Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Analýza fondu: Conseq Invest dluhopisů nové Evropy

Evropa - figurky na mapě
Investice Petr Němec 01.08.2019 | 00:00 1 Komentář

Podílový fond Conseq Invest dluhopisů nové Evropy investuje především do dluhopisů ve středoevropských a východoevropských zemích. Investice má ale i v Turecku. Jak se fondu daří a jaký má potenciál?

Fond Conseq Invest dluhopisů nové Evropy byl založen 1. 12. 2005. Cílem fondu je dosažení zisku plynoucích z úroků a kapitálového zhodnocení. Fond investuje do dluhopisů s variabilním i pevným výnosem zemí nové Evropy – Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Kypr, Estonsko, Řecko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Malta, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Turecko.

Portfolio fondu je v průměru hodnoceno ratingem BBB+, což znamená, že průměrný rating jednotlivých investic v portfoliu je hodnocen jako rizikovější s vyšším potenciálem zisku. Stále se však nejedná o velice rizikové portfolio nebo dokonce spekulativní investici.

Aktuální dění

Vzhledem k nepokojům v Turecku v polovině minulého roku 2018 (fond již v této době vlastnil značné množství aktiv právě v Turecku) fond spadl velice rychle o zhruba 24 % své hodnoty a od této doby stále roste. Turecké dluhopisy a akcie jsou stále v takzvaném diskontu (akcie a obchodovatelné dluhopisy jsou podhodnoceny) a fond se poměrně rychle zotavuje. Stále se však nestihl napravit na „předkrizovou“ hodnotu v roce 2016.

Výkonnost fondu za posledních 9 měsíců je 19,38 %. Výnos do splatnosti je 11,12 % (průměrný celkový výnos nakoupených dluhopisů ve fondu).

Graf 1: Vývoj hodnoty Conseq Invest dluhopisů nové Evropy

Conseq Invest dluhopisů nové Evropy

Zdroj: Conseq.cz

Diverzifikace fondu Conseq Invest dluhopisů nové Evropy

Celkový objem fondu je 1343,66 mil. Kč a nachází se v něm 43 různých dluhopisů. Mezi hlavní emitenty patří korporace v Polsku, kde je zainvestováno 31,72 %, v Turecku 27,15 % a na Ukrajině 15,91 %.

Do fondu se investuje v české koruně, je však investováno hlavně do dluhopisů v cizích měnách. Hlavními měnami měnové expozice fondu jsou 42,1 % polský zlotý, 29,2 % turecká lira, 8,7 % česká koruna a 7,7 % ukrajinská hřivna.

Pravidelná investice do fondu

Do fondu se z důvodu poměrně vysoké volatility (8,13 %) vyplatí investovat spíše pravidelně alespoň po dobu 5 let, aby se z velké části odbouralo riziko nákupu „ve špatný moment“. Při pravidelné investici se očekává roční výnos okolo 5 – 6 %, ale vše záleží na úrokových sazbách a taktéž na globální ekonomice. Na turecký vývoj má velký vliv americká ekonomika, jelikož Turci mají značný objem úvěrů denominovaný v amerických dolarech.

Jednorázová investice do fondu

Jednorázovou investici bez další diverzifikace považuji v momentální situaci jako velice riskantní. Vývoj fondu je silně vázán na vývoj situace v Turecku, a i když se situace zdá být investičně příznivá, stále se dají očekávat silné výkyvy. Pokud však hledáte investiční příležitost s vysokým potenciálním výnosem, jedná se o atraktivní možnost. Pro tuto variantu bych však doporučil zvážit investici přímo do fondu Parvest Equity Turkey, který se stále drží na své minimální hodnotě od poloviny minulého roku. Fond je zaměřen čistě na turecké akcie a je veden v eurech.

Graf 2: Vývoj hodnoty Parvest Equity Turkey

Parvest Equity Turkey

Zdroj: bnpparibas-am.cz

Jeden komentář: “Analýza fondu: Conseq Invest dluhopisů nové Evropy”

  1. chk napsal:

    Cituji: „Turecké dluhopisy a akcie jsou stále v takzvaném diskontu (akcie a obchodovatelné dluhopisy jsou podhodnoceny)“. To myslí autor vážně, nebo to opsal někde z odborných diskusních fór typu emimino.cz?
    Na základě čeho jsou v „diskontu“? Nikde v Albertu jsem je v diskontu neviděl. Prosím o nějaké agrumenty případně jiného typu než že „to spadlo a je to stále spadnutý“. Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.