Pátek 06. srpna. Svátek má Oldřiška.

TomasGeissler 02.06.2014 | 19:27 0 Komentářů

Zdá se, že ekonomická krize konečně končí, velké firmy hlásí nárůst zakázek a i Škoda Auto prodala v prvním čtvrtletí rekordní počet Octavií. Stejné je to i na akciovém trhu, ten dosahuje nových, historicky maximálních hodnot. Například americký index Dow Jones Indutrial Average vyrostl od historického minima v roce 2009 na současnou hodnotu o 130%. Je logické, že tato skutečnost láká i řadu méně zkušených investorů a investičních nováčků. Každý by rád na tomto růstu vydělal. Ti, kteří již investovali dříve a nyní spokojeně sledují, jak jim jejich akcie stoupají, si vychutnávají svoji „chvilku slávy“.

Umění však není jen v tom, vědět, kdy a kde správně investovat, ale také si umět vzít své peníze ve správný okamžik zpět.
To je, myslím, klíčový okamžik úspěšné finanční investice. Protože úspěšná investice se neměří podle toho, kdy ji nakoupím, ale podle toho, kdy jsem ji výhodně prodal. Úspěšný investor má „čuch“ poznat, kdy je třeba dát své peníze jinam a nic na tom nemění fakt, že jeho akcie zatím stoupají. Současná situace na akciovém trhu není, podle mého, příliš nakloněná k masivním investicím. Ne, že bych akciovému trhu nevěřil, ale osobně více doporučuji investiční příležitosti v komoditách a to především v oblasti energetiky a pak v komoditách jako celku.

K tomuto závěru mě vede několik klíčových faktů:

Současná situace na Ukrajině
Z postojů a činů Vladimíra Putina vychází, že v regionu dochází k vysoké nervozitě. Těžko předpovídat další vývoj, ale minimálně transport plynu přes neplatící Ukrajinu může být významný problém. K tomu přidejme ještě sankce Evropské unie a USA a snahu Ruska demonstrovat ekonomickou i vojenskou sílu a je jasné, že tyto kroky ovlivní i situaci na trhu energií, kde je Rusko významným dodavatelem. Ruské dodávky plynu a ropy pokrývají zhruba 30% spotřeby v Evropě a polovina proudí právě přes Ukrajinu. To samozřejmě klidu finančním trhům nepřidá a určitá nervozita a následný růst cen klíčových položek, tedy ropy a plynu lze jen očekávat.

Trochu ve stínu těchto energií je další důležitá komodita a tou je pšenice. Ukrajina je přitom jedním z největších exportérů pšenice a omezení dodávek z této oblasti by vedlo k raketovému růstu cen této komodity. Zákonitě by se to dotklo i dalších zemědělských plodin.

Oslabující dolar
V poslední době převládá na finančních trzích obava ze síly amerického dolaru vůči dalším měnám a obava z jeho pozice rezervní měny. Americký dolar razantně oslabuje proti koši šesti hlavních světových měn a US Dollar Index se pohybuje blízko 52-týdenních minim. Oslabení dolaru způsobují obavy investorů v reakci na slabá data z USA a možného zpomalení americké ekonomiky. To, zda je americká ekonomika natolik silná v návaznosti na tempo americké centrální banky při omezování odkupu aktiv na podporu ekonomiky je další zásadní věc, která v řadě investorů vyvolává otazníky a vytváří tlak na americký dolar.

Proč investovat do komodit?
Jednoduše řečeno, komodity jsou levné. Jejich ceny se nacházejí blízko úrovni na přelomu 2008/2009. To velmi dobře vidíme v následujícím grafu komoditního fondu Credit Suisse (LUX) Commodity Index Plus.

Tento fond sleduje vývoj nejvýznamnějších světových komodit a je vidět, že poslední cca 3 roky jejich cena klesala, zatímco evropské a americké akciové trhy prožívaly silný růst. A jak praví staré známé přísloví burzovních obchodníků „Buy low, sell high.“ (Kupuj nízko, prodávej vysoko). Trh komodit k tomu přímo vybízí.

Jak na to?
Způsobů, jak na této investiční příležitosti participovat je celá řada. Záleží na konkrétním očekávání investora, jeho přístupu k riziku, investiční strategii a investičním horizontu. Tyto dílčí prvky jsou zásadní součástí úspěšného investičního plánu a strategie zhodnocování financí, které se mnou klienti řeší a v kterých jim pomáhám tak, aby byli schopni dlouhodobě dosahovat svých stanovených cílů.

V případě zájmu o další informace mě neváhejte kontaktovat nebo využijte pravidelného zasílání těchto informací formou newsletteru, ke kterému se můžete přihlásit zadáním emailové adresy na webu www.tomasgeissler.cz

Disclaimer: Informace obsažené zde a na internetových stránkách www.tomasgeissler.cz nejsou investičním doporučením ve smyslu zákona o podnikání na kapitálovém trhu a vyhlášky č. 114/2006 Sb., o poctivé prezentaci investičních doporučení. Autor webu žádnou z uveřejněných informací na svých internetových stránkách nevyzývá uživatele internetových stránek, aby investiční nástroj koupil, prodal či držel. Autor žádnou z informací nedoporučuje konkrétní investiční rozhodnutí týkající se investičního nástroje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.