Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

USA přišly o rating AAA

Petr Zámečník 08.08.2011 | 11:08 0 Komentářů

Ratingová agentura Standart & Poors snížila rating USA z AAA na AA+. Zatím se nic zvláštního neděje. Aby nastal skutečný zmatek na finančních trzích, musela by rating USA snížit ještě alespoň jedna z velkých ratingových agentur – Fitch nebo Moody´s. Ty se zatím nechystají… nabízí se otázka, zda skutečně vidí USA na špičkové kvalitě, nebo jsou motivovány jinak. Americká vláda ale nepatří mezi vlády známé korupčním jednáním.

Fitch naznačil možnost snížení ratingu do roku 2013, pokud se zhorší ekonomika, fiskální disciplína či jinak změní podmínky. Nechává si tedy dveře ke snížení otevřené. Co by se dělo pak? Nejrozšířenější dluhopisy ve světě by řada investorů musela prodat. Nastal by hromadný výprodej, který by mohl vést ke krachu množství finančních institucí. To by se zřejmě nelíbilo jejich vládám, které by zasáhly… a zvýšily zadluženost svou. Další snížení ratingu by na sebe nenechalo dlouho čekat. A znovu do kola – tedy do spirály.

Scénář snad nebude tak černý. Pro jistotu ale Evropská unie už připravuje regulaci ratingových agentur. Snad proto, aby je měla pod kontrolou, když už nemá pod kontrolou vlastní členské státy a jejich fiskální disciplínu. Kde zůstala Maastrichtská kritéria? Podle současné situace se šly koupat do jižních moří a sežral je žralok.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.