Úterý 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Zájem o sběratelství, numismatiku a investiční zlato roste. Potvrzují to data z eshopů

Investiční zlato
synergicky 20.10.2021 | 14:58 0 Komentářů

Společnost Shoptet, která funguje jako největší český poskytovatel řešení pro tvorbu a správu eshopu, zveřejnila přes ČTK data o obratu českých eshopů. Ve třetím kvartálu 2021 dosáhl 46,8 miliardy korun, to je meziroční navýšení o tři procenta, oproti roku 2019 jde o pětinový nárůst. Hvězdou se mezi všemi eshopy stalo sběratelství.

Sběratelství jde proti proudu

Dle dat Shoptet aktuálně v České republice funguje celkem 42 173 eshopů, které celkově zaznamenaly letní pokles nákupů. Obrat všech eshopů byl mezikvartálně poklesl o sedm procent, ale našly se i výjimky. Jde o eshopy z oboru sběratelství, které se stalo ve třetím čtvrtletí nejvíce rostoucí kategorií, když navýšilo tržby o 145 procent.

Nárůst tržeb dle Shoptet zaznamenaly zejména internetové obchody, které se zaměřují na investiční zlato a numismatiku. Jaroslav Černý z České mincovny to komentoval takto: „Nárůst zájmu o drahé kovy v podobě mincí nebo slitků pozorujeme již od prvního čtvrtletí roku 2019 a pokračuje i v současné době. V souvislosti s omezeními, které byly zavedeny na základě opatření covid, se spousta klientů přesunula do on-line prostoru.“

Česká mincovna, která nabízí investiční zlato a další drahé kovy, také vlastní pamětní a sběratelské mince, zaznamenala nárůst prodejů přes eshop asi ve výši třicet procent. Dle Černého je zvýšená poptávka po ryzích kovech dána informacemi o míře inflace. Lidé jednoduše hledají, do čeho investovat, a objevují drahé kovy, mince, numismatiku a sběratelství obecně.

Numismatická velmoc

Již loni přitom Pavel Koružek, majitel aukční sítě Antium Aurum, pro Forbes nastínil, že Česko je sběratelskou, resp. numismatickou velmocí. Odkazuje na tradici sběratelství z dob Rakousko-Uherska. Uvedl také, že většina současných významných aukcí v Evropě se neobejde bez českých klientů. „Když tam Češi nepřijedou, nedopadne to dobře,“ konstatoval Koružek.