Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

Zpráva o trhu práce a její vliv na kurz dolaru

Minulý týden index dolaru vzrostl, přiblížil se k dolní hranici svého neutrálního pásma, ale nemohl ji překonat. Ukazatele americké ekonomiky byly natolik dobrými, že Fed se rozhodl nespěchat se zvýšením diskontní sazby. V úterý o tom řekla šéfka amerického regulátora Janet Yellen a podotknula, že základní inflace zatímco je pod 2%, a nezaměstnanost je na současných úrovních, není třeba v měnové politice dělat žádné změny. Ve čtvrtek vyšlo najevo, že v USA poprvé od roku 2009 byl zaznamenán pokles indexu spotřebitelských cen. To znamená cílová úroveň Fedu nebude brzy dosáhnuta. Teoreticky by to mohlo stačit pro začátek sestupné korekce indexu US dolaru. Nicméně, podprovaly jej velmi pozitivní údaje o růstu objednávek zboží dlouhodobé spotřeby na 2.8%. Na základě toho v prvním čtvrtletí mohou investiční banky prognózu růstu amerického HDP upravit do strany zvýšení. V současné době ten se odhaduje od 2.4% do +3%.
Makroekonomická informace v eurozóně byla neutrální. A kromě toho německá ekonomika ukazuje stabilní oživení. V únoru index spotřebitelských cen v této zemi vzrostl, což snižuje hrozbu deflace. Nevylučujeme, že důležité americké makroekonomické údaje tohoto týdne vyvedou indexu dolaru z neutrálního trendu. Ukazatele inflace již byly, investoři nyní čekají na zprávu o trhu práce v únoru. Ve středu vyjdou údaje od agentury ADP, a v pátek – oficiální informace a ukazatele nových pracovních míst v nezemědělském sektoru Non-farm Payrolls. Podle našeho názoru, to vypadá mírně negativní. Nicméně, může dojít ke značnému poklesu pokud hodnota Non-farm Payrolls bude méně než 200 000 nebo více než 300 000.
Mezi méně důležitými událostmi poznamenejme očekávané ve středu vystoupení šefky Fedu Janet Yellenové a zveřejnění ekonomické zprávy „Béžová kniha“. Ve čtvrtek vyjdou průmyslové objednávky. Prognóza je pozitivní. Hlavní událostí v evropské unii budou výsledky zasedání britské banky a evropské centrální banky ve čtvrtek. Investoři čekají na vyhlášení začátku emise eura. V pátek vyjde HDP v eurozóně za čtvrté čtvrtletí. Prognóza je neutrální.
V úterý se očekává snížení diskontní sazby Rezervní banky Austrálie na 0.2% do 2%. Toto může mít negativní vliv na kurz australského dolaru. Kromě toho vyjde HDP v Kanadě za prosinec. Jeho prognóza může být pozitivní pro kanadský dolar.

Povívejte se na video zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.