Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Světové fondové indexy ve středu klesly

ifcmarkets 15.05.2014 | 16:03 0 Komentářů

Světové fodnové indexy ve středu klesly. Dle našeho názoru, hlavním negativem vznikl z USA. Růst PPI v dubnu přesáhl odhady a byl maximálním za rok a půl (+0,6%). V březnu jeho povýšení bylo také velmi významným (+0,5%). Nyní rok za rokem PPI činí 2,1%. Investoří se obávají, že americká inflace může zvýšit do 2% v ročním vyjádření.
Připomeňme si, že ta bude vyhlášena dnes v 12-30 SЕČ. Současně vyjde index výrobní aktivity v New Yorku Empire Manufacturing za květen. Pak, v 13-15 SЕČ bude zveřejněn ukazatel průmyslové produkce za duben. V 14-00 SЕČ vyjde index výrobní aktivity Philadelphie. Dle našeho názoru, prognóza amerických makroekonomických ukazatelů má negativní charakter pro fondový trh. Nicméně, dnes ráno futures na americké indexy akcií rostou hned po evropskými akciemi. Poznamenejme, že v úterý S&P 500 poprvé překročil 1900 pipů a nastavil nové historické maximum.

Dnes ráno evropské fondové indexy před vydáním důležitých makroekonomických údajů rostou. Německý DAX nastavil nové historické maximum díky růstu HDP Německa o 0,8% v prvním čtvrtletí. To je více, než se očekávalo. V 9-00 SЕČ budou zveřejněny hrubý domácí produkt za první čtvrtletí a inflace v eurozóně za duben. Prognózy jsoy pozitivními pro měnový trh.

Japonský fondový index Nikkei se uzavřel malým minusem. Dle našeho názoru, „silný“ jen a zvýšení daně z prodeje od 1. dubna mohou snížit firemní zisky. Investoři dokonce ignorovali růst HDP za první čtvrtletí o 5,9% v ročním vyjádření. Údaje vyšly dnes v noci. Dalším negativem se stala prognóza od firmy Sony. Tato firma se chystá získat výdělky už druhý rok po sobě, které způsobilo pokles kotací akcíí společnosti o 6,9%. Poznamenejme, že zítra v 4-30 SЕČ vyjdou údaje ohledně průmyslové výroby Japonska za březen a tento týden nebudou žádné významné makroekonomické údaje.
Kotace pšenice (Wheat) klesly na tříleté minimum kvůli příznivé počasí na Středozápadě USA v průběhu následujících dvou týdnů. Dalším negativem se stala prognóza Činského státního zemědělského informačního střediska pro obiloviny a olejniny (CNGOIC) podle kterého celková produkce obilovin (pšenice, kukuřice a rýže) v sezóně 2014/2015 vzrostla o 1,7% dо 552,14 miliónů tun . Přitom import v Číně těchto tří plodin klesl o 34,3% dо 11,5 miliónů tun. Může být vyrobena 122,6 miliónů tun pšenice, což o 0,7% více, než v předchozí sezóně. Dle CNGOIC, její import klesl do 3 milióny tun od 7 miliónů tun sezóna dříve.
Сena kukuřice (Corn) výrazně klesla kvůli zvěsti o tom, že Čína již příští týden může začít je prodávat ze svých státních rezerv zahrnující 70 miliónů tun. Dalším negativem jak v případě pšenice, se stala prognóza CNGOIC. Výroba kukuřice v sezóně 2014/2015 může růst o 2% a činit 222,1 miliónů tun. Přitom se očekává snížení její importu do 3,5 milióny tun od 5,5 miliónů tun v předchozí sezóně.
Cena nafty (Oil, Brent) zlehka klesla po zprávě americké agentury Energy Information Administration ohledně zvýšení její získávání v USA o 78 tisíc barelů do 8,43 miliónů barelů denně. Toto vzniklo díky aktivnímu rozvoji břidlice Bakken v Severní Dakotě a Eagle Ford v Texasu. Mezitím, další agentura International Energy Agency (IEA) v aktuálním roce zvýšila světovou poptávku na naftu a snížila prognózu její získávání v zemích, které nejsou v OPEC. Dne názoru IEA, OPEC musí urychleně zvýšit získávání do 30 miliónů barelů denně. Tento problem bude řešen na zasedání organizace v červnu. V dubnu OPEC již zvýšil zíksávání o 405 tisíc barelů denně do 29,9 miliónů barelů denně. Ale jak vidíme, toto nepodařilo výrazně snížit kotace. Poznamenejme, že dle názoru většiny evropských spotřebitelů přijatelná cena ropy Brent činí 102 dolarů za barel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.