CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

24. 04. 2014

0 komentářů

Subjekty:

ČESKÁ POJIŠŤOVNA ŘEŠÍ V PRŮMĚRU PADESÁT PŘÍPADŮ VYKRADENÝCH AUT TÝDNĚ

 


 

Fakta hovoří nemilosrdně a jasně – Policie ČR řešila v loňském roce celkem 30 899 případů vloupání do vozidel, v dalších 10 761 případech se pak jednalo o odcizení součástek motorových vozidel.

„Na Českou pojišťovnu se v souvislosti s vloupáním do vozidla obrátí ročně kolem 2700 motoristů, kteří tuto situaci řeší ze svého havarijního pojištění. Drtivá většina z nich má totiž allriskovou variantu kryjící jak krádež, tak také vandalizmus,“ vysvětluje Radim Nekov, ředitel Útvaru likvidace pojistných událostí motorových vozidel České pojišťovny. První čtvrtletí roku 2014 s 613 již nahlášenými pojistnými událostmi tohoto typu ukazuje, že ani letos nedojde k žádnému pozitivnímu obratu.

Z průzkumu České pojišťovny vyplývá, že s vloupáním do osobního automobilu se častěji setkávají lidé z měst s více než 100 tisíci obyvateli (tuto zkušenost zde potvrzuje 48 % dotazovaných). Naopak v menších sídlech
se s vykradením vozu setkalo jen 29 % respondentů. Potvrzují to i statistiky pojistných událostí – nejvíce vykradených aut vloni do České pojišťovny nahlásili klienti z Prahy (63 %), ze středních Čech (12 %)
a Moravskoslezského kraje (8 %). 

 „Krádežím svědčí anonymita větších sídel. Trestné činnosti zde nahrává také vyšší koncentrace automobilů 

a samozřejmě i rozloha veřejných parkovacích ploch,“ potvrzuje Radim Nekov. Podle jeho slov stále více než polovinu vozidel zloději vykradou pod rouškou tmy. Alarmující je však také rostoucí počet případů, kdy k vyloupení dojde za bílého dne. Klienti vykradená vozidla hlásí nejen z ulic, ale také z podzemních parkovacích ploch, uzavřených areálů firem, benzinových stanic či hotelových parkovišť.

REKLAMA

Výsledky průzkumu ČP rovněž uvádějí, že nejčastěji zloději odcizí autorádio, navigaci, zavazadla a překvapivě také oblečení. Z aut však zloději odnášejí rovněž části vozů, jako jsou airbagy, autobaterie, stěrače, ozdobné poklice kol či rezervy. Odborníci České pojišťovny proto motoristům doporučují uzavřít havarijní pojištění s krytým rizikem odcizení i vandalizmu. Vhodné je rovněž doplnit ho o „připojištění zavazadel a věcí osobní potřeby“,
kde ceny začínají na 50 Kč za rok. Stejně jako havarijní pojištění lze i toto připojištění sjednat v tzv. krátkodobé variantě např. na dobu letní dovolené. 

DOPORUČENÍ ČESKÉ POJIŠŤOVNY:

–        V případě vykradeného vozidla kontaktuje asistenční službu, číslo na ni najdete na zelené kartě.

–        K vykradenému automobilu je nutné vždy přivolat Policii ČR, policejní protokol je podmínkou pro hlášení pojistné události.

REKLAMA

–        Vozidlo zamykejte, kdykoliv se od něj vzdálíte. Všechny dveře pečlivě dovírejte, abyste předešli selhání centrálního zamykání, a tím neuzamčení celého vozu.

–        Po nastoupení do vozidla si zautomatizujte zapnutí pásů a uzamčení celého vozu zevnitř (některá vozidla jsou vybavena automatickým zamykáním po rozjezdu). 

–        Než vozidlo opustíte, zkontrolujte uzavření všech oken. Pojistná událost může být uznána pouze v případě, že pachatel do vozidla vnikne překonáním překážky násilím či jiným nestandardním způsobem. Pootevřené okénko do této kategorie rozhodně nespadá.

–        Klíče od automobilu nenechávejte nikdy bez dozoru.

–        V interiéru automobilu nenechávejte žádné cennosti. Nedoporučuje se nechávat na skle upevněný například i pouhý držák na navigaci.

Průzkum pro Českou pojišťovnu provedla v lednu a únoru 2014 společnost Ipsos na vzorku 211 respondentů ve věku 18–65 let.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Průzkum: Češi a investice

Lidé se domnívají, že investování není snadné, a přiznávají, že mu moc nerozumí. A souhlasí s tím, že investice jim mnohdy nabízejí i nedůvěryhodné firmy. V otázce investování si tak nechají poradit, na tom nejlepším zdroji informací se ale neshodnou.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 09. 2023

Studie – euro má nulový dopad na rozvoj obchodu

Z hlediska příznivců přijetí eura zdrcující studie vychází v zářijovém vydání prestižního vědeckého žurnálu Journal of International Money and Finance (zde). Efekt eura na růst vzájemného obchodu členských zemí měnové unie je podle ní v zásadě nulový.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 08. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *