj: ING Investment Management, banky, data platná k 25. 11. 2013

V Tabulce 3 je vidět srovnání s nejvýkonnějšími spořicími účty. Odpověď je pro mě jasná: spořicí účet má v tuto chvíli vyšší výnosový potenciál než všechny podílové fondy typu ING International Český fond obligací, díky pojištění vkladů je investice ještě konzervativnější. Růst úrokových sazeb by v případě spořicího účtu hrál navíc do kapes střadatelů na rozdíl od investora ve fondu.

Z hlediska efektivity a poměru výnosový potenciál vs. riziko jednoznačně nedoporučuji investici do fondu ING International Český fond obligací.

Autor působí jako junior investiční poradce FINEZ Investment Management.

Jak hodnotíte fond ING International Český fond obligací? (známkování jako ve škole)

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

7 komentářů: “Analýza fondu: ING International Český fond obligací”

 1. Tomáš napsal:

  Equa bank SÚ už nemá 1,6 % p. a., ale 1,4 %.

 2. Jiří S. napsal:

  Dobrý den, jakou vhodnou alternativu by jste tedy doporučoval namísto tohoto fondu ? Respektive existuje aktuálně nějaký dluhopisový fond, který by jste například na investičním horizontu 5–7 let akceptoval ?

  Díky za info.

  • Radek napsal:

   Při dnešních sazbách bych se dluhopisovým fondům vyhnul. A když už, tak fondy korporátních dluhopisů.

  • stas napsal:

   Alternativa je řízený program Morgan Stanley Income Note s barierou burzovního indexu 80% a výnosem 2,35% za 3 měsíce nebo Goldman Sachs Autocallable s barierou 70% a výnosem 11,5% za 6 měsíců

  • Jan Valášek napsal:

   Dobrý den Jiří S.,

   státní dluhopisy vyspělých zemí jsou na tom opravdu špatně. Líbí se mi spojení, že „bezrizikový výnos se mění na bezvýnosné riziko“ (Risk Free Rate vs. Rate Free Risk). Dluhopisy ovšem mají v portfoliu stále své zastoupení, bude se jednat hlavně o ty korporátní př. emerging markets.

   V té souvislosti je mi v současnosti sympatický třeba J&T Bond CZK (http://www.in­vestujeme.cz/a­nalyza-fondu-jt-bond/)

   Jan Valášek, FINEZ Investment Management

 3. Škodolibka domácí napsal:

  To opravdu chcete říct, že teď někdo někomu aktivně nabízí dluhopisové fondy?

  • Jan Valášek napsal:

   Ano. Nemyslím ovšem, že je správné paušálně zatratit všechny dluhopisové fondy. Hezký den,

   Jan Valášek, FINEZ Investment Management

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.