CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

06. 11. 2013

0 komentářů

Český průmysl táhnou automobily

 


 

Některá šetření mezi průmyslovými podniky ukazují opatrný optimismus a mírně příznivý výhled do příštího půl roku, celková data ale malují snad ještě lepší obrázek. Průmyslová produkce vzrostla i bez pomoci vyššího počtu pracovních dnů, a to o 2 %. To je po srpnu druhý nejlepší výsledek v letošním roce. Navíc když zohledníme fakt, že srpen byl do značné míry ovlivněn pohybem celozávodních dovolených v letních měsících a rozprostřeme tento efekt do celých prázdnin, je září letošním premiantem. Samotný zpracovatelský průmysl dokonce zaznamenal co do objemu vyprodukovaných výrobků nejlepší září od roku 2000.

A takto bychom mohli pokračovat. Pozitivní trend je vidět i v mezičtvrtletním srovnání, v nových průmyslových zakázkách i v náladě nákupních manažerů.

Ačkoliv růst průmyslu je především o autech, nedá se říci, že pouze o nich. V rámci 27 sledovaných průmyslových odvětví se totiž 21 z nich v září meziročně zlepšilo. Nedaří se hlavně těžařům, zpracovatelům ropy, koksu a chemických látek. S tím souvisí do jisté míry i pokles produkce elektřiny, protože tato odvětví jsou energeticky poměrně náročná. Nicméně auta jsou tím hlavním motorem, který posunuje ručičku na otáčkoměru českého průmyslu doprava.

Výroba motorových vozidel vzrostla v porovnání s minulým rokem o necelých 18 %, vývoz automobilů a především příslušenství navázal v září na srpnové dvojciferné meziroční růsty a německý zájem o tyto výrobky pokračuje taktéž již druhým měsícem v pozitivním směru. To vše se projevuje i ve zlepšení tuzemské výroby. Ta se sice jen pomalu odpoutává od dvojciferného meziročního propadu, kterého za letošek dosahovala, nicméně i zde je vidět příznivý trend. Na zvýšenou poptávku poukazuje i cenová politika. Produkční ceny v září ukázaly, že dopravní prostředky začínají mírně zdražovat (i tak ale zůstávají necelých 13 % pod cenami roku 2005).

Investice ale zůstávají zatím nejasné. Průmyslníci hodlají do investic šlápnout nejdříve až na začátku příštího roku. Ke stabilitě poptávky se stále průmysl staví nedůvěřivě, což je hlavní bariéra pro vyšší investiční aktivitu. Problematická je i rentabilita zvažovaných projektů. Nicméně i v tomto směru dochází k určitému zlepšení. Dovozní data ukázala na větší zájem o stroje a dopravní prostředky i o meziprodukty používané v průmyslu. Investice do výrobních hal a obecně do rozšiřování produkce se ale ještě čekat nedají, přesto že využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu vzrostlo na více než 83 % (to je oproti 90 % v roce 2008 stále málo).  Proto budou investice ve výsledku v letošním roce pravděpodobně hlavní brzdou růstu ekonomiky.

REKLAMA

Objem nových zakázek se v září opět zvýšil, a to o 16 %. Pomohl k tomu zájem jak domácích, tak zahraničních spotřebitelů (oba zdroje poptávky vzrostly o více jak 10 %). Z hlediska produktů je růst objednávek patrný především u automobilů.

Zářijové maloobchodní tržby ukázaly, že se domácí poptávka zlepšuje, což potvrzuje taktéž zahraniční obchod. Dovoz spotřebního zboží totiž v září vzrostl meziročně o 12 %. Šlo především o oděvy a obuv, naopak v kurzu nejsou kabelky.

Celkově zahraniční obchod vykázal přebytek 35,1 mld. Kč, čili o 5,1 mld. Kč více než minulý rok. Vývoz i dovoz vzrostl meziročně o 8,3 %, respektive o 7,2 %. I zde se samozřejmě projevil nestejný počet pracovních dní. Nicméně i neočištěná data ukazují růst a dokonce i vyšší meziroční přebytek. Za celé třetí čtvrtletí se zahraniční obchod zlepšil oproti loňsku o necelých 13 mld. Kč, což je dobrá předzvěst pro hrubý domácí produkt, byť se jedná o odlišnou metodiku.

Slovensko se v říjnu připojilo k zemím, kam meziročně vzrostl vývoz českých výrobků (Francie, Německo), Do celé eurozóny se podařilo vyvézt zboží za 176 mld. Kč, čili o 7 % více než před rokem.

REKLAMA

Stavební produkce v září klesla o 9,5 %, vinou jak pozemního, tak inženýrského stavitelství. Klesl počet zahájených bytů, počet vydaných stavebních povolení i nové zakázky. Zásoba práce (zakázek) je zhruba o 15 % níže než před rokem. Stav veřejných zakázek klesl meziročně o více než 20 %, v porovnání s rokem 2009 je ale poloviční. Soukromé zakázky jsou na tom v meziročním srovnání podobně. Hlavní bariérou produkce je tedy s přehledem nedostatečná poptávka. Tvrdilo to 72 % podniků v říjnovém konjukturálním průzkumu ČSÚ.

Za celý letošek propadla stavební produkce zatím o 10 % a v dalších měsících se dá očekávat opravdu jen kosmetické zlepšení. Bohužel ani rok 2014 pravděpodobně nebude pro stavebnictví příliš úspěšný.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Dotace pro průmysl: Německý tah a česká reakce

Německá vláda nedávno oznámila, že bude podporovat místní průmyslové podniky, chce tak reagovat na vysoké ceny elektřiny. Tato rozhodnutí mohou mít významné důsledky nejen v Německu, ale i v celé Evropě, včetně České republiky. Jedná se o krok, který reaguje na podobné iniciativy v USA a zdůrazňuje […]

Text: Filip Kučera

22. 03. 2024

Evropské akcie jsou historicky rekordně levné vůči těm americkým

Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě (viz graf […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

02. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *