Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Vinaři brojí proti šíření vinic

Petr Zámečník 05.03.2012 | 16:40 0 Komentářů

„Češi jdou do boje proti rozšiřování vinic“ hlásá nadpis článku v dnešní E15. První, co jsem si při jeho přečtení vybavil, byly zprávy z dob před vstupem České republiky do Evropské unie. Tehdy čeští vinaři mohli naposledy rozšiřovat vinice, než se na ně zákaz šíření začal také vztahovat. A že se činili.

K rozšiřování vinic před vstupem do Evropské unie přispěli notnou dávkou také zloději. V záchvatu šíření vinné révy se nedostávalo sazenic. A kdo neosadil včas, měl smůlu a víc produkovat nemohl – až do roku 2015, kdy viniční moratorium končí. Kdo osadil a zanesl pozemek jako vinici, byl v klidu. Pak přišli zloději, révu „sklidili“ a prodali dalšímu vinaři, který díky nim mohl své polnosti přeměnit na vinice.

Dnes se titíž vinaři, kteří se rozčilovali nad evropským zákazem rozšiřování vinic, rozčilují nad jeho koncem. A lobbují za jeho prodloužení. Obávají se přílivu „levného a nekvalitního vína“. „Lze očekávat, že víno vyrobené z hroznů pěstovaných na těchto plochách kvůli množství bude jen nízké kvality,“ uvádí Jan Žáček, tiskový mluvčí ministerstva zemědělství.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.