Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Zamyšlení nad realitním trhem

Vrana 31.05.2019 | 15:35 0 Komentářů

Když čtu články Snadnější cesta k hypotéce? Zapomeňte nebo Dostupnější hypotéky pro mladé? Banky příliš nejásají jsem ráda, že jsme před více než rokem našli starou chalupu na jihu Čech a jako OSVČ a ženská na mateřský jsme dostali hypotéku a půjčku na vysněné bydlení na samotě u lesa.

Realita(y) a skutečnost

Je zajímavé, jak jsem jako mladý člověk, žijící v Praze v podnájmu, měla představu, že si se svým partnerem koupím dům v Praze nebo aspoň u Prahy. A to se ceny pohybovaly mnohem níže. Později jsem se svých nároků ustoupila a stačil by domeček větší kousek za Prahou. Třeba na Berounsku.

Pocházím z rodiny, která vlastní bydlení nemá. Má to své výhody a samozřejmě nevýhody. Největší nevýhodu vnímám v neukotvenosti. Stěhovala jsem se já i rodiče mnohokrát v životě. Málokdy jsem měla pocit, že na některém z míst jsem doma. Bydlení (a nejspíš i vlastnictví) je základní potřebou každého. Chtěla jsem, aby mé děti měly tuto potřebu naplněnou. Ale cesta k hypotéce nebyla vůbec snadná.

Jak vypadá současný realitní trh?

Před 2 lety, když jsme dostali hypotéku, řekl Pavel Velebil z Tide.cz: „Cenový růst se jen tak nezastaví. Mezi důvody, které vedly k nižšímu počtu schválených hypotečních úvěrů, je i nedostatečná nabídka bytů k prodeji, zejména v Praze a Brně.“

O dva roky, co jsme získali hypotéku, vnímám situaci na realitním trhu ještě mnohem horší. Situaci zhoršují mj. investiční byty. Jiří Pácal, ředitel realitní firmy Central Europe Holding uvádí, že jich může být přes 45 %. To je také jeden z důvodů omezené nabídky bytů a s tím související rostoucí ceny. Developeři staví málo projektů. Možná více než v předchozích letech, ale nárůst výstavby není nijak extrémní. Povolování staveb se v Praze prodloužilo na dobu 5-10 let od zakoupení pozemku a vzniku úvodní architektonické studie. Nízký počet transakcí je tedy dán i nízkým počtem bytů na trhu, zejména v nižším a středním cenovém pásmu.

Výhledy realitního trhu

Jak to bude dál? Asi to nikdo s jistotou neví. Zřejmě poptávka po nákupu bytů nebo domů trochu klesne a lidé budou více poptávat pronájmy. Tedy způsob bydlení, které se hodí pro mladé věkem nebo mladé duší. Kteří nechtějí nikdy nic vlastnit a jsou raději volní jako ptáci, bez koule (hypotéky) na noze. Poptávka po nájmech způsobuje i růst nájemného, který se zřejmě nezastaví.