CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

Text: Daniel Kuchta

18. 09. 2013

0 komentářů

A dolary se tisknou dál

 


 

Americká centrální banka překvapuje dál. Nebo by se spíše dalo říct, že finanční trhy se opět nechaly překvapit Fedem, který se rozhodl neomezovat nákupy dluhopisů a zůstat při uvolněné měnové politice. A pravděpodobně tak tomu bude ještě hodně dlouho, protože přehnaná opatrnost, s jakou Fed přistupuje ke stažení likvidity z trhů, je to jediné, na co se dnes investoři mohou spolehnout. Je to vidět i z dnešního zasedání FOMC (obdoba bankovní rady v ČNB), kdy proti rozhodnutí zachovat současný stav hlasoval pouze jeden člen. Reakce trhů byla opět přehnaná, dolar výrazně oslabil, akcie, ropa i drahé kovy posilovaly (cena zlata vzrostla o 50 dolarů na unci).

Na jedné straně to vypadá tak, že není úplně jasné, co chtěl Fed tímto krokem dokázat, resp. komu chtěl pomoci. Prvotním záměrem kvantitativního uvolňování bylo uklidnění finančních trhů a ujištění, že situace kolem nedostatku likvidity na trhu, která se nastala krátce po krachu Lehman Brothers, se nebude opakovat. Dnes ale centrální banka dělá prakticky všechno proto, aby vládla na trzích co možná největší nervozita a nejistota.

Nejprve přijde s myšlenkou, že by mohla uvolňování ukončit. Opatrně naznačeno, nic neřečeno, ale humbuk kolem veliký. Pak přijde s vyhlášením, že to chce vlastně čas, nic není jistého a uvidíme. Výsledek na trzích stejný, ale s tím rozdílem, že již několik dní před zasedáním FOMC se nemluví vlastně o ničem jiném než o možném omezování QE. Pak se objeví nějaké spekulace o tom, že by k tomu mohlo konečně dojít v září a když v polovině září opět všichni netrpělivě očekávají tu vytouženou větu o dnu, kdy konečně přijde omezování QE, Ben Bernanke všechny zmrazí tím, že Fed se „rozhodl počkat na více důkazů o tom, že ekonomický pokrok bude trvalý“.

To je jedna stránka mince. Ale můžeme se na to dívat také z druhé strany. Největším překvapením je pak skutečnost, že zpráva o pokračování QE bez omezení všechny tak velmi překvapila. Fed sice není schopen ukončit QE, což se v budoucnu může ekonomice USA velmi vymstít, ale na druhou strnu je vlastně velmi konzistentní. Je pravdou, že některá jeho vyhlášení vyvolávají překvapivé reakce a jsou přinejmenším sporná, ale hlavní důvod, proč začít s omezováním QE je daný od začátku: jasné a udržitelné zlepšení ekonomických podmínek a situace na trhu práce. Již v červenci se poměrně jasně vyjádřil, že hodlá pokračovat v uvolněné měnové politice tak dlouho, jak to jen bude možné. A čísla o zaměstnanosti, která byla publikována na začátku září, neukazovala na zlepšení situace, ale spíše na opětovné zhoršení. Aktuální data byla horší, než se očekávalo a směrem dolů byly revidovány také údaje ze srpna, již tak špatné.

Problém všech investorů a analytiků, kteří brali omezení kvantitativního uvolňování jako samozřejmou věc je skutečnost, že mnohem více se soustřeďují na různé odhady a nic neříkající průzkumy, namísto toho, aby brali v úvahu data. Makroekonomickými údaji se řídí také americká centrální banka, která QE rozhoduje, tak proč se nimi neřídí také investoři, to je záhadou. Podle toho, jaká je dnes situace na již zmiňovaném trhu práce v USA a podle logiky, kterou razí americká centrální banka, se skutečného omezování tisku peněz dočkáme nejdříve v prosinci, ale nejspíše až příští rok. Vzhledem k tomu, že podle zpráv z Bílého domu je hlavním kandidátem na post nového šéfa Fedu je nynější viceguvernérka Fedu Janet Yellenová, je prakticky jisté, že omezení QE se brzy nedočkáme. Všechny ostatní předpovědi jsou pouhými spekulacemi založenými na špatné interpretaci údajů.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024

„Zelené akcie“ doplácejí na vysoké úrokové sazby

Zelené akcie čelí zvýšenému tlaku už od chvíle, kdy se po příchodu vakcín proti covidu zotavily komodity a následně vzrostla inflace na nejvyšší úroveň od 70. let. Letošní rok jim měl přinést úlevu. Na jeho počátku promítal trh do cen očekávaný značný pokles sazeb (počítalo se, že Fed […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *