Úterý 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Výstavba nových bytů nezpomaluje, navzdory napjaté situaci ve stavebnictví a rapidnímu růstu cen

Stavebnictví
synergicky 07.10.2021 | 15:28 0 Komentářů

Investoři a developeři dále pokračují v nových projektech, přestože se přitom musí vypořádat se zcela novými podmínkami. Zdražování je citelné ve všech sférách ekonomiky a stavebnictví není výjimkou. Dramaticky rostou ceny stavebních materiálů, dopravy, energií i pracovní síly. Navíc je všeho nedostatek.

Zdražování jako realita současného stavebnictví

Materiály užívané ve stavebnictví začaly zdražovat na přelomu roku, jejich ceny od té doby poskočily až o desítky procent. Největší nárůst cen zaznamenala betonářská ocel, polystyren a minerální vaty jako izolace, ale i dřevo nebo plasty. Podle průzkumu společnosti CEEC Research mezi více než stovkou ředitelů stavebních firem se ceny staveb v důsledku zdražování materiálů zvedly až o pětinu. Růst cen pociťuje 95 % firem, které se navíc musejí vypořádat s prodlouženými dodacími lhůtami. 42 % ředitelů ve zmiňovaném výzkumu dokonce uvedlo, že muselo kvůli nedostatku materiálu pozastavit výstavbu.

Přes aktuální potíže stavebnictví se pozitivního trendu drží výstavba rodinných a bytových domů. Každý měsíc se zvyšuje počet nově stavěných bytů, dokonce i v Praze. Právě v Praze přitom byty dlouhodobě chybí. Přestože se zde hojně staví, nabídka stále zdaleka nepokrývá extrémní poptávku, kterou táhne i zájem investorů o investiční byty.

Nové byty v Praze

Developerům nezbývá, než se nové situaci přizpůsobit a zdá se, že se jim to daří. Výstavba nových bytů v Praze běží dál, navzdory napjaté situaci ve stavebnictví a rapidnímu růstu cen. V realizaci svých ambiciózních plánů pokračuje i společnost PSN, jeden z klíčových hráčů realitního trhu v Praze. V následujících pěti letech rozšíří bytový fond až o 3 tisíce nových bytů.

Nové byty PSN vyrostou například v samém srdci Prahy, na pozemku po bývalém komplexu Transgas. Na Vinohradské třídě plánuje postavit nový multifunkční objekt s byty, kancelářemi, obchody a službami. Jde o jednu z deseti novostaveb, které PSN v Praze postaví. Další má pod taktovkou PSN vyrůst na Vinohradech jako Vila dům Na Vinici, prodej bytů již byl zahájen. Vedle toho se však PSN věnuje i rekonstrukcím domů, například v rámci projektu Vanguard Prague proměňuje budovu bývalé Microny v Modřanech na luxusní loftové bydlení. Jeden z největších projektů PSN je zasazený do pražských Vršovic, kde v rámci revitalizace industriálního areálu Koh-i-noor vznikne moderní obytná zóna. Navzdory napjaté situaci ve stavebnictví a rapidnímu růstu cen.