Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Sběratelství a numismatika v době koronavirové

Mince
synergicky 21.05.2021 | 21:00 0 Komentářů

Numismatika je jedním z nejoblíbenějších odvětví sběratelství. Je to však více než koníček. Numismatika představuje také vědeckou disciplínu, nebo formu investice. Řadí se mezi tzv. alternativní investice a vedle investic do zlata a stříbra v podobě svitků zahrnuje také líbivější formu jako sbírání starých mincí nebo medailí.

Numismatika má své místo i v digitálním věku

Prameny numismatiky jsou tak staré jako první platidla, sahají až do doby šestého století před naším letopočtem. Přestože se numismatika (také numizmatika) zaměřuje zejména na kovové peníze, tedy mince, potažmo medaile, nevyhýbá se ani papírovým bankovkám. Numismatika jako věda o penězích, jejich formách, funkci a souvislostech, nebo o hospodářském koloběhu peněz má své místo i v digitální éře, kdy se dříve či později očekává ústup peněz in natura. Stále tu budou historické a pamětní mince, potažmo medaile, nouzové poukázky, účelové známky apod. s hodnotou, která časem dosahuje závratných výšek. A to pochopitelně přitahuje investory.

Stále se také vydávají nové mince a medaile, nejenom Česká mincovna, ale třeba i Česká numismatická společnost. Právě ta na začátek roku 2021 připravila pro své členy ražbu pamětních medailí připomínající onemocnění Covid-19.

Investor nebo sběratel?

Přestože Češi nepatří právě k investorům (dle nedávného průzkumu Generali Investments CEE drží své úspory na účtech či v hotovosti čtvrtina Čechů), na druhé straně jsou také velkými sběrateli. Sběratelství navíc v době pandemie nabralo na obrátkách, protože představuje i způsob trávení volného času. A že ho v karanténě či období lockdownu bylo!

Zvýšený zájem o sběratelství potvrzuje i největší online tuzemské tržiště aukro, kde je tradičně nejsilnější kategorií právě numismatika. O tom, že se tam točí miliony, není pochyb, ovšem ve světě numismatiky narazíme i na jednotlivé mince v řádových hodnotách milionů korun – viz nedávné zprávy o vydražení desetidukátu Leopolda za bezmála deset milionů korun.