Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Zbývá mi 1 den, 21 hodin, 15 minut a 6 sekund

Martin Kopáček 29.06.2013 | 20:31 0 Komentářů

Zbývá mi 1 den, 21 hodin, 15 minut a 6 sekund

… a pak mne čeká sice ne peklo a věčné zatracení, ale bídná chudoba ve stáří. Tak mi to aspoň každý den prezentuje stránka Komerční banky, kde virtuální hodiny odměřují čas do uzavření vstupu do druhého pilíře. Nu, nevstoupím do těchto bran ráje. Myslím, že bych prodělal kalhoty.

Druhý pilíř je nesmysl. Proč?

Důvod první: Hra se silnějším protihráčem.
Stát může kdykoliv změnit pravidla. A jak víme, dělá to často a rád. Zvýšení DPH v tuzemsku, změny podmínek ve stavebním spoření, změny ve výši příspěvku u důchodového pojištění. Stačí? Ne? Tak si dáme příklady. Když se jakákoliv vláda rozhodne, že si naspořené peníze shrne zpět do průběžného systému, stane se tak. Když si jakákoliv vláda usmyslí, že na výplatu bude nárok až po dovršení 100 let věku, stane se tak. Když si jakákoliv vláda usmyslí, že omezí výplaty na určitou částku, stane se tak. Stačí? Snad už ano.

Důvod druhý: Bídné výnosy zaručeny.
Čekáte, že se správy aktiv ve fondech zmocní géniové a budou generovat víc, něž 3-4% za rok? No tak hodně štěstí. Stačí se podívat na běžné bankovní fondy, které navíc nejsou svázány regulacemi ála druhý pilíř, a vidíme smutnou realitu. Výnosy jsou bídné, často záporné. Géniové fondy druhého pilíři spravovat nebudou. Výnos bude ubohý.

Důvod třetí: Málo k žití, málo k smrti.
Těch pár procent mi opravdu nestojí za to. Stejně ve finále bude vyplácená dávka jen almužna. I kdyby byla inflace do 2%, spolehlivě za 30 let zdevalvuje úspory i chabý výnos. Výplata bude bídná a rozhodně nebude dostačující.

Důvod čtvrtý: Aktiva nebo odpad?
Aktiva fondů druhého pilíře budou nepochybně časem tvrdě regulována. Stát neodolá možnosti, jak si zajistit odbyt svých dluhopisů. Spolehněte se, že časem se z většiny fondů druhého pilíře stanou skladiště dluhopisů.

Důvod pátý: Dokud nás smrt nerozdělí.
Nemožnost vystoupit z tohoto systému dělá dokonalé otroctví. Neznám tak šílený produkt, kterého by se investor nemohl zbavit.

O druhý pilíř je velmi chabý zájem. Beru to jako dobrou zprávu, lidé nejsou finančně zcela negramotní a dokáží si spočítat nevýhody. Podle mého názoru je nezbytné na stáří se aktivně zajistit sám. Někdo buduje širokou rodinu, která se o něj jednou postará – to je výborná investice, která fungovala po tisíciletí. Jiný buduje aktiva, například svoji firmu. Velká část lidí pochopila, že luxus „nemám čas se zabývat penězi“ je věcí minulosti.

Co dělám já? Spoléhat na stát nebudu, penzijní systém je na pokraji krachu. Širokou rodinu nemám, na svoji dceru náklady mého stáří tedy přenášet nemohu. Nemovitostem se vyhýbám jako čert kříži – iluze, že jednou budu pronajímat byty, přenechám lidem, kteří nechápou demografický vývoj. Nebude komu pronajímat. Věnuji se tradingu, čili obchodování na burze. Výnosy z tradingu jsou mým penzijním fondem. Je to fond, který je dostupný každému.

Další články autora:

Pohled tradera: Kyperská krize jako příležitost k zisku

Jste tavič nebo bavič?

Přímo do zdi!