Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Analýza fondu: C-Quadrat Strategie AMI

Nevěříte v lidský úsudek a schopnosti vyhodnotit spoustu rozhodovacích faktorů? Myslíte, že dokážou matematické modely rozhodovat lépe než vy? Pak se podívejte na fondy společnosti C-Quadrat. Jsou drahé, ale výkonnost mají. S nižší volatilitou.

Společnost C-Quadrat nepatří v České republice mezi nejznámější správce majetku. Nicméně na poli správce majetku se C-Quadrat pohybuje přes 20 let a je kótovaná na Frankfurtské a Vídeňské burze. Společnost si své jméno udělala hlavně díky průkopnictví na trhu kvantitativní analýzy a technickému způsobu správy aktiv. Zjednodušeně řečeno: C-Quadrat se snaží minimalizovat chyby způsobené lidským faktorem a emocemi, podstatnou část rozhodnutí provádějí počítače. Algoritmy a modely samozřejmě vytváří lidé, tudíž se nedá říci, že je lidský faktor zde zcela vyloučen.   

Tabulka 1: Základní data fondu C-Quadrat Strategie AMI

Základní data (28. 2. 2015)

Správce fondu

C-Quadrat

ISIN-czk

ISIN-eur

DE000A1C4DQ3

DE0005322218

Typ fondu

Smíšený

Vznik fondu

26. 9. 2011 – czk varianta

Velikost

1 127 mil. CZK

Zdroj: C-Quadrat

Portfolio a strategie fondu

A nyní blíže k dnešnímu výběru, fondu C-Quadrat Strategie AMI. Jedná se o fond fondů, to znamená, že neinvestuje přímo do jednotlivých akcií či dluhopisů, ale do jiných fondů nebo ETF. Je řízený prostřednictvím technického obchodního systému. Společnost má tedy nastavené sledování různých trendů nebo faktorů. Systém nepřetržitě analyzuje ukazatele jako tržní kapitalizace, výnos, riziko či relativní síla a na základě nich pak alokuje prostředky mezi jednotlivé regiony a sektory kapitálového trhu.

Fond má velmi flexibilní strategii. V souladu s vývojem na trzích může fond investovat 0 – 100 % majetku do fondů akciových, dluhopisových a fondů z oblasti peněžního trhu, a až 49 % do instrumentů peněžního trhu a hotovosti na účtu. Tento fakt je předpokladem pro uplatňování tzv. Total Return principu. To znamená, že fond nesleduje žádný benchmark, jeho cílem není porazit index nebo mít menší ztráty, když se trhům nedaří. Jeho cílem je dosahování absolutní návratnosti v rámci celého ekonomického cyklu.

Graf 1: Regionální složení C-Quadrat Strategie AMI

c-quadrat-strategie-ami-01

Zdroj: Morningstar, data platná k 31. 1. 2015

Pro domácího investora je také důležitý fakt, že fond je zajištěn proti měnovému riziku, pohyby měnových párů vás tak nemusí zajímat. V současnosti fond investuje pouze do akcií, v hotovosti zůstávají jednotky procenta, možná pro udržení nezbytné likvidity. Těží tak z globálního růstu akcií v posledním období, podpořeno je to také zaměřením na evropské akcie (2/3 portfolia), kterým se daří po oznámení kvantitativního uvolňování ECB. Německé akcie zažívají v posledních měsících prudké oživení – ještě prudší než předtím.

Graf 2: Sektorové složení C-Quadrat Strategie AMI

c-quadrat-strategie-ami-02

Zdroj: Morningstar, data platná k 31. 1. 2015

Co nám říká statistika

C-Quadrat Strategie AMI nemá žádný srovnávací benchmark, protože na něj zkrátka nechce brát ohledy. Chce vydělávat i navzdory výkyvům ekonomického cyklu. Jinými slovy tedy můžeme říci, že chce dosahovat dlouhodobého zisku s minimální volatilitou.

Při srovnání v databázi společnosti Morningstar se fond opravdu řadí k těm méně volatilním, vykoupeno je to nižším výnosem. Korunová varianta fondu byla založena v roce 2011, tudíž datová základna ještě není tak vypovídající. Od založení fond dosáhnul výkonnosti 8,5 % p.a. při celkové volatilitě přes 9 % p.a. Fond ovšem ještě nezažil žádný větší výkyv trhu. Jeho eurová varianta je pak na trhu od začátku tisíciletí, při krizi ztratil např. lehce pod jednu třetinu.

Graf 3: Vývoj hodnoty podílového listu C-Quadrat Strategie AMI CZK

c-quadrat-strategie-ami-03

Zdroj: Podílové-fondy.com

Obecným problémem fondů C-Quadrat je vysoká nákladovost. Jsou zde totiž náklady na tvorbu a správu modelů, častější obchodování apod. To vše se promítá do výkonnosti, protože TER těsně pod 3 % každoročně sníží potenciál o tři procenta. Součástí je i výkonnostní poplatek.

Tabulka 2: Historická výkonnost fondu C-Quadrat Strategie AMI CZK

C-Quadrat Strategie AMI CZK

jednotlivé roky

2012

5,52%

2013

10,30%

2014

9,69%

2015

4,96%

kumulované výsledky

6 měsíců

9,45%

1 rok

15,17%

3 roky (p.a.)

8,02%

Zdroj: Morningstar.cz, data platná k 25. 3. 2015

Celkové hodnocení

C-Quadrat Strategie AMI je fond řízení počítačovým obchodním systémem, který má velmi flexibilní strategii, co se možností strategické alokace týče. Na základě odhadovaného vývoje může libovolně rozkládat majetek mezi akcie, dluhopisy či hotovost. Jedná se tak o jakousi formu diverzifikace, kdy potenciální klienti mohou mít zájem o fond s vyloučením chyb lidského faktoru.

Jde o zcela jiný pohled na kapitálový trh, kdy fond nehledá dlouhodobé fundamenty, ale snaží se o rychlou reakci na aktuální stav. Těžko predikovat, jak se bude fondu dařit v budoucnosti a zda bude vysoká nákladovost mít své ospravedlnění. Je ovšem dobré vědět, že takový fond zde je a brát ho do úvahy při svých rozhodnutích. Svou základní myšlenku, a sice vydělávat při nižší volatilitě, se mu daří naplňovat.    

Autor působí jako junior investiční poradce FINEZ Investment Management a manažer projektu Podílové-fondy.com.

Jak hodnotíte fond C-Quadrat Strategie AMI? (známkování jako ve škole)

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

16 komentářů: “Analýza fondu: C-Quadrat Strategie AMI”

 1. mojson napsal:

  Mna nezaujima co autor robi, ale aky vystup da.
  Takze keby bol autor aj automechanik a poskytne nam pouzitelny vystup, tak budem spokojny.
  No a ja spokojny nie som, takze pre mna ta analyza nema postacujucu hodnotu.
  Som na tom tak ako pred jej citanim.
  To ma mrzi. A nie to, cim autor je.

  • RM napsal:

   co by měl článek/analýza měla obsahovat, aby byl z Vašeho pohledu použitelný?
   Netrolluji, skutečně mě to zajímá.
   Díky za reakci.

   • mojson napsal:

    Co by mala analyza obsahovat ? Napr. jasne resume ? Alebo nieco co si clovek nevsimne pri zbeznom citani factsheetu ? Ako sa fond sprava pri vellkej volatilite, ako sa sprava ak na trhu nie je ziadny trend ? Ako koreluje s vyvojom urokovych sadzieb, kreditnych spreadov,, proste nieco specificke. Okopirovat kolacove grafy a prelozit zakladne fakty nie su analyzou. Treba si zistit, ze tento fond ako neoficialny benchmark pouziva MSCI World EUR. Atd.

 2. Jan napsal:

  A Vy jste kdo, pane Mirku von co?

 3. Radek Mann napsal:

  nejsem tiskový mluvčí pana Valáška,
  ale
  stačilo by, aby byl vázán na FINEZ některou smlouvou dle zákonníku práce a registraci u ČNB nepotřebuje, co třeba tak?
  Nevím to, jen mě napadají možnosti.

  Co třeba raději udělat analýzu nějaké fondu Templeton, to by byl přínosnější počin.

  • Jan Traxler napsal:

   V rámci pravidelných analýz se snažíme střídat fondy od různých správců, různě zaměřené fondy, s různým přístupem ke správě atd.

   Pokud jde o fondy Franklin Templeton, za poslední rok tu bylo myslím 5 analýz z jejich rodiny fondů. Zrovna minulá analýza byl velmi kvalitní fond Franklin Global Sm-Mid Cap Growth. Zkuste tu zapátrat trochu do historie, případně zde:
   http://www.fi­nez.cz/odborne-clanky/fondy/

   Jan Traxler
   FINEZ Investment Management

   • RM napsal:

    špatně uchycené vlákno,
    reakce na pana Jana,
    a jeho dotaz doplněný o vcelku zbytečný komentář, ať napíše nějaký článek, ve kterém se cítí silný. /A stejně zbytečně jsem předjímal, že je z EaS./

 4. Jan napsal:

  Pane Valášku, studente Mendelky, rád bych se zeptal na maličkost. Když zastáváte pozici junior investiční poradce, proč Vás nenacházím v registru ČNB? Osoby Vašeho jména tam nacházím dvě, ale v obou případech jsou to PPZ a nenacházím tam vazby na FINEZ… Investiční poradenství vykonáváte na základě čeho?
  Děkuji za odpověď.

  • Mirek napsal:

   Proč nekomentujete článek a řešíte osobu autora, Jane Ertragu von Sicherheite?

   • Jan napsal:

    A Vy jste kdo, pane Mirku von co? Otázat se na autorovu odbornost, kompetence apod. se nesmí?

    • Mirek napsal:

     Trefil jsem to, co?-)))
     Já von nejsem, jsem plebejec.
     Proč se vůbec na něco ptáte, když už všechno víte? …„Pane Valášku, studente Mendelky…“
     Diskuse se má vést ad factum, ne ad baculum.
     Jan Valášek, ať je to kdo chce – neznám ho, sem dal nějaký rozbor podílového fondu a vy místo toho, aby jste ty informace odsouhlasil nebo rozporoval, napadnete jeho osobu. S tím jděte do prdele.

     • Jan napsal:

      Pane Mirku, já nikoho nenapadám. Dal jsem do diskuse normální zdvořilý dotaz, na který mi (na rozdíl od Vás), odpověděl pan Traxler. Když nemáte co říct, neozývejte se a nevnucujte jiným, co neřekli.

      • Mirek napsal:

       Napadáte. Zdvořilý dotaz to nebyl ani náhodou. Chtěl jste demonstrovat, že vy jste ten jediný a správný investiční poradce a ostatní ať prodávají pojistky a stavebka a neserou se vám do řemesla. Je to z vás cítit i přes monitor. Jste troll a tatrman.

       • Jan napsal:

        Pane Mirku, stejně jako Vás, aji pana Valáška jsem oslovil jménem a dal jsem konkrétní otázky. Za odpověď jsem předem poděkoval. Nevidím tam nic nezdvořilého.

        Jinak nevím, s kým spolupracujete, co děláte, nevím o Vás nic, a přesto Vám nenadávám ani Vás nijak neodsuzuji.

        Ať si každý dělá co chce, dle svého nejlepšího přesvědčení. Já osobně zastávám stanovisko, že tak jako neznalost zákona, neomlouvá ani neznalost obchodních podmínek, poplatků atd. u produktů, pod které se daný zprostředkovatel podepíše. Pokud lidem rozkryji něco, co jim bylo zatajeno, je logické, že danou smlouvu budou chtít zrušit sami.

        Sáhněte si do svědomí sám, pokud v branži pracujete, jestli sám máte zcela kompletní informace a jestli je předáváte klientům. Pak se obouvejte do jiných.

        Nicméně asi to nečekáte, ale konkrétně FINEZ a pana Traxlera uznávám a považuji za to lepší a vzácně poctivé, co na tomto trhu je. A pro krátké investiční horizonty a menší úložky bych neměl problém ho doporučit.

  • Jan Traxler napsal:

   Pan Valášek je zaměstnancem společnosti FINEZ Investment Management. FINEZ je registrovaný investiční zprostředkovatel, ničím jiným než investováním se nezabýváme. Vázané zástupce nemáme a ani mít nechceme. Veškerou činnost dělají zaměstnanci.

   Jan Traxler
   FINEZ Investment Management

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.