Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Václav Prokůpek: Polsko jen tak euro mít nebude, premiér exportérům neustoupil

prokupek 09.07.2013 | 14:52 0 Komentářů

Polsko nebude schopno zavést euro možná ještě deset let. Vládě vedené liberální Občanskou platformou totiž chybí dvoutřetinová většina k tomu, aby mohla provést potřebné změny v ústavě. V rozhovoru pro deník Gazeta Wyborcza to řekl premiér Donald Tusk. Polská vláda se podle tohoto prvního kašubského premiéra v dějinách Polska vyhýbá stanovení termínu zavedení eura, protože se obává dluhové krize v eurozóně a také domácího veřejného mínění. Pro výměnu zlotého za euro je podle nedávného průzkumu méně než třetina Poláků. Prezident Bronislaw Komorowski již v únoru letošního roku řekl, že jeho země učiní rozhodnutí ohledně přijetí eura až po volbách v roce 2015.

Podle předního polského ekonomického reformátora Rafala Antczaka se jedná o chybu. Antczak je žákem ekonomického reformátora z počátku devadesátých let minulého století Leszka Balcerowice a myslí si, že pro Polsko roste role vývozu a zavedení eura tím pádem dávalo pro polskou ekonomiku větší smysl. Navíc do eurozóny bylo přijato Lotyšsko, velký ekonomický soupeř Polska a také ekonomický prostor, se kterým se občané Polska rádi srovnávají, stejně jako se zbývajícími pobaltskými státy.
V Polsku se dostávají do rozporu zájmy ekonomických a podnikatelských skupin, které o euro stojí i pře varování národní bankou a většinou občanů, kteří si vzpomínají na polskou hyperinflaci z osmdesátých a devadesátých let minulého století. Premiér Donald Tusk se odvolal na to, že v parlamentu podle jeho názoru nebude dost poslanců podporujících přijetí eura ani v příštím volebním období. To by znamenalo, že Varšava by nemohla proces zahájit nejméně šest dalších let. Případný vstup do eurozóny by se tak posunul do další dekády.

„Do eurozóny nevstoupíme bez změny ústavy. Na to v současnosti nemáme většinu a podle mého mínění nebudeme mít tuto většinu ani v příštím volebním období,“ řekl podle agentury Reuters současný premiér a dal najevo, že ani lobbyistické tlaky exportérů ho nemohou přesvědčit o opaku. Byť by Tusk sám rád do eurozóny vstoupil, nezbývá mu nic jiného, než se podřídit vůli většiny obyvatel Polska, a tak se odvolal na nutné ústavní změny, bez kterých Polská republika prostě euro přijmout nemůže. Podle polské ústavy může státní měnu vydávat pouze polská centrální banka. V eurozóně by ale tuto její roli převzala Evropská centrální banka (ECB).

Premiér Tusk v roce 2008 dva týdny před pádem americké banky Lehman Brothers oznámil, že Varšava se připojí k eurozóně v roce 2012. Krach Lehman Brothers ale otřásl světovou ekonomikou, ačkoliv Polsku se jako jedné z mála evropských ekonomik v uplynulých čtyřech letech dařilo vyhnout se recesi. Loni ale růst jeho hrubého domácího produktu zpomalil. Polsko navíc nesplňuje některá z maastrichtských kritérií, která jsou nutná pro přijetí do eurozóny.
zdroje: gazeta.pl, libertas.pl, agrarnistrana.cz, vaclav-prokupek.eu
Ing. Václav Prokůpek, Ph.D.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.