Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Včera index dolaru mírně klesl v rámci neutrálního trendu

ifcmarkets 25.04.2014 | 16:18 0 Komentářů

Index dolaru (USDIDX) mírně klesl v rámci neutrálního trendu. Stalo se to navzdory dobrým makroekonomickým údajům. Objednávky na zboží dlouhodobé spotřeby v březnu vyrostly o 2,6% převýšením prognóz. Předtím již vyšly pozitivní ukazatele o trhu práce, průmyslové výrobě a maloobchodních prodejích. To vše, dle našeho názoru, hovoří o postupném oživení americké ekonomiky. Nyní američtí ekonomové považují, že růst HDP v 1. čtvrtletí může činit 1,5%, a ne 0,6%, jak si dříve mysleli. Toto ovšem je menší, než jeho růst o 2,6% v 4. čtvrtletí minulého roku. Avšak zpomalení je vysvětleno extrémně chladným počasím v zimě. Index dolaru nereaguje na pozitivní dynamiku amerických ekonomických ukazatelů. Pravděpodobně, většina účastníků trhu očekávají výsledky zasedání Fedu a vypuštění HDP za 1. čtvrtletí ve středu v příštím týdnu. Nemyslíme, že zhoršení situace na Ukrajině mohlo zpomalit dolar. Ukrajina se nachází v Evropě. Během války v Jugoslavii (která se nachází v Evropě) v roce 1999 americká měna vzrostla, a euro (EURUSD), naopak, kleslo asi 30%. Dnes v 15-55 SEČ ve Spojených státech vyjde index spotřebitelské důvěry od Michiganské univerzity za duben ve druhém čtení. Prognóza je pozitivní, jelikož ten může vyrůst do maxima od minulého června a činit 83 pipů.

Na základě klesajícího indexu dolaru, euro, samozřejmě, včera posílilo. Podíl evropské měny v něm činí 57,6%. Německý podnikatelský index IFO za duben ve čtvrtek nečekaně vzrostl bez ohledu na události na Ukrajině. Většina německých podnikatelů neočekávají novou válku v Evropě. Připomeňme si, že v tomto roce se předpovídá růst ekonomiky Německa o 1,9% proti 0,4% v roce 2013. Jeho HDP za 1. čtvrtletí vyjde 15. května. Včera hlava ECB Mario Draghi znovu prohlásil o možnostech nákup aktiv (peněžní emisi) s cílem vyloučit deflaci v EU. Euro logicky reagovalo malým snížením kurzu, ale bez toho podle výsledků dne vzrostlo. Dnes v eurozóně nebudou významné makroekonomické údaje. V 10-30 SЕČ vyjde informace ve Velké Británii: maloobchodní prodeje a objem hypotečního úvěru za březen. Dle našeho názoru prognóza je pozitivní pro britskou libru (GBPUSD).

Inflace v Japonsku za březen byla menší, než předběžné prognózy. Stejně jako základní index spotřebitelských cen v Tokiu za duben, který činí 2,7%, a ne 2,8% jak se očekávalo. Hlava japonské banky Haruhiko Kuroda vyjádřil důvěru, že inflace v Japonsku se pohybuje k cílové úrovni 2%. Po tom investoři rozhodli, že japonská banka nyní nebude přijmout opatření pro další uvolnění peněžní politiky bez ohledu na to, že reálné údaje o inflaci se neshodovaly s prognózami. Kvůli tomu kurz jenu (USDJPY) se téměř nezměnil. Považujeme, že nyní investoři ve středu od japonské banky budou počkat na vypuštění ekonomického přehledu. V něm bude informace, která může mít vliv na kurz jenu. Všimněme si, že nyní japonský státní dluh téměř 2,5krát převyšuje objem HDP. Její likvidace může potřebovat další zvýšení daní nebo oslabení národní měny.
Další index volatility měnového trhu tentokrát vypočítaný bankou JPMorgan Chase, dosáhl minimální úrovně od června roku 2007. Statisticky po tom by měl následovat silný cenový pohyb na trhu Forex.
Corn, Daily

Kukuřice (Corn) se zlehka zdražila po zprávě Ministerstva zemědělství USA o tom, že jeho export z USA v minulém týdnu byl maximálním za 24 roků a činil 1,6 milion tun. Toto se stalo navzdory odmítnutí Číny koupit transgenní americké zrno. Hlavními kupci se stali takové země, jako jsou Japonsko, Mexika, Jižní Korea, Kolumbie, Egypt a Saúdská Arábie.

Cena zmrazeného hovězího masa (Fcattle) оbnovila historické maximum na základě jednání o snížení importních cel v Japonsku, což znamená skutečné otevření japonského domácího trhu pro zahraniční masoví výrobce. Mezitím dnes v 18-00 SЕČ Ministerstvo zemědělství USA uveřejní každoměsíční přehled trhu masa velkého rohatého skotu. Očekává se zvýšení celkového stáda v USA za březen pouze o 0,2% ve srovnání s minulým rokem, ale toto vznikne poprvé od srpna roku 2012. Je možná korekce cen dolů.
Copper, Daily

Včera měď (Copper) obnovil maximum za 7 měsíců. Objevila se neočekávaná zpráva, že China State Reserve Bureau získalo 200 tisíc tun mědí v březnu, možná by s minimální cenou. Po tom ostatní investoři také začali aktivně koupit. Nyní rozdíl mezi cenou mědi spot a tříměsíčním futures na Šanghajské futures burze dosáhl maxima od roku 2010. Dle našeho názoru, toto může ukázat na možnost dalšího růstu kotací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.