Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Se slunečními paprsky přijde i oživení ekonomiky

jan_zednik 17.02.2010 | 14:57 0 Komentářů

Měsíce optimistických předpovědí a očekávání jsou pryč, začíná nanovo mediální masáž o pesimistických scénářích dalšího ekonomického vývoje v ČR. Není třeba propadat panice, zahoďte pomyslná lasa zpět do skříní a těšte se z každého dne, který nám je dopřán a věřte, že dno krize už je za námi!

Pohádka? Kdepak, finanční krize v pojetí krize finančních trhů, která mohla způsobit absolutní kolaps světové ekonomiky, je zažehnána. Banky a další finanční instituce z velké části již očistily svá špatná aktiva, sice za vynucené pomoci států, kterým na ten úkor vzrostl dluh jejich veřejných financí, nicméně důležité je, že finančním trhům byla naordinována antibiotika a v tuto chvíli probíhá už pouze jejich rekonvalescence, s jejímž koncem bude opět prostor pro celosvětový hospodářský růst.

Další pozitivní zprávou jsou výsledky ekonomiky USA v posledním kvartálu roku 2009, kdy HDP meziročně vzrostl o skvělých 5,7%. Proč se radovat, když za stejný kvartál v meziročním srovnání český HDP zaznamenal pokles o 4,2%? Protože ČR je malou otevřenou ekonomikou závislou na exportu zejména do zemí EU (77,1% veškerého exportu) a z toho pak především na Německu, kam proudí 29,9% veškerého našeho vývozu. A jelikož Německo je také závislé na exportu a to hlavně na exportu do USA, zjistili zde ekonomové souvislost ve vývoji ekonomik zmíněných zemí. Ekonomika Německa reaguje na ekonomický vývoj v USA s kvartálním zpožděním a česká pak se zpožděním dvou kvartálů. Podle této teorie, jež je empiricky ověřená, by tedy naše ekonomika měla zaznamenat mezikvartální nárůst HDP už ve druhém čtvrtletí tohoto roku.

Vyjde-li prognóza na základě výše popsaného modelu, pak nastane ve druhém čtvrtletí růst české ekonomiky, který s sebou přinese snížení nezaměstnanosti, znovu nalezený optimismus na straně poptávky (domácnosti, firmy, stát), byť stále s určitou mírou opatrnosti. Čili mnohými už tolik očekávané jaro nepřinese jen záři slunečních paprsků, nýbrž snad i oživení naší ekonomiky.

Jan Zedník, student Ekonomické fakulty JČU v ČB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.