Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Sebevražda kvůli finanční krizi aneb Návrat do 30. let 20. století

Petr Zámečník 07.01.2009 | 15:40 0 Komentářů

Současná finanční krize se podobá Velké hospodářské depresi ze 30. let minulého století čím dál tím více. Tehdy údajně skákali makléři a investoři pod tíhou propadů a ztrát z mrakodrapů. V pondělí ukončil svůj život německý miliardář Adolf Merckle skokem pod vlak.

Motivem k sebevraždě byly ztráty způsobené hospodářskou krizí, která se promítla do jeho průmyslového impéria a banky mu neposkytly 400 mil. EUR na jeho záchranu. Krom toho prodělal při spekulaci na pokles akcií Volkswagenu, které ho svým růstem připravily o tutéž sumu.

Co ale bylo skutečnou příčinou, která motivovala 74letého miliardáře, který podle časopisu Forbes v loňském roce stál na 94. příčce žebříčku nejbohatších mužů světa? Ztráta 400 mil. EUR a nezískání půjčky ve stejné výši, stejně tak jako oslabení jeho impéria – pravděpodobně srovnatelné se ztrátami obdobných firem – by tohoto muže nemělo zruinovat… na rozdíl od odhalení 50miliardového podvodu Bernarda L. Madoffa.

Současná situace se blíží 30. letům i v dalších ohledech. Rusko zastavilo dodávky plynu do Evropy… Co bude následovat? Doufejme, že se lidstvo již dostatečně poučilo a nebude opakovat historii celou. Přesto možná nastává čas, kdy bude vhodné investovat do drobných cenností, které lze snadno převážet a rychle zpeněžit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.