Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Zajímají vás kartelové dohody? Navštivte Labuan Bajo!

Petr Zámečník 25.10.2008 | 07:34 0 Komentářů

Indonésie by mohla být synonymem pro volný trh. Kromě kamenných obchodů s pevnými cenami si můžete domluvit tržní cenu – cenu, na které se shodnete s prodávajícím. Na ostrově Flores ve městě Labuan Bajo naleznete ale i příklady úspěšně fungujících cenových kartelů.

Budete-li hledat Labuan Bajo, nenechte se zmást. Přepis jména tohoto města jsem našel přinejmenším trojí. Krom uvedeného např. Labuanbajo na letenkách nebo Labuhanbajo na Google Maps… vždy se jedná o stejné město na západě ostrova Flores, odkud nejčastěji vyplouvají lodě na výpravy za komodskými draky. A kde jsem se setkal se dvěma kartely.

Ve městě fungují tři potápěčské základny (objevili jsme i čtvrtou, ale ta příliš nefungovala). Všechny nabízely potápění na shodných potápěčských lokalitách v Komodském národním parku… a všechny za nerozdílnou cenu 700 tis. Rp. (cca 1 400 Kč). Cena byla nesmlouvavá, a dokonce v jedné základně nám natvrdo oznámili, že je stejná ve všech základnách. V zemi tisíců ostrovů to byl pro nás dosud nevídaný jev – na Bali při potápění v Tulambenu se o zájemce o potápění soupeřilo i cenovými nabídkami.

Další překvapení bylo při odletu z Labuan Bajo zpět do Denpasaru na Bali. Zatímco při koupi letenky na mezinárodním letišti se o nás dopravci přetahovali a z původní ceny kolem 1 mil. Rp. ustoupili až na 850 tis. Rp., zpáteční letenka stála nekompromisních 970 tis. Rp. bez ohledu na přepravce. (Údajně jedna společnost nabízí levnější – 920 tis. Rp., ale ta prý létá jen zřídka…)

Oba kartely mají jedno společné – pro jejich účastníky jsou jednoznačně výhodné v místních podmínkách.

Pokud se někdo chce potápět, a v Komodském národním parku je potápění opravdu nádherné, musí využít nabídky jedné ze tří společností. Prvotní výběr je poměrně náhodný, protože pro nově příchozího jsou rozdíly mezi společnostmi minimální. Ani najít jednotlivé základny není problém – seskupily se přesně podle teorie Hotellingových párků. A tak svoji cenu dostanou statisticky od třetiny potápěčů.

Stejně tak při odletu z Labuan Bajo si na své přijdou všechny letecké společnosti. Kdo do města již přiletěl, s největší pravděpodobností bude i odlétat (jinou možností je přejezd na jedno ze dvou dalších letišť na Floresu, z nich jsou ale letenky pro větší vzdálenost ještě dražší, nebo využít lodní přepravy, která je ale o poznání pomalejší). A tak se cestující opět rovnoměrně rozprostřou podle svých časových preferencí do všech letadel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.