Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Správné stínění administrativních budov se promítne v nákladech

Vrana 02.01.2019 | 21:12 0 Komentářů

U velkých administrativních budov se jejich tvůrci snaží pustit dovnitř co nejvíce denního světla, tvoří tak patra plná velkých oken. Velké skleněné plochy s sebou ale přinášejí problém s regulací teploty v místnosti. V létě se mohou kanceláře příliš přehřívat, v zimě zase sklo hůře izoluje. Problémem může být také soukromí. Všechny tyto faktory se promítají do energetické náročnosti budovy. Řešením je správné stínění.

Administrativní budovy spotřebovávají více energie než průmysl

Náklady na vytápění a chlazení administrativních budov se šplhají do astronomických výšek. Špatně stíněná budova může zvedat náklady až několikanásobně. Ve velkých kancelářských komplexech se spotřebovává velké množství energie a správné zastínění je tak cestou k ekologičtějšímu provozu. Z důvodu energetické náročnosti těchto objektů se už evropská legislativa snaží o regulaci nově vznikajících budov. Zavedení takových pravidel do praxe ale trvá. Pro současnou situaci je tedy investice do stínění ideální volbou.

Venkovní stínění

První kategorie stínění jsou venkovní rolety či žaluzie. Stínit zvenku je ideální volba pro administrativní budovy, pokud vám jde o co nejlepší regulaci teploty v místnosti. Když je stínidlo zvenku, pohlcuje sluneční záření ještě, než dopadne na sklo a tím opravdu zamezí přehřívání kanceláře. Jeho nevýhodou může být složitá obsluha nebo montáž na výškové budovy.

Rohan Business Center, zdroj: cbreproperties.cz

Rohan Business Center, zdroj: cbreproperties.cz

Žaluzie vedou ve výhodách

Asi nejefektivnější variantou stínění administrativních budov, jsou venkovní žaluzie. Hodí se na široké plochy a velmi dobře kryjí povrch okna před přílišným zářením nebo tepelnou ztrátou. Běžně se k nim instalují elektronické pohony pro snadné ovládání z kanceláře. Plusem pro ně je také vysoká životnost.

VENKOVNÍ PŘEDOKENNI ROLETY CLASSIC, Zdroj: sunsystem.cz

VENKOVNÍ PŘEDOKENNI ROLETY CLASSIC, Zdroj: Sun System

Další možností jsou venkovní rolety. Ty se montují na administrativní budovy nejčastěji spíše z bezpečnostních důvodů. Kromě toho, že stíní interiér, mohou zabezpečit například vchody z terasy apod. Jejich instalace je o něco složitější než instalace žaluzií.

VENKOVNÍ ŽALUZIE Z-90 PRO FIRMU GASTROFORM, Zdroj: sunsystem.cz

VENKOVNÍ ŽALUZIE Z-90 PRO FIRMU GASTROFORM, Zdroj: Sun System

Vnitřní stínění

Roleta uvnitř místnosti je oblíbená hlavně pro svou praktičnost a jednoduché ovládání. Dobře poslouží pro stínění přílišného světla. Hůře zvládá zamezit přehřátí místnosti. Když už sluneční paprsky projdou skrze sklo, zahřejí roletu, která teplo předává dále do místnosti.

Vnitřní stínění často hraje i na design

Nejčastější variantou stínění zevnitř jsou klasické žaluzie. Je možné objednat si je v různých velikostech i stylech. Nejběžnější variantou jsou žaluzie s horizontálními lamelami. Více inovativní variantou jsou vertikální lamely. Rozhodnutí o tvaru je spíše otázkou estetického cítění. Pro doladění stylu kanceláře můžete vybírat také z mnoha materiálů a barev. Hlavní praktická výhoda je možnost plynulé regulace denního světla. Existuje spoustu poloh lamel, které by vám mohly vyhovovat. Také dobře stíní přílišné sluneční záření, přitom nechají do místnosti stále pronikat teplo.

Další možnost pro stínění zevnitř jsou rolety. Pokud je vybíráte do interiéru, můžete volit méně odolnou látku, což se nejspíše projeví v ceně. Rolety mají podobné stínící vlastnosti jako žaluzie. Vybírají se často pro styl dekorace. Látky nabízejí velkou variabilitu v designu. U vysokých oken může být problém s ovládáním rolety, což ale snadno řeší elektronické ovládání.

Se správným stíněním oken snížíte energetickou náročnost budovy

Z praktického hlediska je pro administrativní budovy nejlepší venkovní stínění. Mezi stínidlem a oknem vzniká vzduchová mezera, která funguje jako tepelná izolace. Okna s kvalitní roletou nebo žaluzií na vnější straně, se chovají jako okna nízkoenergetických budov. Dalším bonusem venkovních stínidel je ochrana okna proti vnějším vlivům, špatnému počasí nebo znečištění. Vnitřní stínění bývá vhodnou alternativou, pokud máte nižší rozpočet, nebo dbáte více na vzhled interiéru.

Efektní venkovní screenové rolety. Zdroj: Sun System

Efektní venkovní screenové rolety, Zdroj: Sun System