Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Paradoxy peněz

Martin Kopáček 30.07.2010 | 21:54 0 Komentářů

Současný systém financí je velmi podivný.

Čím jsou podloženy peníze v naší peněžence? Popravdě – ničím. Žádné informace o tom, že je měna kryta zlatem či stříbrem, na bankovkách nenajdeme. Bereme jako normální, že naše „peníze“ jsou založeny jen na obecné důvěře, že za ně lze něco koupit. Že tato důvěra stojí na papírových nohách a může pominout ze dne na den, znepokojuje pouze znalé.
Dokonalé jsou v tomto ohledu eurobankovky. Pozorně si je prohlédněte. Nikde ani zmínka o tom, že jsou to peníze. Opravdu, slovo „peníze“ či „bankovky“ budete hledat na těchto kouscích papíru jen s obtížemi.

Dalším paradoxem jsou například penzijní fondy a investiční fondy, které investují do dluhopisů. Vpodstatě je takový fond skladištěm dluhů, z nichž se (zatím) platí držitelům úroky…

Státy hospodaří způsobem, který by běžnou domácnost dostal spolehlivě na ulici. Sanace problémů státích deficitů probíhá stylem „chodí pešek okolo“, jak to předvedla EU nedávno v kauze Řecka. Ale což, fondů nakupujících za úspor občanů právě tyto problematické dluhopisy je přece stále dost..

Banky, jak víme všichni, vytvářejí peníze pouhým záznamem v počítači. Půjčka v jedné bance se díky multiplikaci rozrůstá jako Otesánek, imaginární peníze přibývají. Kvantita měny ovšem není rovna kvalitě..

Inflace ukusuje hodnotu úspor a centrální banky bohorovně stanovují „inflační cíle“. Je to jako by lapka oznamoval roční plán, o kolik hodlá oškubat kolemjdoucí.
Ctěný stát dojí z obyvatel daně, zastírá různými „reformami“ podstatu věci, a vesele produkuje dluhy. Přímé daně se potichu přesouvají do daní nepřímých, neboť tak daleko běžný občan chválabohu nedohlédne a tyto triky tudíž neprokoukne…

To vše má jedno nepříjemné vyústění – kupní síla úspor klesá a klesat bude. Kdo si myslí opak, má můj obdiv za schopnost bezbřehého optimismu. Protože se věnuji obchodování na burze, především opčním obchodům, velmi dobře si uvědomuji uvedené paradoxy a především rizika z nich plynoucí.

Proto do svého portfolia nakupuji dlouhodob investiční stříbro a zlato. S kolegy, kteří se rovněž věnují tradingu nebo investování, sdílíme podobný názor na budoucnost měn, která není růžová. Věnujeme se obchodování s investičními kovy, především s investičním stříbrem. Objemy stříbra narůstaly a tak jsme koncentrovali soukromé obchody pod „společnou střechu“ a založili firmu SILVERUM s.r.o.
Původně servisní firma, která měla sloužit pro naše individuální nákupy se časem rozrostla a stala se tvůrcem trhu s investičním stříbrem v České republice.

Budu zde tedy prezentovat svoje osobní názory, tedy názory člověka, který osobně do stříbra investuje a který se obchodováním se stříbrem a zlatem aktivně zabývá.