Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Říjen… měsíc plný překvapení

Petr Zámečník 31.10.2008 | 11:56 0 Komentářů

Říjen byl neklidným měsícem. Zatímco jsem trávil čas v klidu na dovolené, hroutily se burzy a trh finančního poradenství překvapil AFIZ a následná reakce OVB.

Za jediný měsíc mé nepřítomnosti v dosahu informací se pražská burza podívala téměř na třetinu předchozí hodnoty. Byl jsem přesvědčen, že odjíždím v době uklidnění… mezitím krize dosáhla svého (snad již skutečně) vrcholu.

Panika nezachvátila ale jen kapitálové trhy. Kupříkladu ve Francii firmy nenakupují, neinvestují a nepřijímají nové lidi. Bojí se. Strach má ale jen jediný důsledek – další prohloubení krize.

Drobní investoři na burzách se dělí na dvě skupiny. První stále panicky vyprodává a bojí se otvírat dlouhé pozice. Druhá nakupuje, co se dá a za co se dá, má-li ještě nějaké volné prostředky. I podle Warrena Buffetta je čas být nenasytný.

Cestou z dovolené jsem se stavoval u čerpací stanice. Z částky pod 30 Kč/l bylo zřejmé, že ropa klesla. Že se ale brent podívá pod 60 USD za barel a bude se držet pod 70 USD, jsem opravdu nečekal.

Situaci na finančně poradenském trhu bych také nenazval růžovou. Ještě nedávno se hovořilo o možnostech a překážkách opětovného sloučení asociací AFIZ a USF a nyní největší hráč na trhu stojí mimo obě asociace. Možná ale právě vystoupení OVB z AFIZu by mohlo přispět k názorovému sblížení členů obou asociací… kdo ví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.