Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Vývoj na trhu vládních dluhopisů PIIGS

Piti 18.06.2011 | 22:38 0 Komentářů

V tomto týdnu jsme byly svědky pokračování dlouhodobého negativního vývoje na trhu vládních dluhopisů států regionu PIIGS. Přislíbené záchranné operace EU a MMF v řádech stovek miliard EUR, které mají odvrátit oficiální vyhlášení bankrotu Řecka, Irska a Portugalska finanční trhy neuklidnily. Dle situace v tomto týdnu se naopak můžeme domnívat, že investoři přestávají věřit splnění již existujících závazků těchto vlád.

V následujících grafech se podrobněji podíváme na vývoj trhu CDS (Credit Default Swap) za posledních 12 měsíců, u Řecka i na situaci vládních dluhopisů s expirací od 2 do 30 let.

Itálie

Situace na trhu CDS zatím nenaznačuje výrazné obavy investorů o schopnost italské vlády plnit své závazky vyplývajících z emitovaných dluhopisů. Aktuální hodnota CDS 174,607 b. je sice výrazně vyšší než v případě Německa (CDS = 40,107 b.), v současné době se ale nejedná o alarmující hodnoty. Itálie sice dlouhodobě vykazuje vysokou úroveň zadlužení, na druhou stranu se hodnota zadlužení v poměru k HDP pohybuje na relativně stabilních úrovních.

Pokračování článku zde:

—————————————————————————

Aktualizace 26.6.2011

Doporučuji vývoj bedlivě monitorovat, protože situace v případě Irska a Portugalska se také výrazně zhoršuje. Pokud bude situace neudržitelná, doporučuji reagovat. Je těžké předvídat co se stane, protože je to pouze o důvěře. A jak je vidět, investoři do vládních dluhopisů ztrácejí důvěru, což považuji za velmi nebezpečný signál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.