Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Václav Prokůpek: Americká firma versus. kuvajtší zákonodárci

prokupek 16.03.2013 | 19:04 0 Komentářů

Přelomové rozhodnutí arbitrážního soudu, kuvajtští zákonodárci musí ustoupit americké petrolejářské firmě

Americká společnost Dow Chemicals vyhrála arbitráž s kuvajtskou firmou Petrochemical Industries Company (PIC). Dostane odškodné 2,16 miliardy amerických dolarů. Kuvajtský podnik musí odškodnit Dow Chemicals za neúspěch chystaného společného podniku, který chtěly obě firmy vytvořit v roce 2008. Kompenzace, která je podle Dow Chemicals konečná a nebude předmětem žádného dalšího odvolání, ukončila jednu z nejdramatičtějších záležitostí spojených s finanční krizí. Dow Chemicals nyní uvedla, že získané finance použije na snížení svého čistého dluhu, který se koncem loňského roku pohyboval kolem 16,2 miliardy US dolarů.

Firma Dow Chemicals a PIC, dceřiná společnost státní Kuwait Petroleum Corporation,se dohodly na řešení svých sporů u arbitrážního soudu při Mezinárodní obchodní komoře.

Právě tento soud rozhodl, že kuvajtská firma odškodní Dow Chemicals částkou 2,16 miliardy amerických dolarů, ke které je nutné přičíst úrok a náklady. Americký Chemicals spolupracuje s kuvajtskými firmami již přes čtyřicet let a v současné době má s tamními firmami čtyři společné podniky.

Kořeny sporu sahají ke smlouvě, kterou podepsala Dow Chemicals se společností PIC v prosinci roku 2008. Na jejím základě měl vzniknout společný podnik se jménem K-Dow v hodnotě 17,4 miliardy amerických dolarů. Podle dohody měla Dow Chemicals ovládat chemické továrny a další aktiva společného podniku výměnou za 9 miliard US dolarů v hotovosti, které chtěla použít na akvizici chemické společnosti Rohn & Haas za 15 miliard amerických dolarů.

Nicméně skupina kuvajtských zákonodárců se proti investici postavila, protože globální finanční krize se projevila i na hospodářství země. Například cena ropy klesla na méně než 40 US dolarů za barel, zatímco v červenci stejného roku činila 147 US dolarů za barel.

Použitý zdroj: Financial Times 62/ 2013, str. 3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.