Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Zlato a stříbro – růst nebo pád?

Martin Kopáček 29.08.2011 | 15:14 0 Komentářů

V poslední době se zájem mnoha investorů soustřeďuje na zlato a stříbro. Není divu, trvalé problémy eurozóny, slábnutí dolaru i obavy z návratu globální recese bývají dobou odklonu od akcií a vyhledávání „přístavů bezpečí“. Média se na téma drahých kovů vrhla s typickým nadšením, a s typickou neznalostí.
K tomu se přidávají i mnozí tuzemští (a dodejme nepříliš znalí) prodejci drahých kovů, kteří umějí jen opakovat mantru o věčném růstu drahých kovů. Mnoho lidí těmto líbivým zkazkám podléhá a žije v naivní představě, že drahé kovy mohou pouze růst.
Tito lidé chápou pokles ceny drahého kovu jako problém respektive jako situaci, kdy prodělávají. Omyl – na pohybech ceny zlata a stříbra může kdokoliv profitovat stejně snadno v době růstu, jako v době poklesu.

Jak jistě víte z mých předchozích příspěvků, jsem spolumajitelem firmy SILVERUM s.r.o., která se věnuje obchodování s drahými kovy. Jako jedni z mála v České republice máme vlastní analytický tým a našim klientům zajišťujeme profesionální poradenství. Jako jediní prodejci drahých kovů v ČR provozujeme vlastní informační portál, publikujeme na našich i cizích serverech vlastní odborné články.
Převážnou část našich klientů tvoří lidé, kteří chtějí nákupem investičního stříbra nebo investičního zlata ochránit svoje úspory před inflací. Ti samozřejmě pohyb ceny neřeší, drahý kov je pro ně pojistka proti kolapsu měny.

Nemalá část našich klientů ovšem chce také profitovat na pohybech ceny drahých kovů. Těm jsme nabídli před více jak rokem možnost naučit se způsobům opčního zajištění vlastního portfolia. Protože výsledky byly velmi přesvědčivé, rozšířili jsme nabídku na kompletní know-how obchodování opcí – primárně pro drahé kovy, ale samozřejmě i pro další oblasti. Zájem byl a je velký. Po propadu ceny stříbra v první polovině tohoto roku jsme s potěšením sledovali, jak absolventi dokázali výrazně vydělat právě na korekci ceny stříbra. Nyní došlo k propadu na trhu zlata a titíž investoři byli opět perfektně připraveni. Opět se dostavily zajímavé výdělky. Připravenému zkrátka štěstí přeje.

Shrnutí je prosté: Není důležité, zda stříbro nebo zlato poroste, nebo zda drahé kovy poklesnou. Není důležité umět vystihnout cenové dno pro nákup a cenový vrchol pro prodej. Důležité je neustrnout pouze u nákupu drahého kovu. Každému investorovi se vyplatí naučit se pár opčních strategií, které pak v reálu nezaberou prakticky žádný čas. Našim klientům je pak jedno, zda zlato a stříbro roste nebo padá. Jak ukazuje denní praxe, klienti už vydělávají na obojím. A neplatí to jen v drahých kovech. Kdo umí vydělávat na poklesu nebo na růstu, ten má radost z každého směru vývoje trhu.

Neberte prosím tento článek jako samochválu. Jde jen o praktickou ukázku, že k zisku není nutné odhadnout směr trhu a zachytit velké trendy.